Συνεχίζονται οι διακρίσεις για τον Αντώνη Τσαπατάκη, που κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο πανίσχυρο διεθνές μίτινγκ “IDMSWIMMING BERLIN”, που γίνεται στη Γερμανία.

Ο Χανιώτης Παραολυμπιονίκης του συλλόγου “Μεγαλόνησος” τερμάτισε δεύτερος στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας SB4 με επίδοση 1:38.20. Η Ελλάδα κατέκτησε και ένα χάλκινο μετάλλιο στα 100μ. πεταλούδα κατηγορίας S9 με τον χρυσό Παραολυμπιονίκη του Ρίο Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη να κάνει χρόνο 59.76.

Θυμίζουμε ότι ο Τσαπατάκης πριν από λίγες ημέρες κατέκτησε τέσσερα χρυσά μετάλλια στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα που έγινε στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά η ενημέρωση της Εθνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ΑμεΑ για τις επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών:

Ένα ασημένιο και ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο ελληνικός απολογισμός στην πρεμιέρα του πανίσχυρου διεθνούς μίτινγκ IDMSWIMMING BERLIN που φιλοξενείται στην Γερμανία. Ο Αντώνης Τσαπατάκης κατέκτησε την δεύτερη θέση στα 100μ. πρόσθιο κατηγορίας SB4 με επίδοση 1:38.20, ενώ ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του Ρίο, Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης ήταν τρίτος στα 100μ. πεταλούδα κατηγορίας S9 με 59.76.

Παρουσία στους απογευματινούς τελικούς της πρώτης ημέρας, είχαν ακόμη τρεις αθλητές. Ο κάτοχος 10 Παραολυμπιακών μεταλλίων, Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, ήταν τέταρτος στον τελικό Β των 100μ. πεταλούδα κατηγορίας S12 με επίδοση 1:02.18 που αποτελεί νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ρεκόρ ήταν του ιδίου με 1:02.23 από την 1η Μαίου 2016 στην Πορτογαλία.

Στον τελικό Γ των 200μ. ελεύθερο ανδρών κατηγορίας S3, ο Γιάννης Κωστάκης ήταν δεύτερος με 3:51.10, ενώ στον αντίστοιχο τελικό των 100μ. πρόσθιο ανδρών κατηγορίας SB13, ο Γεράσιμος Λιγνός κατετάγη 5ος με 1:13.86.

Στο IDMSWIMMING BERLIN συμμετέχουν 750 αθλητές από 52 χώρες.