Ο Πλατανιάς στην επίσημη ιστοσελίδα του παρουσιάζει σημαντικά στοιχεία και αριθμούς από τις αναμετρήσεις του με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Αναλυτικά τα στοιχεία και οι αριθμοί από τις 10 μέχρι τώρα αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες όπως τα παρουσιάζει το fcplatanias.gr έχουν ως εξής:

#Δέκα αναμετρήσεις έχουν προηγηθεί με τον ΠΑΣ Γιάννινα για το πρωτάθλημα χωρίς ακόμα ο Πλατανιάς να έχει καταφέρει να νικήσει την ομάδα των Ιωαννίνων.

#Συγκεκριμένα 5 ματς έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα, ενώ άλλα τόσα τα έχει κερδίσει ο ΠΑΣ.

#Ενας νυν παίκτης του Πλατανιά έχει σκοράρει εναντίον της ομάδας μας, όταν αγωνιζόταν στον ΠΑΣ. Συγκεκριμένα ο Νίκος Κοροβέσης είχε διαμορφώσει το τελικό 1-1 στις 5-1-2013, σε αγώνα στα Περιβόλια. Το σκορ είχε ανοίξει για τον Πλατανιά, ο Αναστασάκος.

#Η ισοπαλία χωρίς τέρματα έχει εμφανιστεί τρεις φορές στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων. Επίσης ο ΠΑΣ μετρά δύο νίκες στην έδρα του με σκορ 1-0 και άλλη μία με το ίδιο αποτέλεσμα στα Περιβόλια.

#Στις αναμετρήσεις των δύο ομάδων για το πρωτάθλημα έχουν σημειωθεί 16 τέρματα (5 ο Πλατανιάς, 11 ο ΠΑΣ), με τα έξι όμως από αυτά να σημειώνονται μόνο σε ένα ματς. Συγκεκριμένα στο περυσινό εντός έδρας όπου τελείωσε 3-3, ενώ από το πρώτο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη στο 2-2.

#Δύο παίκτες του ΠΑΣ έχουν πετύχει από δύο γκολ κόντρα στον Πλατανιά. Ο Μανιάς στις 10-4-2016 (ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 2-0) και στο περυσινό πρωτάθλημα (12-2-2017, Πλατανιάς – ΠΑΣ 3-3), ο Κόντε.

#Οσον αφορά στον Πλατανιά, τα πέντε γκολ που έχει σημειώσει στο πρωτάθλημα εναντίον του ΠΑΣ, έχουν… μοιραστεί σε ισάριθμους παίκτες.

#Σε αντίθεση πάντως με το πρωτάθλημα, ο Πλατανιάς επικράτησε πέρυσι δύο φορές του ΠΑΣ στον θεσμό του Κυπέλλου. Στις 26-1-17 στα Περιβόλια (1-0 με σκόρερ τον Αποστολόπουλο) και 1-2 στα Γιάννενα στην παράταση με σκόρερ τους Γιορέντε και Μανούσο.

Οι αναμετρήσεις με τον ΠΑΣ για το πρωτάθλημα:

2012-13

25-8-2012

ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 0-0

5-1-2013

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

4’ Αναστασάκος – 20’ Κοροβέσης

2013-14

2-11-2013

ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 1-0

62’ Βίλα

3-3-2014

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 1-2

23’ Κατάι – 11’ Μπέριος, 61’ Κολοβέτσιος

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 0-1

17’ Γιάκος

10-4-2016

ΠΑΣ Γιάννινα – Πλατανιάς 2-0

23’, 84’ Μανιάς

2016-17

24-9-2016

12-2-2017

Πλατανιάς – ΠΑΣ Γιάννινα 3-3

32’ Γιακουμάκης, 40’ Κάργας, 51’ Σίγκνεβιτς – 9’, 58’ Κόντε, 11’ Τζημόπουλος