Πλούσιο ήταν το θέαμα την πρώτη ημέρα των "16ων Βενιζελείων" Κολύμβησης, που ξεκίνησαν το Σάββατο (22/04) στο Κολυμβητήριο Χανίων.

Ανταγωνιστικές κούρσες και γρήγοροι χρόνοι συνέθεσαν το σκηνικό στην πρώτη ημέρα των αγώνων, που έγιναν με άσχημες καιρικές συνθήκες.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ αναφέρει τα εξής:

Πολύ ανταγωνιστικές κούρσες και σπουδαίο θέαμα προσέφεραν την πρώτη μέρα των αγώνων οι αθλητές και αθλήτριες που λαμβάνουν μέρος στα «16α Βενιζέλεια» Κολύμβησης. Ειδικότερα, αυτό που καταγράφεται είναι οι αρκετά γρήγοροι χρόνοι, με τους αθλητές να δίνουν, όπως αναμενόταν εξάλλου, τον καλύτερό τους εαυτό.

Μοναδική παραφωνία στην διοργάνωση αποτέλεσαν το Σάββατο οι άσχημες καιρικές συνθήκες, που μπορεί να προσπάθησαν να προβάλλουν ως εμπόδιο, αλλά όλοι όσοι αποτελούν την γιορτή των «Βενιζελείων» δεν έχασαν το κουράγιο και την καλή τους διάθεση.

Από την άλλη, εκτιμάται ότι στη 2η μέρα των αγώνων, την Κυριακή, ο καιρός θα είναι πολύ καλύτερος και οι κούρσες θα μπορέσουν να γίνουν κάτω από το φωτεινό σκηνικό του λαμπερού ήλιου των Χανίων.

Η ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

Πριν την πραγματοποίηση των αγώνων το απόγευμα του Σαββάτου διεξήχθη η τελετή έναρξης.

Με τη βοήθεια της φιλαρμονικής μπάντας του Δήμου Χανίων το τελετουργικό λειτούργησε άψογα, ενώ από την πλευρά της η Πρόεδρος του Ναυτικού Ομίλου Χανίων, Χαρούλα Πράπα-Μυλωνάκη, καλωσόρισε τους αθλητές και όλες τις αποστολές που βρίσκονται αυτό το σαββατοκύριακο στα Χανιά, εκφράζοντας τις ευχές της για καλή επιτυχία.

Ο Ν.Ο. ΧΑΝΙΩΝ

Σε καθαρά αγωνιστικό πλαίσιο, ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων έχει καταφέρει μέχρι στιγμής να σφραγίσει την κατάκτηση δύο μεταλλίων, αμφότερα με τον Απόστολο Παπαστάμο. Το χρυσό στα 200μ. πεταλούδα και το ασημένιο στα 200μ. πρόσθιο. Επίσης, άλλοι πέντε αθλητές έχουν συμμετοχή σε τελικούς.

Παπαστάμος.

Δρουμπάκη.

Χαλκιαδάκης.

Λεβεντάκη.

Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα για τον Ν.Ο. Χανίων είναι τα εξής:

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Παπαστάμος Απόστολος 200μ. Πεταλούδα Παίδων 02:04.40

ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ

Παπαστάμος Απόστολος 200μ. Πρόσθιο Παίδων 02:24.25

4η ΘΕΣΗ

Δρουμπάκη Ευαγγελία 50μ. Υπτιο Κορασίδων 00:31.74

6η ΘΕΣΗ

Χαλκιαδάκης Εμμανουήλ 50μ. Πεταλούδα Εφήβων 00:27.30
Χαλκιαδάκης Στέφανος 400μ. Eλεύθερο Παίδων 04:21.50

7η ΘΕΣΗ

Ματζοράκη Καλλιόπη 200μ. Υπτιο Παγκορασίδων-Α 02:36.54
Νταουντάκη Αννα 800μ. Eλεύθερο Παγκορασίδων-Α 10:03.59

8η ΘΕΣΗ

Λεβεντάκη Παναγιώτα 100μ. Πρόσθιο Παγκορασίδων-Α 01:25.44

9η ΘΕΣΗ

Κάχρης Αλέξανδρος 400μ. Μικτή Ατομική Παμπαίδων-Α 05:02.98
Κουργιαντάκη Ραφαέλα 200μ. Υπτιο Παγκορασίδων-Α 02:39.05

