Τα επτά μετάλλια συνολικά έφτασαν οι Χανιώτες κολυμβητές που συμμετείχαν στο Χειμερινό πρωτάθλημα Κολύμβησης Νοτίου Ελλάδας για τις κατηγορίες Παίδων/Κορασίδων και Εφήβων/Νεανίδων, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Μετά τα τρία μετάλλια που κατέκτησαν οι Απόστολος Παπαστάμος (χρυσό), Νικολέτα Πλοκαμάκη (ασημένιο) και Βασιλική Χατζηδάκη (χάλκινο), ακολούθησαν ακόμα τέσσερα μετάλλια από τους Χανιώτες αθλητές που συμμετείχαν στους αγώνες.

Ο Παπαστάμος αναδείχθηκε νικητής και στο αγώνισμα των 200μ. μικτή ατομική, κάνοντας στο σύνολο δύο τα χρυσά του μετάλλια, ενώ ακόμα ένα μετάλλιο για τον Ναυτικό Όμιλο Χανίων ήρθε από την Ευαγγελία Δρουμπάκη, που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα των 50μ. ύπτιο.

Ακόμα δύο μετάλλια ήρθαν από Χανιώτισσες αθλήτριες που αγωνίζονται με άλλες ομάδες. Η Χατζηδάκη με το σκουφάκι του ΑΝΟ Αργυρούπολης κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στις σκυτάλες 4x200 ελεύθερο Νεανίδων και η Νικολέτα Πλοκαμάκη αγωνιζόμενη στο ίδιο αγώνισμα αλλά στην κατηγορία Κορασίδων πήρε το χάλκινο μετάλλιο με τον Ηλυσιακό.

Πολύ κοντά στα μετάλλια βρέθηκαν οι Παπαλάκης και Φλουρίδης, που κατετάγησαν 4οι στα 50μ. ύπτιο και 200μ. πεταλούδα Παίδων, αντίστοιχα.

Αναλυτικά τα πλήρη αποτελέσματα είναι τα εξής:

• Χρυσό μετάλλιο

Παπαστάμος Απόστολος 200μ. μικτή ατομική Παίδων 02:08.33
Παπαστάμος Απόστολος 400μ. μικτή ατομική Παίδων 04:32.33

• Ασημένιο μετάλλιο

Ιντζόγλου Ναταλία, Χατζηδάκη Βασιλική, Κυριακοπούλου Γεωργία, Ζαμαριά Αγγελική (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 4×200μ. ελεύθερο Νεανίδων 08:53.62
Πλοκαμάκη Νικολέτα, Αργυροπούλου Αγγελική-Μαρία, Μοσχονά Αναστασία-Ελισάβετ, Καλογερή Ζαχαρούλα (Ηλυσιακός) 4×100μ. μικτή ομαδική Κορασίδων 04:33.94

• Χάλκινο μετάλλιο

Δρουμπάκη Ευαγγελία 50μ. ύπτιο Κορασίδων 00:31.60
Χατζηδάκη Βασιλική, Κυριακοπούλου Γεωργία, Ζαμαρία Αγγελική, Ιντζόγλου Ναταλία (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 4×100μ. μικτή ομαδική Νεανίδων 04:36.30
Καλογερή Ζαχαρούλα, Στρακαντούνα Ευφροσύνη, Πλοκαμάκη Νικολέτα,  Περιβολά Κωνσταντίνα (Ηλυσιακός) 4×200μ. ελεύθερο Κορασίδων 08:57.61

• 4η θέση

Παπαλάκης Ιωακείμ 50μ. ύπτιο Παίδων 00:28.61
Φλουρίδης Δημήτριος 200μ. πεταλουδα Παίδων 02:16.03

• 5η θέση

Περιβολά Κωνσταντίνα, Πλοκαμάκη Νικολέτα, Στρακαντουνά Ευφροσύνη, Καλογερή Ζαχαρούλα (Ηλυσιακός) 4×100μ. ελεύθερο Κορασίδων 04:09.52

• 6η θέση

Παπαστάμος Απόστολος 100μ. ελεύθερο Παίδων 00:55.33
Δρουμπάκη Ευαγγελία 100μ. ύπτιο Κορασίδων 01:08.75
Χατζηδάκη Βασιλική (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 200μ. μικτή ατομική Νεανίδων 02:31.50
Πλοκαμάκη Νικολέτα (Ηλυσιακός) 200μ. ύπτιο Κορασίδων 02:30.40
Παπαλάκης Ιωακείμ, Παπαστάμος Απόστολος, Φλουρίδης Δημήτριος, Τζουγκράκης Στυλιανός 4×100μ. μικτή ομαδική Παίδων 04:12.66

• 7η θέση

Παπαλάκης Ιωακείμ 100μ. ύπτιο Παίδων 01:02.34
Πλοκαμάκη Νικολέτα (Ηλυσιακός) 100μ. ύπτιο Κορασίδων 01:10.76

• 8η θέση

Χατζηδάκη Βασιλική (ΑΝΟ Αργυρούπολης) 100μ. ύπτιο Νεανίδων 01:09.72
Χατζησωτηράκης Παναγιώτης, Χαλκιαδάκης Στέφανος, Παπαλάκης Ιωακείμ, Παπαστάμος Απόστολος 4×200μ. ελεύθερο Παίδων 08:26.62

• 9η θέση

Παπαλάκης Ιωακείμ 200μ. ύπτιο Παίδων 02:16.06
Παπαλάκης Ιωακείμ, Χατζησωτηράκης Παναγιώτης, Τζουγκράκης Στυλιανός, Παπαστάμος Απόστολος 4×100μ. ελεύθερο Παίδων 03:55.11

• 11η θέση

Χαλκιαδάκης Στέφανος 800μ. ελεύθερο Παίδων 08:59.88

• 13η θέση

Πετράκη Νίκη 200μ. μικτή ατομική Κορασίδων 02:44.39

• 14η θέση

Χαλκιαδάκης Στέφανος 400μ. ελεύθερο Παίδων 04:28.17
Πλοκαμάκη Νικολέτα (Ηλυσιακός) 200μ. ελεύθερο Κορασίδων 02:18.78

• 15η θέση

Φλουρίδης Δημήτριος 100μ. Πεταλούδα Παίδων 01:02.21

• 17η θέση

Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 400μ. ελεύθερο Παίδων 04:31.24

• 20η – 37η θέση

20ή θέση Βουγιουκαλάκης Χρήστος 50μ. ελεύθερο Εφήβων 00:25.61
21η θέση Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 200μ. ελεύθερο Παίδων 02:08.33
21η θέση Πετράκη Νίκη 200μ. πρόσθιο Κορασίδων 03:05.60
22η θέση Βουγιουκαλάκης Χρήστος 100μ. ελεύθερο Εφήβων 00:56.52
26η θέση Πετράκη Νίκη 100μ. πρόσθιο Κορασίδων 01:25.38
27η θέση Τζουγκράκης Στυλιανός 200μ. πρόσθιο Παίδων 02:47.21
28η θέση Χαλκιαδάκης Στέφανος 200μ. ελεύθερο Παίδων 02:10.22
29η θέση Φλουρίδης Δημήτριος 50μ. πεταλούδα Παίδων 00:29.63
32η θέση Τζουγκράκης Στυλιανός 100μ. πρόσθιο Παίδων 01:15.34
34η θέση Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 100μ. πεταλούδα Παίδων 01:04.74
37η θέση Τζουγκράκης Στυλιανός 50μ. πρόσθιο Παίδων 00:35.03