Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Χανιώτης πρωταθλητής στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα πίστας που διεξήχθη στην Πορτογαλία από τις 27 έως 30 Ιουλίου στην Πορτογαλία.

Ο αθλητής του ΤΑΛΩ ΑΝΕΚ LINES συμμετείχε στο αγώνισμα του όμνιουμ και απέδειξε ότι δίκαια συγκαταλέγεται στην ελίτ της ποδηλασίας καθώς είναι ένας πολυσύνθετος ποδηλάτης.

Το αγώνισμα του όμνιουμ αποτελείται από 6 επιμέρους αγωνίσματα: 1 στροφή σπρίντ (λαπ), πόντους, αγώνα αποκλεισμού (ελιμινεσιον), 4 χ.λ.μ ατομική καταδίωξη, σκράτς και 1000μ ατομική χρονομέτρηση.

Την Παρασκευή στην 1 στροφή ο χρόνος του ήταν ο 11ος, αλλά η πολύ καλή εμφάνιση στους πόντους που συνοδεύτηκε με πρωτιά τον έφερε στην 3η θέση γενικής, στον αγώνα αποκλεισμού ήταν 7ος και 6ος γενικής.

Το Σάββατο στον αγώνα 4χ.λ.μ ήταν 3ος με χρόνο 4.34.5 και 3ος γενικής ενώ το όνειρο για μετάλλιο χάθηκε στον αγώνα σκράτς όπου κατετάγη 12ος και έπεσε 6ος γενικής και με την 12η θέση στο 1 χ.λμ τερμάτισε 9ος.

Οι εμφανίσεις του Χανιώτη πρωταθλητή κρίνονται πάρα πολύ ικανοποιητικές και ελπιδοφόρες για το μέλλον.