Τη Μεγάλη Τρίτη (11/04) στα γραφεία της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας πραγματοποιήθηκαν οι κληρώσεις της Γ’ Φάσης του Παιδικού πρωταθλήματος πόλο και της Β’ Φάσης Μίνι Παίδων.

Ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων συμμετέχει και στα δύο πρωταθλήματα, με τους Παίδες να κληρώνονται στον Β’ Όμιλο Αττικής με Παλαιό Φάληρο, Βουλιαγμένη, Ηλυσιακό, Γλυφάδα και τους Μίνι Παίδες στον Όμιλο Κρήτης με Ρέθυμνο και Πλιτς Πλατς.

Η Γ’ Φάση των Παίδων είναι προγραμματισμένη για το διάστημα 12-14 Μαΐου και η Β’ Φάση των Μίνι Παίδων για το διάστημα 19-21 Μαΐου.

Αναλυτικά οι όμιλοι:

Γ’ ΦΑΣΗ ΠΑΙΔΩΝ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χίου, Ολυμπιακός, Νηρέας Χαλανδρίου, Παναθηναϊκός, Νηρέας Γέρακα
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣΝΟ Χανίων, Παλαιό Φάληρο, ΝΟ Βουλιαγμένης, Ηλυσιακός, ΑΝΟ Γλυφάδας
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Ρεθύμνου, ΓΣ Περιστερίου, Εθνικός Πειραιά, Πανιώνιος, ΑΟ Πετρούπολης
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: Πανσερραϊκός, ΠΑΟΚ, ΣΑΠΚ Νεάπολης, ΠΑΣ Φοίβος, ΟΦΘ
ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ: Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Νηρέας Λαμίας, Νίκη Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Πατρών

Οι 2 πρώτες ομάδες κάθε Ομίλου προκρίνονται στο Final 10 (7-9 Ιουλίου).

Β’ ΦΑΣΗ ΜΙΝΙ ΠΑΙΔΩΝ

Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Παναθηναϊκός, Πανιώνιος, Άλμα Κλαμπ, Ηλυσιακός, ΑΝΟ Γλυφάδας
Προκρίνονται 3 ομάδες
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Χίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, Νηρέας Γέρακα, Τρίτων Αμαρουσίου, ΓΣ Περιστερίου
Προκρίνονται 3 ομάδες
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: Ολυμπιακός, Νηρέας Χαλανδρίου, Ιωνικός Νίκαιας, ΓΣ Ηλιούπολης
Προκρίνονται 2 ομάδες
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ: ΝΟ Βουλιαγμένης, Εθνικός Πειραιά, Παλαιό Φάληρο, ΑΕ Κερατσινίου
Προκρίνονται 2 ομάδες
Α’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΟΚ, ΝΟ Καβάλας, Πανσερραϊκός, Άρης Θεσσαλονίκης
Προκρίνονται 2 ομάδες
Β’ ΟΜΙΛΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ: ΠΑΣ Φοίβος, Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Ηρακλής, ΕΑΤΕ Κολλεγίου
Προκρίνονται 2 ομάδες
ΟΜΙΛΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαϊδας, Πύρρος Ιωαννίνων, ΟΦΘ
Προκρίνονται 2 ομάδες
ΟΜΙΛΟΣ ΠΑΤΡΩΝ: ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Πατρών
Προκρίνονται 2 ομάδες
ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ: Νηρέας Λαμίας, ΝΟ Λάρισας, ΝΕ Λάρισας, ΟΥΚ Βόλου, Νίκη Βόλου
Προκρίνονται 3 ομάδες
ΟΜΙΛΟΣ ΚΡΗΤΗΣ: ΝΟ Χανίων, ΑΟ Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνου
Προκρίνονται 2 ομάδες

Οι 23 ομάδες θα αγωνιστούν στη συνέχεια στην Γ’ Φάση του πρωταθλήματος (16-18 Ιουνίου) και από εκεί οι 10 στο Final 10 (21-23 Ιουλίου).