Η ΑΕΚ υποχρέωσε σε νέα ήττα με σκορ 3-0 τον Πλατανιά, ο οποίος έχει καθηλωθεί στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ο Μανουέλ Ρόκα έδωσε την ευκαιρία στον νεαρό Ουές να κάνει ντεμπούτο ως βασικός, με τον Πλατανιά να στέκεται αξιοπρεπώς στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο στη μοναδική αδράνεια της άμυνας στο 39′ ο Λιβάια κέρδισε την κόντρα από τον Ντικαμονά, “πάτησε” περιοχή και με σουτ έκανε το 1-0.

Η ΑΕΚ μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπακασέτα να πασάρει στον Λιβάια που με δυνατό σουτ έκανε το 2-0, βάζοντας από νωρίς… τελεία στο ματς. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 63′  με τον Μπακάκη να βγάζει τη σέντρα και τον Μπακασέτα με κεφαλιά να σκοράρει.

Διαιτητής: Τζοβάρας (Φθιώτιδας)
Βοηθοί: Καρσιώτης (Κορίνθου) – Κωνστάντιος (Εύβοιας)
4ος διαιτητής: Κουμπαράκης (Θράκης)

Κίτρινες κάρτες: Πατράλης (13′), Ουές (25′)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς (46′ Λαμπρόπουλος), Μπακάκης, Αϊντάρεβιτς, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος, Μπακασέτας (76′ Κονέ), Λόπες, Λιβάια (71′ Γιακουμάκης)

Πλατανιάς (Μανουέλ Ρόκα): Κοκκαλάς, Ούες, Στάμου, Καρυπίδης, Ντικαμονά, Βάντερσον, Δημούτσος, Αγγελόπουλος, Ντεβέσα (82′ Στανισάβλιεβιτς), Πατράλης (64′ Παπανικολάου), Ενσικουλού (67′ Μπούντνικ).