Ο ΟΦΗ ξέσπασε στην Αναγέννηση Καρδίτσας συντρίβοντας την με 5-0 παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο με την ελπίδα να ξεκινήσει την δίκη του αντεπίθεση.

Το είχαμε πει εξαρχής: Ότι από το σημερινό παιχνίδι και μετά, η νίκη επιβάλλεται σε κάθε αγώνα. Και πράγματι ο ΟΦΗ διέλυσε την Αναγέννηση Καρδίτσας χωρίς μάλιστα να φορτσάρει ιδιαίτερα. Ο ΟΦΗ δυσκολεύτηκε για 30 λεπτά και όλα άλλαξαν μετά την απόφαση του Παπαδόπουλου να αλλάξει πλευρές τους Ράντι, Μιλοσάβλιεβ.

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα. Αφού έγινε το 1-0 με τον Χαντί, ήρθε ο Μπόατενγκ στο 44′ να ανοίξει λογαριασμό με την φανέλα του ΟΦΗ κάνοντας το 2-0.
Με την σέντρα του δεύτερου ημιχρόνου ανέλαβε δράση ο Βουό που πέτυχε δυο γκολ μέχρι το 50′ καθαρίζοντας οριστικά το παιχνίδι. Μετά το 4-0 οι παίκτες του ΟΦΗ έδειξαν επιπολαιότητα με τον Παπαδόπουλο να βάζει τις φωνές στους παίκτες του που έκαναν το 5-0 με το τρίτο γκολ του Βουό.