Ενδιαφέροντα στοιχεία και αριθμούς από την προϊστορία των αναμετρήσεων με τον Παναιτωλικό παρουσιάζει μέσω της ιστοσελίδας του ο Πλατανιάς, εν όψει του σαββατιάτικου αγώνα με την ομάδα του Αγρινίου.

Αυτή θα είναι η 9η αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Πλατανιά να έχει 4 νίκες, τον Παναιτωλικό 2 και δύο ματς να έχουν λήξει χωρίς νικητή.

Αναλυτικά τα στοιχεία και οι αριθμοί των αγώνων Πλατανιάς-Παναιτωλικός από την ιστοσελίδα του Πλατανιά (fcplatanias.gr) έχουν ως εξής:

#Η αναμέτρηση του Σαββάτου, είναι η 9η μεταξύ του Πλατανιά και της ομάδας του Αγρινίου. Στις προηγούμενες οκτώ, ο Πλατανιάς μετρά 4 νίκες, δύο ματς έχουν τελειώσει ισόπαλα, ενώ ο Παναιτωλικός έχει δύο νίκες.

#Από τις τέσσερις νίκες της ομάδας μας, οι δύο έχουν σημειωθεί στο Αγρίνιο και μάλιστα με το ίδιο αποτέλεσμα (2-1).

#Δύο αμυντικοί έχουν “σφραγίσει” τις εκτός έδρας νίκες του Πλατανιά, επί του Πανατωλικού. Την περίοδο 2015-16 ο Κουλιμπαλί και την περίοδο 2016-17, ο Καρυπίδης. Μάλιστα οι δύο παίκτες μας, είχαν σκοράρει με κεφαλιά, στην ίδια εστία.

#Η ισοπαλία έχει κάνει την εμφάνιση της μόνο στα εντός έδρας παιχνίδια της ομάδας μας με τον Παναιτωλικό. Στο περυσινό πρωτάθλημα (0-0), καθώς και την περίοδο 15-16 (1-1).

#Ο Τόρες είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας μας στα παιχνίδια με τον Παναιτωλικό, έχοντας πετύχει 2 γκολ.

#Από τα 8 τέρματα που έχει πετύχει η ομάδα μας απέναντι στον Παναιτωλικό, τα 5 έχουν σημειωθεί στο 2ο ημίχρονο. Μάλιστα όσες φορές ο Πλατανιάς έχει σκοράρει στο διάστημα 45′-90′ έχει αναδειχτεί νικητής.

#Αυτή είναι η πρώτη φορά που Πλατανιάς και Παναιτωλικός θα βρεθούν αντιμέτωποι τον Σεπτέμβριο.

Συνολικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ

2013-14

18-12-2013

Παναιτωλικός – Πλατανιάς 3-0

40′ Θεοδωρίδης, 60′ Μπόγιοβιτς, 66′ Καμαρά

6-4-2014

Πλατανιάς – Παναιτωλικός 1-0

72′ Τόρες

2014-15

17-12-2014

Παναιτωλικός – Πλατανιάς 1-0

24′ Μπεχαράνο

26-4-2015

Πλατανιάς – Παναιτωλικός 2-0

83′ Τόρες, 88′ Γιακουμάκης

2015-16

24-10-2015

Παναιτωλικός – Πλατανιάς 1-2

49′ Κάπελ – 30′ Μιλούνοβιτς, 83′ Κουλιμπαλί

21-2-2016

Πλατανιάς – Παναιτωλικός 1-1

7′ Γουνδουλάκης – 87΄Μαρκόφσκι

2016-17

2-10-2016

Πλατανιάς – Παναιτωλικός 0-0

19-2-2017

81′ Ρέι – 27′ Μανούσος, 55′ Καρυπίδης