Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του συνεδριακού χώρου της Ορθοδόξου Ακαδημίας Κρήτης, στο Κολυμβάρι, το 14ο Σκακιστικό Ατομικό Σχολικό πρωτάθλημα.

Οι αγώνες διοργανώθηκαν το σαββατοκύριακο 18 και 19 Φεβρουαρίου, από κοινού από τον Όμιλο Αντισφαίρισης Χανίων και τον ΑΟ Κύδων Χανίων, σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.Κ., τους Δήμους Χανίων και Πλατανιά, το ΝΠΔΔ του Δήμου Πλατανιά, την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και τελούσαν υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η ενημέρωση του ΟΑΧ για τη διοργάνωση και τις διακρίσεις των σκακιστών του:

Με μεγάλη επιτυχία και μαζική συμμετοχή διεξήχθη το σαββατοκύριακο 18 και 19 Φεβρουαρίου το 14ο Σκακιστικό Ατομικό Σχολικό πρωτάθλημα Κρήτης, το οποίο διοργάνωσαν από κοινού ο Ομιλος Αντισφαίρισης Χανίων και ο Α.Ο. Κύδων Χανίων σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.Κ, τον Δήμο Χανίων, τον Δήμο Πλατανιά, το ΝΠΔΔ του Δήμου Πλατανιά, την Περιφέρεια Κρήτης και την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Ερευνας και Θρησκευμάτων.

Οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στις εγκαταστάσεις του συνεδριακού χώρου της Ορθοδόξου Ακαδημίας Κρήτης, στο Κολυμβάρι και δικαίωμα συμμετοχής είχαν όλοι οι μαθητές και μαθήτριες των Νηπιαγωγείων, των Δημοτικών Σχολείων, των Γυμνασίων και των Λυκείων, Δημοσίων και ιδιωτικών των Νομών Χανίων και Ρεθύμνου.

Σημειώνεται ότι ανάμεσα στους συμμετέχοντες ήταν και αρκετοί αθλητές του ΟΑΧ, καταφέρνοντας μάλιστα να βρεθούν στις πρώτες θέσεις.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα, έχουν ως εξής:

• ΝΗΠΙΑ

1ος Σπυριδάκης Γιώργος 22ο Νηπ. Χανίων 7

2ος Xατζηδάκης Λάμπρος Νηπ. Στύλου 5

3ος Μαυροματάκης Στέφανος 4½

1η Ψαριανού Έλενα 1ο Βαμβακόπουλο 6

2η Χρυσού Ιωάννα Χαρούμενο Εργ. Ρεθύμνου 5

3η Φαρσάρη Μελίνα 8ο Νηπ. Ρεθύμνου 4

• Α’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ος Κωνστανταράκης Στάθης 9ο Χανίων 7 (OAX)

2ος Σαράφης Ραφαήλ 5ο Χανίων 6

3ος Σκαράκης Σταύρος 1ο Σούδας 5½

1η Πλατσάκη Ευγενία-Βαλέρια 19ο Χανίων 5½

2η Σγουρού Τέρψη 13ο Χανίων 5 (OAX)

3η Αγγελάκη Δήμητρα 5

• Β’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ος Μαυρίδης Εμμανουήλ 8ο Χανίων 7 (OAX)

2ος Νικηφοράκης Στράτος 3ο Χανίων 6

3ος Φαρσάρης Οδυσσέας 7ο Ρεθύμνου 5

3ος Μπενάκης Γιάννος 13ο Χανίων 5

3ος Σπανουδάκης Γιάννης 10ο Χανίων 5

3ος Κυριακογιαννάκης Γιάννης 3ο Χανίων 5

3ος Ψυλλάκης Χρήστος 2ο Μουρνιών 5

3ος Λεβάκης Κυριάκος 8ο Χανίων 5

1η Μαυροματάκη Στέλλα 1ο Κουνουπιδιανών 5

2η Κλεοβούλου Σοφία 3ο Χανίων 5

3η Χασουράκη Χρυσή Βαμβακόπουλο 5

• Γ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ος Αντωνιουδάκης Γιώργος 10ο Χανίων 6½

1ος Βιολάκης Αναστάσης 8ο Χανίων 6½

3ος Χαμογιωργάκης Αριστείδης Δημοτικό Τσικαλαριών 5

3ος Φουρναράκης Μανώλης 2ο Ρεθύμνου 5

3ος Παπαμιχαήλ Παναγιώτης 1ο Κουνουπιδιανών 5

3ος Σαμπάνης Αθανάσιος 8ο Χανίων 5 (OAX)

