Ο Μάριο Μαρτίνεθ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με το γκολ που πέτυχε επέτρεψε στον Κισσαμικό να αποφύγει οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τον Πανελευσινιακό (1-1).

Με… υπηρεσιακούς προπονητές αγωνίστηκαν και οι δύο ομάδες, αφού από τη μία ο Σπύρος Μπαξεβάνος απουσίαζε εκτάκτως λόγω της απώλειας της μητέρας του, με τον Τάκη Τσακαλίδη και τον Γιώργο Τουλουπάκη να αναλαμβάνουν την καθοδήγηση της ομάδας, κι από την άλλη ο Θανάσης Δημόπουλος νοσηλεύτηκε εξαιτίας ασθένειας στο νοσοκομείο –σύμφωνα με την ενημέρωση των φιλοξενούμενων- και τον… αντικατέστησε στην τεχνική ηγεσία ο αδερφός του Χρήστος.

Με ένα τυχερό γκολ ο Σταματάκης έδωσε προβάδισμα στον Πανελευσινιακό και στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν επιθετικός μονόλογος για τον Κισσαμικό. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν μαζική άμυνα και προσπαθούσαν με αρκετές καθυστερήσεις να κρατήσουν το σκορ, αλλά ο Μαρτίνεθ, που πήρε στις… πλάτες του τον Κισσαμικό και προσπάθησε αρκετές φορές με μακρινά σουτ να δημιουργήσει προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, είχε τη λύση στην εκπνοή σκοράροντας από μακρινή απόσταση.

Από μια κόκκινη αντίκρισαν για κάθε ομάδα οι Μίλιτς (81’) και Αρναούτογλου (82’-2η κιτρ.).

17’ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Σταματάκη, η μπάλα κοντράρει στο τείχος και καταλήγει στα δίχτυα (0-1).
26’ Διαμαρτυρίες για πέναλτι σε κράτημα του Κίκε από τον Γραικό.
29’ Φάουλ του Μαρτίνεθ προβολή του Παντελάκη μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης.
32’ Σουτ του Κίκε μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης.
39’ Ο Θέος μπαίνει στην περιοχή από τα πλάγια και κάνει το γύρισμα, η μπάλα κοντράρει στον Καμπούρη και αλλάζει πορεία, περνώντας παράλληλα από την εστία.
41’ Φάουλ του Κίκε, η μπάλα ελάχιστα έξω από την εστία.
52’ Από πλάγια θέση ο Τσερκέζος σουτάρει με το αριστερό και ο Μακρυωνίτης απέκρουσε σε κόρνερ.
54’ Σουτ του Μαρτίνεθ μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης.
57’ Σουτ του Μαρτίνεθ άουτ.
69’ Σουτ από τον Σελινιωτάκη μπλόκαρε ο Μακρυωνίτης.
70’ Μακρινό σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα κόντραρε σε σώματα και ο Μακρυωνίτης απέκρουσε με δυσκολία. Στην εξέλιξη της φάσης σέντρα από τον Σελινιωτάκη, κεφαλιά από τον Μάντζη άουτ.
76’ Σουτ του Τσερκέζου η μπάλα σταματάει στα πολλά σώματα που ήταν μπροστά από την εστία του Μακρυωνίτη.
78’ Σουτ του Μαρτίνεθ απέκρουσε δύσκολα ο Μακρυωνίτης.
80’ Διαμαρτυρίες για χέρι του Κασνέτση εντός περιοχής.
83’ Καταλογίζεται φάουλ πάνω στον Κίκε, με έντονες διαμαρτυρίες για παράβαση εντός περιοχής.
90’ Μακρινό σουτ από τον Μαρτίνεθ απέκρουσε δύσκολα ο Μακρυωνίτης.
90+1’ Σέντρα από τον Μαρτίνεθ κεφαλιά του Μάντζη άουτ.
90+2’ Ο Σέλμπι σε αντεπίθεση για τον Πανελευσινιακό αποφεύγει τον Λαζαρίδη αλλά από πλάγια θέση με πλασέ στέλνει την μπάλα άουτ.
90+5’ ΓΚΟΛ: Μακρινό συρτό σουτ του Μαρτίνεθ η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε στα δίχτυα (1-1)

Διαιτητής: Μουρτζάκης (ΕΠΣ Ηρακλείου)
Βοηθοί: Κορτέσης (ΕΠΣ Αθηνών)-Κοκμοτός (ΕΠΣ Ρεθύμνου)
4ος διαιτητής: Βισκαδούρος (ΕΠΣ Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Μακρυωνίτης (42’), Νίασον (45’), Σέλμπι (45+2’), Σταθάκης (45+2’), Τσερκέζος (45+3’), Αρναούτογλου (81’), Αρναούτογλου (82’), Τσίγκρος (85’), Κίκε (85’), Σιλιγαρδάκης (87’),

Κόκκινες κάρτες: Μίλιτς (81’), Αρναούτογλου (82’)

Κισσαμικός (Τάκης Τσακαλίδης-Γιώργος Τουλουπάκης): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Παντελάκης, Σταθάκης, Τσοντάκης (67’ λ.τρ. Κουρέλλας), Σελινιωτάκης, Τιάγκο Σίλβα (72’ Ποκόνγκ), Μάριο Μαρτίνεθ, Κίκε, Θέος (55’ Μάντζης), Μίλιτς.

Πανελευσινιακός (Χρήστος Δημόπουλος): Μακρυωνίτης, Γραικός, Καμπούρης, Τσούπρος, Τσίγκρος, Κασνέτση, Σιλιγαρδάκης, Ακούζιε (46’ Αρναούτογλου), Σταματάκης (75’ Αγγελούδης), Νίασον (59’ Κορομηλάς), Σέλμπι