Για ένα ημίχρονο το Ρέθυμνο Cretan Kings παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό απέναντι στην ΑΕΚ, αλλά η ποιότητα των “κίτρινων” και η διαφορά δυναμικότητας έγινε εμφανής με την πάροδο του χρόνου και έτσι ήρθε φυσιολογικά η ήττα-αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας (92-67) για την ομάδα της Κρήτης.

Η “Ένωση” ξέφυγε στο πρώτο δεκάλεπτο με 16 πόντους αλλά το Ρέθυμνο “επέστρεψε” στο ματς και μείωσε στους 6 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου. Με τρίποντο του Τζέιμς η διαφορά πήρε διψήφια τιμή ξανά στο 23′ (49-38) και κάπου εκεί ουσιαστικά άρχισε να χάνεται η “επαφή” των φιλοξενούμενων με το σκορ.

Έτσι το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε διαδικαστικού χαρακτήρα για την ΑΕΚ που πήρε τη νίκη-πρόκριση με 92-67.

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Παναγιώτου-Ζαχαρής.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 44-38, 72-55, 92-67.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 11, Τζέιμς 9 (1), Γκριν 8 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15 (2), Τσαλμπούρης 2, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου 16 (3), Μωραΐτης 2, Μαυροειδής 7, Σι 11 (2).

Ρέθυμνο (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 9 (1), Μέντλοκ 12 (1), Κώττας 2, Χριστοδούλου 3, Μούντι 25 (2), Παναρετάκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2), Δραγάτης 1, Ρόμπερτσον 2.