3ος Θεοδωρογλάκης Γιάννης 17ο Χανίων 5

1η Καλογεράκη Σοφία 3ο Χανίων 6 (OAX)

2η Σκαράκη Γεωργία 1ο Σούδας 5

3η Βενετάκη Νεκταρία Βαμβακόπουλο 4

(O Bιολάκης Αναστάσης είχε ισοβαθμία στην 1η θέση)

• Δ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ος Παρασκάκης Φίλιππος 8ο Χανίων 7

2ος Αλειφέρης Γιάννης Δημοτικό Νεροκούρου 5½ (OAX)

3ος Χριστοδουλάκης Μιχάλης 17ο Χανίων 5 (OAX)

3ος Μπατσάκης Παναγιώτης 3ο Κισσάμου 5

3ος Γεωργιακάκης Νικόλαος Δημοτικό Παλαιόχωρας 5

1η Καραβιτάκη Αντωνία 5ο Χανίων 5½

2η Τριπολυτάκη Ειρήνη 14ο Ρεθύμνου 5

3η Ακριβα Χριστίνα 3ο Χανίων 4

3η Τρουλάκη Αθηνά -Μαρία 5ο Χανίων 4

• Ε’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ος Παυλιουδάκης Γιώργος Δημοτικό Θεοδωροπούλου 6 (OAX)

2ος Βυζιράκης Αντώνης 14ο Χανίων 6 (OAX)

3ος Τσομπανάκης Στυλιανός 15ο Χανίων 5½

1η Καντεράκη Μαρία-Μυρτώ 1ο Χανίων 5

2η Καλιοτζάκη Αργυρώ-Ευανθία 5ο Χανίων 4½

3η Παπαδοκωνσταντάκη Αικατερίνη 11ο Χανίων 4 (OAX)

• ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

1ος Φυντριλάκης Κυριάκος 5ο Χανίων 6

2ος Τζαγκαράκης Παναγιώτης 5ο Χανίων 5

3ος Σηφογιαννάκης Ανδρέας 13ο Χανίων 5 (OAX)

3ος Βυζιράκης Σταύρος 14ο Χανίων 5 (OAX)

1η Παυλιουδάκη Καλλιόπη Δημοτικό Θεοδωροπούλου 5 (OAX)

2η Καραβιτάκη Ευαγγελία 5ο Χανίων 4½

3η Αλειφέρη Αικατερίνη Δημοτικό Νεροκούρου 4 (OAX)

• Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Πατρελάκης Ευάγγελος Κουνουπιδιανά 6½

2ος Παπαδημητράκης Γιώργος 5

3ος Διγενής Μάριος Πειραματικό Ρεθύμνου 5

1η Χατζηπαναγιώτου Ασημένια 3ο Χανίων 4

2η Μυλωνά Μαρία Πειραματικό Ρεθύμνου 2

• Β’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Τζεμανάκης Νικόλαος 2ο Χανίων 6½

2ος Πελαντάκης Μιχαήλ Πειραματικό Ρεθύμνου 5

3ος Μαρινάκης Χρήστος 2ο Χανίων 5 (OAX)

1η Κουκουράκη Χρυσή 1ο Ρεθύμνου 5

• Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1ος Κώτσογλου Γεώργιος 6ο Χανίων 4

2ος Χομπιτάκης Κωνσταντίνος Γυμνάσιο Ν.Κυδωνίας 3

3ος Αλυγιζάκης Απόστολος 4ο Χανίων 2

1η Αγγελάκη Φιλίππα Γυμνάσιο Πλατανιά 1

2η Φανδρίδη Ανδρονίκη 4ο Χανίων 0 (OAX)

• ΛΥΚΕΙΑ

1ος Παπαδόπουλος Αργύριος 2ο Χανίων 6½

2ος Πετράκης Στυλιανός 2ο Χανίων 6½

3ος Καλυκάκης Νικόλαος Ελ.Βανιζέλου 1½

1η Βοζινάκη Ανθή- Μαρία 6ο Χανίων 5

2η Φιλοξένη Δανάη 2ο Χανίων 4

3η Δασκαλάκη Σοφία 2ο Χανίων 2½ (OAX)