Με τους αθλητές του Γ.Σ. “Ελευθέριος Βενιζέλος” που συμμετείχαν να βάζουν το δικό τους “λιθαράκι” η Εθνική ομάδα κατάφερε να διατηρηθεί στην ελίτ του ευρωπαϊκού στίβου.

Η Ελλάδα μετά από σκληρή “μάχη” με τη Λευκορωσία συγκέντρωσε 196,50 βαθμούς, καταλαμβάνοντας την 9η θέση, η οποία σήμανε και την παραμονή στη Super League.

Στη First League υποβιβάστηκαν Λευκορωσία, Ολλανδία και η ήδη αποκλεισμένη Ρωσία, ενώ την άνοδο στη Super League στους αγώνες που έγιναν στη Βάασα της Φινλανδίας πήραν Σουηδία, Φινλανδία και Ελβετία.

Όσον αφορά την παρουσία των αθλητών του “Ελ. Βενιζέλος” στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων στη Λιλ της Γαλλίας έχει ως εξής:

Ο Λυκούργος Τσάκωνας τερμάτισε στην 3η θέση στον τελικό των 200 μέτρων μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό αναφορικά με την επίδοση που σημείωσε (20.59). Ο πρωταθλητής του “Ελ. Βενιζέλου” έκανε εκπληκτική κούρσα στον προκριματικό (20.33), “πιάνοντας” το όριο για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Λονδίνου. Στον τελικό των 100μ. κατέλαβε την 4η θέση με χρόνο 10.37, ενώ στον προκριματικό σημείωσε 10.39.

Την 7η θέση με την ομάδα 4Χ100μ. κατέλαβε ο Γιάννης Νυφαντόπουλος, με την ελληνική ομάδα (Ζήκος-Δουβαλίδης-Τριβυζάς-Νυφαντόπουλος) να σημειώνει χρόνο 39.42.

Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Μιχάλης Αναστασάκης, που με βολή στα 67.68 έμεινε στην 8η θέση στη σφυροβολία. Στην αποστολή συμμετείχε και ο Χρήστος Αλμπάνης, που όμως δεν έτρεξε με την 4Χ400.