Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Παλαιόχωρα στέφθηκε πρωταθλήτρια Χανίων, μετά την επικράτησή της με 2-0 στην έδρα του αξιόμαχου Κρητικού Αστέρα, για τη 18η και τελευταία αγωνιστική του ομίλου τίτλου της Α’ Κατηγορίας.

Το γκολ του Ζαχαράκη στο ξεκίνημα και του Μποτωνάκη στο δεύτερο ημίχρονο χάρισαν στην ομάδα του Σελίνου τον πρώτο τίτλο της ιστορίας της και την άνοδο στη Γ’ Εθνική.

Με νίκη ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα και ο άξιος συνδιεκδικητής του τίτλου Πανακρωτηριακός απέναντι στον Απόλλωνα (3-1), που πραγματοποίησε εξαιρετική πορεία στο πρωτάθλημα. Στην 3η θέση (υπερτερώντας σε ισοβαθμία με τον Απόλλωνα) τερμάτισε ο Άρης Σούδας, νικώντας με 3-1 τον Μινώταυρο.

Στον όμιλο παραμονής με "διπλό" ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα η Θύελλα Καλάθενων απέναντι στα Κεραμειά (2-1), ενώ στη Β’ Κατηγορία συνεχίζει να "σπάει" τα ρεκόρ ο πρωταθλητής Γρανίτης. Σημαντική απώλεια βαθμών για τη Δάφνη, που "έχασε" την ευκαιρία να βρεθεί στη 2η θέση μαζί με τον Φωστήρα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Σ/Κ:

Όμιλος Τίτλου-18η αγωνιστική
Κορωνίδα-ΑΕ Κυδωνίας 3-3
Αστέρας Μαν.-Σπάθα 1-3
Άρης Σ.-Μινώταυρος 3-1
Πανακρωτηριακός-Απόλλων 3-1
Κρ. Αστέρας-Παλαιόχωρα 0-2

Η τελική βαθμολογία
1.Παλαιόχωρα (8) 52
2.Πανακρωτηριακός (8) 50
3.Άρης Σούδας (7) 32
4.Απόλλων (5) 32
5.Σπάθα (6) 30
6.Αστέρας Μανολιόπουλου (7) 30
7.Μινώταυρος (5) 30
8.Κρ. Αστέρας (4) 23
9.Κορωνίδα (5) 17
10.ΑΕ Κυδωνίας (5) 12

Όμιλος Παραμονής-18η αγωνιστική
Δόξα Παχ.-Ροδωπού 4-4
Ηρακλής Νερ.-Ασπίδα 3-6
Ποσειδών Τσικ.-Ίκαρος Μ. 1-1
Ποσειδών Κ.Ρ.-ΔΑΑΟΧ 2-1
Κεραμειά-Θύελλα Καλ. 1-2

Η τελική βαθμολογία
1.Ποσειδών Καμισιανών-Ραπανιανών (4) 49
2.Δόξα Παχιανών (4) 36
3.ΔΑΑΟΧ (2) 36
4.Ηρακλής Νεροκούρου (3) 31
5.Θύελλα Καλάθενων (2) 26
6.Κεραμειά (4) 24
7.Ίκαρος Μουρνιών (3) 24
8.Ροδωπού (1) 20
9.Ασπίδα (1) 17
10.Ποσειδών Τσικαλαριών (0) 11

*Σε παρένθεση οι βαθμοί εκκίνησης των ομάδων στην τελική φάση

Β’ Κατηγορία-27η αγωνιστική
Τάλως-Γρανίτης 0-10
Δάφνη-Νέος Ηρακλής 2-2
Σφακιά-Ιδομενέας 0-3
Χάλης-Παγχανιακός 1-2
Φωστήρας-Τιτάν 3-3
ΑΠ Σούδας-Άμιλλα 1-2
Αστέρας Χαλ.-ΕΘΚ 0-2
Ρεπό: Άπτερα   

Η βαθμολογία
1.Γρανίτης* 73
2.Φωστήρας* 52
3.Δάφνη* 50
4.ΕΘΚ* 49
5.Τιτάν* 47
6.Χάλης 44
-.Παγχανιακός 44
8.Άπτερα* 40
9.Ιδομενέας* (-2) 38
10.ΑΠ Σούδας* 30
11.Άμιλλα* 29
12.Νέος Ηρακλής 20
13.Σφακιά* 14
14.Αστέρας Χαλέπας* 15
15.Τάλως (-2) -2