Με ανατροπή στο σκορ και κάνοντας ψυχωμένη εμφάνιση ο ΑΟ Χανιά επικράτησε 2-1 του Αχαρναϊκού στο Μενίδι, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 41’ όταν δόθηκε πέναλτι με μαρκάρισμα του Λάσκαρη στον Τσεμπερίδη και το αξιοποίησε ο Μαρσελίνο για το 1-0.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου όμως ήρθε η “απάντηση” για τον ΑΟΧ, με τον Σταματή να επιστρέφει στα γκολ, έπειτα από ωραία συνεργασία με τους Φουρλάνο και Τσουκάνη.

Τη νίκη στην ομάδα του Νίκου Παντέλη χάρισε στο 74’ ο Δαμιανάκης, με κεφαλιά από φάουλ του Τσουκάνη.

Αχαρναϊκός (Γιώργος Μαραντάς): Ψύχος, Τσουβαλτσίδης, Σωτηράκος, Καραντασιάδης (83’ Σταμούλης), Παπατόλιος, Αναστασίου, Τσεμπερίδης, Ντάγκρας, Μαρσελίνο (62’ Λύρας), Τζέφερσον, Ζαχαρός (80’ Μεζίνι)

ΑΟ Χανιά (Νίκος Παντέλης): Αθανασίου, Ζέρης, Δαμιανάκης, Βασιλείου, Τσουκάνης, Λάσκαρης (60’ Ντούμος), Δρίζης, Φουρλάνος, Αποστολόπουλος (76’ Κοζάκης), Σταματής (90+3’ Αφράτης), Ρούνεϊ Εβά.