10η ΘΕΣΗ

Παπαλάκης Ιωακείμ 100μ. Υπτιο Παίδων 01:04.53
Δρουμπάκη Ευαγγελία 200μ. Υπτιο Κορασίδων 02:39.21
Πετράκη Νίκη 100μ. Πρόσθιο Κορασίδων 01:26.65
Πετράκη Νίκη 200μ. Μικτή Ατομική Κορασίδων 02:45.93

11η ΘΕΣΗ

Κολοκοτρώνης Νικόλαος 100μ. Υπτιο Εφήβων 01:05.37
Νταουντάκη Αννα 200μ. Ελεύθερο Παγκορασίδων-Α 02:20.38

12η ΘΕΣΗ

Τζουγκράκης Στυλιανός 50μ. Πρόσθιο Παίδων 00:34.80
Τζουγκράκης Στυλιανός 200μ. Πρόσθιο Παίδων 02:54.70
Διακολουκάς Δημήτριος 800μ. Eλεύθερο Παμπαίδων-Α 10:29.12
Ματζοράκη Καλλιόπη 50μ. Υπτιο Παγκορασίδων-Α 00:34.42
Θεοδοσάκη Σοφία 200μ. Υπτιο Παγκορασίδων-Α 02:48.7
Περάκη Φανή-Κυριακή 200μ. Ελεύθερο Παγκορασίδων-Β 02:21.61

13η ΘΕΣΗ

Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 400μ. Eλεύθερο Παίδων 04:36.05
Κουργιαντάκη Ευαγγελία Παγκορασίδων-Α 01:28.40

14η ΘΕΣΗ

Λεβεντάκη Παναγιώτα 200μ. Μικτή Ατομική Παγκορασίδων-Α 02:48.61
Περάκη Φανή-Κυριακή 50μ. Eλεύθερο Παγκορασίδων-Β 00:30.07

16η ΘΕΣΗ

Βουγιουκαλάκης Χρήστος 100μ. Ελεύθερο Εφήβων 00:57.15
Περβολαράκη Ελένη 100μ. Πεταλούδα Παγκορασίδων-Α 01:16.58

17η ΘΕΣΗ

Παπαλάκης Ιωακείμ 50μ. Πεταλούδα Παίδων 00:29.24

18η ΘΕΣΗ

Βουγιουκαλάκης Χρήστος 50μ. Πεταλούδα Εφήβων 00:29.40
Κουργιαντάκη Ραφαέλα 50μ. Υπτιο Παγκορασίδων-Α 00:35.65

19η ΘΕΣΗ

Μουζουράκης Γεώργιος 200μ. Πρόσθιο Παμπαίδων-Β 03:18.83

20η-54η ΘΕΣΗ

20ος Ριτζάκης Ιωσήφ 200μ. Πρόσθιο Παμπαίδων-Β 03:21.01
23η Θεοδοσάκη Σοφία 50μ. Υπτιο Παγκορασίδων-Α 00:36.57
24ος Μιχαηλίδης Βασίλειος 100μ. Υπτιο Παίδων 01:12.95
25ος Διακολουκάς Δημήτριος 100μ. Υπτιο Παμπαίδων-Α 01:13.54
26ος Κοντόπουλος Στυλιανός 100μ. Υπτιο Παμπαίδων-Α 01:15.13
28ος Μουζουράκης Γεώργιος 50μ. Πρόσθιο Παμπαίδων-Β 00:43.07
28η Κουργιαντάκη Ευαγγελία 50μ. Υπτιο Παγκορασίδων-Α 00:38.35
29ος Ριτζάκης Ιωσήφ 50μ. Πρόσθιο Παμπαίδων-Β 00:43.55
37ος Χατζησωτηράκης Παναγιώτης 100μ. Ελεύθερο Παίδων 01:01.10
37ος Τσίγκος Κωνσταντίνος 50μ. Πεταλούδα Παμπαίδων-Β 00:38.58
45ος Κοντόπουλος Στυλιανός 100μ. Ελεύθερο Παμπαίδων-Α 01:02.75
54ος Τσίγκος Κωνσταντίνος 100μ. Ελεύθερο Παμπαίδων-Β 01:13.47