Ο Κισσαμικός για παραπάνω από ένα ημίχρονο έκανε αξιοπρεπέστατη εμφάνιση στη Λεωφόρο, στο πρώτο ματς της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας, αλλά ηττήθηκε με το άδικο –βάσει της εικόνας του αγώνα- 3-0.

Το πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σπύρου Μπαξεβάνου έκανε πολύ καλή εμφάνιση, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και από την άλλη… ξεμύτισε σε αρκετές περιπτώσεις.

Το γρήγορο γκολ του Μπεργκ στο 50’ έκανε δύσκολη την κατάσταση για τον Κισσαμικό, που στη συνέχεια προσπάθησε να μεταφέρει το σκηνικό προς την εστία του Στιλ, έχοντας καλή ευκαιρία με τον Σελινιωτάκη (58’).

Σε φάση που υπάρχει επιθετικό φάουλ του Τελάντερ πάνω στον Παντελάκη, που κακώς δεν σφυρίχτηκε, ο Λέτο σημείωσε το 2-0 στο 74’, ενώ με πέναλτι του Αργεντινού άσου (το κέρδισε ο Βλαχοδήμος από τον Λαζαρίδη) διαμορφώθηκε το τελικό 3-0.

Οι φάσεις  του αγώνα
15’ Ωραία προσπάθεια του Κίκε από τ’ αριστερά ο Τελάντερ σωτήρια απομακρύνει προ του Ποκόνγκ.
17’ Σέντρα του Βλαχοδήμου προβολή του Βιγιαφάνιες άουτ.
23’ Από λάθος στην άμυνα ο Ποκόνγκ γίνεται κάτοχος της μπάλας και με σουτ στέλνει την μπάλα άουτ.
30’ Σουτ του Μαρινάκη κόντραρε σε σώματα σουτ του Βιγιαφάνιες άουτ.
39’ Σουτ του Μαρινάκη μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
50’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Βλαχοδήμου ο Μπεργκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Λαζαρίδη.
58’ Φάουλ του Κίκε κεφαλιά του Σελινιωτάκη η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
74’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μέστο, ο Τελάντερ τραβάει καθαρά τον Παντελάκη και τον ρίχνει στο έδαφος ο κ. Πουλημάς δεν καταλογίζει το φάουλ και ο Λέτο με κεφαλιά σκοράρει για το 2-0.
77’ Σουτ του Χατζηγιοβάννη άουτ.
90’ ΓΚΟΛ: Ο Βλαχοδήμος κερδίζει πέναλτι από τον Λαζαρίδη και ο Λέτο το εκτελεί εύστοχα για το 3-0.

Διαιτητής: Πουλημάς (ΕΠΣ Κέρκυρας)
Βοηθοί: Ζησιμόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά)-Δημόπουλος (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής)
4ος διαιτητής: Μιχαηλίδης (ΕΠΣ Βοιωτίας)

Κίτρινες κάρτες: Χουχούμης (12’), Τσερκέζος (16’), Παντελάκης (74’), Χατζηγιοβάννης (84’)

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Στιλ, Μέστο, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουχούμης, Μαρινάκης, Λουντ, Μπουμάλ (59’ Λέτο), Βιγιαφάνιες (75’ Χατζηγιοβάννης), Βλαχοδήμος, Μπεργκ (79’ Ρινάλντι).

Κισσαμικός (Σπύρος Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Τσοντάκης, Γκούμας, Τιάγκο Σίλβα, Μάριο Μαρτίνεθ (77’ Σταθάκης), Κίκε (63’ λ.τρ. Μάντζης), Ποκόνγκ (71’ Θέος), Μίλιτς.