Μετά από ένα ματς – θρίλερ στο «Οικονομίδειο» της Ρόδου, ο Εργοτέλης απέδρασε με το τρίποντο επικρατώντας με 1-2 του Ιάλυσου, αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο ημίχρονο, για την 21η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ εθνικής.

Ο Εργοτέλης πήρε μία σημαντική για την συνέχεια νίκη και έφτασε τους 40 βαθμούς ενώ ο Ιάλυσος «βράζει» για την διατησία του Γκαμαρη εστιάζοντας στην φάση του πέναλτι αλλά και την αποβολή του Παφιάκη στο 53′.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αχείμαστος έβγαλε την σέντρα και ο Χατζηφούντας με κεφαλιά πέτυχε το 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο, ο Εργοτέλης έγινε πιο επιθετικός αφού ο Σούλης Παπαδόπουλος πέρασε τους Βελλίνη και Μίνγκα ενώ ο Λεάλ αποχώρησε τραυματίας.

Στο 53΄είχαμε την αποβολή του Παφιάκη, με δεύτερη κίτρινη ενώ στο 59΄ ισοφάρισε με κοντινό σουτ ο Μπάτζιος!

Στην συνέχεια ο Εργοτέλης πίεσε και στο 90′ του δόθηκε πέναλτι μετά από σουτ του Βελλίνη και χέρι του Ρίκκα με τον Κατσικοκέρη να ευστοχεί και τους "κιτρινόμαυρους" να παίρνουν την μεγάλη νίκη.