Σε ότι έχει να κάνει με τις κρητικές ομάδες ο ΟΦΗ θα αντιμετωπίσει τους Ίκαρους Σερρών εκτός έδρας στην πρώτη φάση στις 11 Σεπτεμβρίου , ενώ το «Ηράκλειο» θα παίξει την ίδια ημερομηνία στην έδρα του με αντίπαλο την Δόξα Λευκάδας.

Αν ο ΟΦΗ περάσει στη δεύτερη φάση θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Στρατώνι- Παγκράτι, ενώ αν περάσει και στην γ΄ φάση της διοργάνωσης θα υποδεχθεί στην έδρα του τον Ίκαρο Καλλιθέας.

Σε ότι έχει να κάνει με το «Ηράκλειο» αν προκριθεί από την αναμέτρηση με την Δόξα Λευκάδας στη β΄ φάση θα παίξει στην έδρα του με αντίπαλο τον νικητή του ζευγαριού Νήαρ Ήστ- Αίας Ευόσμου.

Αδυναμία συμμετοχής δήλωσαν το Πέραμα και ο Ερμής Λαγκαδά, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να προκριθούν άνευ αγώνα στην επόμενη αγωνιστική. Το Κύπελλο Ελλάδας κάνει πρεμιέρα στις 11 Σεπτεμβρίου.

Ο ΟΦΗ θα αγωνιστεί στις 11 Σεπτεμβρίου στις Σέρρες με αντίπαλο τους Ίκαρους Σερρών, ενώ την ίδια ημέρα θα παίξει στο Κλειστό του Λίντο το «Ηράκλειο» με αντίπαλο την Δόξα Λευκάδας.

Αναλυτικά το πρόγραμμα των δύο πρώτων φάσεων για το Κύπελλο Ελλάδος του μπάσκετ :

Α’ ΦΑΣΗ

1η αγωνιστική
1.Αρκαδικός - Απόλλωνας
2. Στρατώνι - Παγκράτι
3. Χαλκηδόνα - Πιερικός
4. Κηφισιά - ΑΕΚ
5. Κόροιβος Αμαλιάδας - Πανερυθραϊκός
6. Ηράκλειο - Δόξα Λευκάδας
7. Νίκη Βόλου - Ελευσίνα
8. Αγία Παρασκευή - ΜΕΝΤ
9. Νήαρ Ηστ - Αίας Ευόσμου
10. Ίκαροι Σερρών - ΟΦΗ
11. Αίολος Τρικάλων – ΑΕΚ Άργους
12. Διαγόρας Ρόδου - Πέραμα
13. Αιγάλεω - Λαύριο
14. Φιλαθλητικός - Αμύντας
15. Δούκας - Αναγέννηση Φλόγα
16. Ερμής Λαγκαδά – Ηρακλής

Από την 1η αγωνιστική δήλωσαν αδυναμία συμμετοχής το Πέραμα και ο Ερμής Λαγκαδά, άρα ο Διαγόρας Ρόδου και ο Ερμής Λαγκαδά περνούν αυτόματα στην επόμενη αγωνιστική.

2η αγωνιστική

17. Νικητής 10 - Νικητής 2
18. Νικητής 5 - Νικητής 13
19. Νικητής 14 - Νικητής 8
20. Ηρακλής - Διαγόρας Ρόδου
21. Νικητής 1 - Νικητής 4
22. Νικητής 15 - Νικητής 3
23. Νικητής 7 - Νικητής 11
24. Νικητής 9 - Νικητής 6

Β’ ΦΑΣΗ

1η αγωνιστική
25. Νικητής 23 - Περιστέρι
26. Νικητής 20 - Ηλυσιακός
27. Νικητής 19 – Πανιώνιος
28. ΚΑΟΔ - Πανελλήνιος
29. Νικητής 22 - ΑΓΟΡ
30. Νικητής 17 - Ίκαρος Καλλιθέα
31. Νικητής 18 - Κολοσσός Ρόδου
32. Νικητής 21 - Νικητής 24
2η αγωνιστική
33. Νικητής 32 - Νικητής 25
34. Νικητής 26 - Νικητής 29
35. Νικητής 31 - Νικητής 30
36. Νικητής 27 - Νικητής

3η αγωνιστική

Νικητής 33 - Νικητής 35
Νικητής 36- Νικητής 34
-Γηπεδούχος και στις δύο φάσεις είναι η ομάδα που αγωνίζεται στη μικρότερη κατηγορία.

Με την ολοκλήρωση των πρώτων δύο φάσεων του Κυπέλλου Ελλάδας θα ακολουθήσει νέα κλήρωση, με τη συμμετοχή και των ομάδων που κατέλαβαν τις πρώτες έξι θέσεις στο περσινό πρωτάθλημα της Α1 (Παναθηναϊκος, Ολυμπιακός, ΠΑΟΚ, Άρης, Μαρούσι, Καβάλα).