Τέσσερις αθλητές του Γυμναστικού Συλλόγου "Ελ. Βενιζέλος" βρίσκονται στην αποστολή της ελληνικής ομάδας για το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ομάδων, που θα διεξαχθεί 23-25 Ιουνίου στη Λιλ.

Οι Λυκούργος Τσάκωνας, Μιχάλης Αναστασάκης, Γιάννης Νυφαντόπουλος και Χρήστος Αλμπάνης (οι δύο τελευταίοι διακρίνονται στη φωτ. της 4X100μ. που πήρε το χρυσό μετάλλιο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα) θα ενισχύσουν τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας για παραμονή στη Σούπερ Λίγκα της διοργάνωσης.

Αναλυτικά η ελληνική αποστολή:

Ανδρες
100 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
200 μ.: Λυκούργος Τσάκωνας (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
400 μ.:  Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη)
800 μ.: Θάνος Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)
1.500 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός)
5.000 μ.:  Κώστας Γκελαούζος (ΠΑΟ)
110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΣΚΑ Δράμας)
400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)
3.000 μ. στιπλ: Νίκος Γκότσης (ΣΑΚ Αθηνών)
Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)
Επί κοντώ: Κώστας Φιλιππίδης (Πανελλήνιος ΓΣ)
Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών)
Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Σφαιροβολία:  Νίκος Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)
Δισκοβολία:  Ιάσωνας Θανόπουλος (Πρωτέας Κομοτηνής)
Σφυροβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)
Ακοντισμός:  Γιάννης Κυριαζής (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)
4Χ100 μ.: Δουβαλίδης, Νυφαντόπουλος (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ), Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Τσάκωνας, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)
4Χ400 μ.: Κυριακίδης (ΟΣΦΠ), Κουτσούκης (Φίλιππος Β.), Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή), Παππάς, Αλμπάνης (Ελ. Βενιζέλος ΓΣ)

Γυναίκες
100 μ.: Γρηγορία Κεραμιδά (Δρομέας Βάρης)
200 μ.: Μαρία Μπελιμπασάκη (Παναξιακός)
400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (ΓΕ Ηρακλείου)
800 μ.: Κωνσταντίνα Γιαννοπούλου (ΓΣ Κηφισιάς)
1.500 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)
5.000 μ.: Ράνια Ρεμπούλη (Κάμειρος 2009)
100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Κηφισιάς)
400 μ. εμπ.: Κατερίνα Δαλάκα (Νεάπολη Χαλκίδας)
3.000 μ. στιπλ: Μαρίνα Μανιαδάκη (ΑΟ Λασιθίου)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)
Μήκος: Λίλη Αλεξούλη (Πελασγός Λ.)
Τριπλούν: Βούλα Παπαχρήστου (ΑΕΚ)
Σφαιροβολία:  Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)
Δισκοβολία: Κρίστυ Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Κερατέας)
Σφυροβολία: Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)
Ακοντισμός: Σοφία Υφαντίδου (ΜΕΑΣ Τρίτων)
4Χ100 μ.:  Μπελιμπασάκη, Κεραμιδά, Δαλάκα, Πεσιρίδου, Γάτου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)
4Χ400 μ.:  Βασιλείου Ειρ. Βασιλείου Αννα (ΓΕΗ), Φέρρα (ΟΣΦΠ),  Μουρτά (Ολυμπίας Πατρών), Δαλάκα.