Επιτυχημένη ήταν η παρουσία του Ναυτικού Ομίλου Χανίων στους πανελλήνιους αγώνες προαγωνιστικών κατηγοριών, που πραγματοποιήθηκαν το τριήμερο 16-18 Ιουνίου, στο Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου.

Ο ΝΟΧ κατέκτησε 8 μετάλλια, ενώ είχε αρκετά πλασαρίσματα στις πρώτες οκτώ θέσεις.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ αναφέρει τα εξής:

Με οκτώ μετάλλια σε σύνολο -τρία χρυσά, τέσσερα ασημένια και ένα χάλκινο- αλλά και με αρκετά πλασαρίσματα μέσα στις πρώτες οκτώ θέσεις εξαργυρώθηκε η παρουσία για τον Ναυτικό Ομιλο Χανίων στους πανελλήνιους αγώνες κολύμβησης προαγωνιστικών κατηγοριών, που διεξήχθησαν στα Κολυμβητήριο Χαϊδαρίου και Περιστερίου το τριήμερο 16-18 Ιουνίου.

Ειδικότερα, η παρουσία των Κωνσταντίνου Νικολακάκη, Στελλίνας Δεληογλάνη και Ελένης Βιζυράκη είναι αυτή που ξεχώρισε, καθώς ο Νικολακάκης κατάφερε να περισυλλέξει τρία χρυσά μετάλλια στα 50, 100 και 200 μέτρα ύπτιο με πολύ καλές επιδόσεις, ενώ η Δεληογλάνη έδειξε επίσης ότι είναι πολύ γρήγορη, τερματίζοντας στα ίδια αγωνίσματα στη 2η θέση όπου και κατέκτησε τρία ασημένια μετάλλια.

Οσον αφορά τη Βιζυράκη σφράγισε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα των 200μ. ύπτιο, ενώ το 8ο μετάλλιο για τον ΝΟΧ ήρθε από την σκυτάλη 4×100μ. μικτή ομαδική στα αγόρια 11 ετών, την οποία αποτέλεσαν οι Τρουλάκης, Αντωνογιαννάκης, Νικολακάκης και Λιονάκης.

Συνολικά, οι νεαροί αθλητές του ΝΟΧ (ηλικίας, 10, 11 και 12 ετών) έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, καταφέρνοντας να ξεχωρίσουν ανάμεσα στους 2000 σχεδόν που πήραν μέρος στους αγώνες από όλη την Ελλάδα. Μάλιστα, οι επιδόσεις τους ανέδειξαν τον Ναυτικό Ομιλο στην 12η θέση στην πανελλήνια κατάταξη ανάμεσα σε 55 συλλόγους.

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Αναλυτικά τα αποτελέσματα για τον Ν.Ο. Χανίων είναι τα εξής:
Χρυσά μετάλλια
• Νικολακάκης Κωνσταντίνος 50μ. ύπτιο ΑΓ11 00:35.28
• Νικολακάκης Κωνσταντίνος 100μ. ύπτιο ΑΓ11 01:15.42
• Νικολακάκης Κωνσταντίνος 200μ. ύπτιο ΑΓ11 02:39.31

Ασημένια μετάλλια
• Δεληογλάνη Στελλίνα 50μ. ύπτιο ΚΡ12 00:34.94
• Δεληογλάνη Στελλίνα 100μ. ύπτιο ΚΡ12 01:14.33
• Δεληογλάνη Στελλίνα 200μ. ύπτιο ΚΡ12 02:37.90
• Τρουλάκης Γεώργιος, Αντωνογιαννάκης Ιωάννης, Νικολακάκης Κωνσταντίνος, Λιονάκης Μιχαήλ 4×100μ. μικτή ομαδική ΑΓ11 05:28.89

Χάλκινα μετάλλια
• Βυζιράκη Ελένη 200μ. ύπτιο ΚΡ11 02:52.77

4η θέση
• Νικολακάκης Κωνσταντίνος, Τρουλάκης Γεώργιος, Αντωνογιαννάκης Ιωάννης, Λιονάκης Μιχαήλ ΑΓ11 4×100μ. ελεύθερο 04:53.93
• Μπαλαντίνου Βιολέτα-Αικατερίνη 200μ. ύπτιο ΚΡ11 02:52.99

5η θέση
• Κονταξάκη Ελευθερία 50μ. ελεύθερο ΚΡ10 00:33.92

6η θέση
• Βυζιράκη Ελένη 100μ. ύπτιο ΚΡ11 01:21.02

7η θέση
• Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 50μ. πρόσθιο ΑΓ11 00:41.91
• Τρουλάκης Γεώργιος 200μ. ύπτιο ΑΓ11 02:54.23
• Μπαλαντίνου Βιολέτα-Αικατερίνη 100μ. ύπτιο ΚΡ11 01:21.31

