Κορυφαίοι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες συμμετέχουν κορυφαίοι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες από τη χώρα μας αλλά και ξένοι αθλητές συμμετέχουν στην διοργάνωση "ΧΑΝΙΑ 2017"

Σε εξέλιξη βρίσκεται αυτή την ώρα η 7η διεθνή αθλητική συνάντηση στίβου "Χανιά 2017",η οποία είναι αφιερωμένη στη μνήμη της Έλενας Βενιζέλου, στο Εθνικό Στάδιο Χανίων ,αγώνες τους οποίους διοργανώνει ο ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος, ένας από τους κορυφαίους συλλόγους της χώρας .

Σε αυτή την αθλητική συνάντηση, συμμετέχουν κορυφαίοι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες από τη χώρα μας αλλά και ξένοι αθλητές συμμετέχουν στην διοργάνωση "ΧΑΝΙΑ 2017"

Οι κερκίδες γέμισαν από κόσμο, άλλα λάτρεις του στίβου που ήρθαν να θαυμάσουν γνωστούς αθλητές και μη και άλλοι που ήρθα να καμαρώσουν φίλους και συγγενείς.

Ένα από τα δυνατά αγωνίσματα είναι το τριπλούν γυναικών με την Βούλα Παπαχρήστου, την «χάλκινη» παγκόσμια πρωταθλήτρια κλειστού του Πόρτλαντ (2016) και της Ευρώπης στο Βελιγράδι (τον Μάρτιο) η οποία φέτος έχει κάνει 14.19 μέτρα, ενώ μαζί της θα αγωνιστούν η Κριστίνα Αλβερτσιάν με την έμπειρη Αθανασία Πέρρα.

Τα μελλοντικά αστέρια του Ελ.Βενιζέλου τρέχουν σε αγώνα σκυταλοδρομίας

Αναλυτικά η λίστα των γνωστών αθλητών που συμμετέχουν στην σημερινή αθλητική συνάντηση.

Ελληνικές συμμετοχές:

Βούλα Παπαχρήστου, Τριπλούν
Εμμανουήλ Καραλής, Άλμα επί κοντώ
Λυκούργος Τσάκωνας, 200μ. Ανδρών
Κώστας Δουβαλίδης, 110μ. Εμπόδια Ανδρών
Ελισάβετ Πεσιρίδου, 100μ. Εμπόδια Γυναικών
Τάσος Γαλαζούλας, Μιλτιάδης Τεντόγλου & Μιχάλης Μερτζανίδης , Άλμα εις μήκος Ανδρών Παναγιώτης Τριβιζάς, 100μ. Ανδρών
Αντώνης Μέρλος, Άλμα σε ύψος Ανδρών
Πέτρος Κυριακίδης, 400μ. Ανδρών
Νίκος Νεράτζης, Άλμα επί κοντώ
Κατερίνα Δαλάκα & Ραφαηλία Σπανουδάκη, 100μ. & 200μ. Γυναικών
Άννα Βασιλείου, 400μ. Γυναικών
Στέλλα-Ηρώ Λεδάκη, Άλμα επί κοντώ Γυναικών
Χάιδω Αλεξούλη & Έφη Κολοκυθά, Άλμα εις μήκος Γυναικών
Κριστίνα Αλβερτσιάν & Αθανασία Πέρρα, Τριπλούν Γυναικών

Κυπριακές συμμετοχές
Ελένη Αρτυματά, 400μ. Γυναικών
Δήμητρα Αραχωβήτη, 100μ. Εμπόδια Γυναικών
Δήμητρα Κυριακίδου, 100μ. & 200μ. Γυναικών
Παΐσιος Δημητριάδης, 100μ. & 200μ. Ανδρών

Από τις Ξένες συμμετοχές ξεχωρίζουν
Anic Lazar (Σερβία), Μήκος Ανδρών
Mihail Dudas (Σερβία), 110μ. εμπόδια Ανδρών
Tabea Kempe (Γερμανία), 400μ. Γυναικών
Tobias Lange (Γερμανία) 400μ. Ανδρών
Maren Silies (Γερμανία) 100μ. & 200μ. Γυναικών