8η θέση
• Μέντης Γεώργιος 50μ. πεταλούδα ΑΓ12 00:34.11
• Τρουλάκης Γεώργιος 100μ. ύπτιο ΑΓ11 01:22.98
• Βυζιράκη Ελένη, Περάκη Γεωργία, Παϊτάκη Αρτεμησία, Μπαλαντίνου Βιολέτα-Αικατερίνη 4×100μ. ελεύθερο ΚΡ11 05:10.42
• Γιαννουλάκη Αναστασία 100μ. ύπτιο ΚΡ10 01:32.87

9η θέση
• Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 200μ. πρόσθιο ΑΓ11 03:18.16

10η θέση
• Δήμου Δημήτριος 50μ. ελεύθερο ΑΓ10 00:34.71
• Ανδρεαδάκη Αιμιλία 50μ. πεταλούδα ΚΡ12 00:36.72
• Μαραγκουδάκη Ναυσικά, Δεληογλάνη Στελλίνα, Ανδρεαδάκη Αιμιλία, Μαλεκάκη Αργυρώ 4×100μ. ελεύθερο ΚΡ12 04:59.65
• Μπαλαντίνου Βιολέτα-Αικατερίνη 50μ. ύπτιο ΚΡ11 00:39.38
• Κονταξάκη Ελευθερία 50μ. ύπτιο ΚΡ10 00:41.15

11η θέση
• Καπής Ευτύχιος 50μ. ύπτιο ΑΓ12 00:38.10
• Μέντης Γεώργιος 100μ. πεταλούδα ΑΓ12 01:19.40
• Γιαννουλάκη Αναστασία 50μ. ύπτιο ΚΡ10 00:41.28
• Μαλεκάκη Αργυρώ 200μ. μικτή ατομική ΚΡ12 03:06.84

12η θέση
• Καπής Ευτύχιος 100μ. ύπτιο ΑΓ12 01:20.73
• Λιονάκης Μιχαήλ 100μ. ελεύθερο ΑΓ11 01:13.43
• Περάκη Γεωργία 200μ. μικτή ατομική ΚΡ11 03:03.28

13η θέση
• Μαραγκουδάκη Ναυσικά 800μ. ελεύθερο ΚΡ12 11:20.88
• Παϊτάκη Αρτεμησία 100μ. πρόσθιο ΚΡ11 01:36.19
• Παϊτάκη Αρτεμησία 200μ. πρόσθιο ΚΡ11 03:23.96

14η θέση
• Τρουλάκης Γεώργιος 200μ. ύπτιο ΑΓ12 02:55.56
• Κόρακα Δέσποινα 50μ. ύπτιο ΚΡ12 00:38.72

16η θέση
• Δήμου Δημήτριος 50μ. ύπτιο ΑΓ10 00:42.55
• Μαλεκάκη Αργυρώ 50μ. ύπτιο ΚΡ12 00:39.07
• Μαραγκουδάκη Ναυσικά 400μ. ελεύθερο ΚΡ12 05:25.70

17η θέση
• Μέντης Γεώργιος 200μ. μικτή ατομική ΑΓ12 02:59.16
• Ανδρεαδάκη Αιμιλία 100μ. πεταλούδα ΚΡ12 01:33.68
• Μαραγκουδάκη Ναυσικά 200μ. ελεύθερο ΚΡ12 02:34.94

18η θέση
• Καλογερής Γεώργιος 50μ. ελεύθερο ΑΓ10 00:35.80

19η θέση
• Τρουλάκης Γεώργιος 50μ. ύπτιο ΑΓ11 00:40.17
• Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 100μ. πρόσθιο ΑΓ11 01:35.17
• Περάκη Γεωργία 50μ. πεταλούδα ΚΡ11 00:38.14

20η θέση
• Λιονάκης Μιχαήλ 50μ. ελεύθερο ΑΓ11 00:33.32
• Μαλεκάκη Αργυρώ 100μ. ύπτιο ΚΡ12 01:21.58
• Περάκη Γεωργία 400μ. ελεύθερο ΚΡ11 05:55.98

21η θέση
• Καλογερής Γεώργιος 50μ. ύπτιο ΑΓ10 00:42.95
• Ανδρεαδάκη Αιμιλία 100μ. ελεύθερο ΚΡ12 01:13.82

24η θέση
• Λιονάκης Μιχαήλ 100μ. πρόσθιο ΑΓ11 01:38.59

25η θέση
• Κολομβοτζάκης Δημήτριος 50μ. ελεύθερο ΑΓ10 00:36.54
• Παϊτάκη Αρτεμησία 50μ. πρόσθιο ΚΡ11 00:45.81

26η θέση
• Κόρακα Δέσποινα 100μ. ύπτιο ΚΡ12 01:24.17

58η θέση
• Κολομβοτζάκης Δημήτριος 100μ. ελεύθερο ΑΓ10 01:28.16