Εντυπωσιακά ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για τη νέα σεζόν ο Απόστοος Παπαστάμος.

Ο 16χρονος πρωταθλητής του Ναυτικού Ομίλου Χανίων "έπιασε" τα όρια για τους πανευρωπαϊκούς αγώνες Εφήβων, που θα διεξαχθούν στο Ελσίνκι στα 200μ. και 400μ. μικτή ατομική.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ αναφέρει τα εξής:

Με ένα διπλό όριο πανευρωπαϊκών αγώνων ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Απόστολος Παπαστάμος. Ο 16χρονος πρωταθλητής το Ναυτικού Ομίλου Χανίων έπιασε τα όρια για τους πανευρωπαϊκούς αγώνες Εφήβων που θα διεξαχθούν στο Ελσίνκι στα 200 και 400μ. μικτή ατομική στο πλαίσιο της Περιφερειακής Ημερίδας Κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 20 και 21 Ιανουαρίου στο Ηράκλειο.

Ουσιαστικά, αυτό που απομένει είναι ο Παπαστάμος να πιστοποιήσει αυτούς τους χρόνους στο Χειμερινό πρωτάθλημα κολύμβησης που θα ακολουθήσει σε περίπου 20 μέρες.

Στην ίδια Ημερίδα, ο 15χρονος μόλις Αλέξανδρος Κάχρης έπιασε τα όρια για την κατηγορία Ανδρών στα 200μ. ύπτιο και στα 200μ. ελεύθερο, ενώ η 16χρονη Εβελίνα Δρουμπάκη τα όρια Γυναικών στα 50 και 100μ. ύπτιο.

Να σημειωθεί ότι ο Παπαστάμος έχει τα όρια για την κατηγορία Ανδρών στα 200μ. ελεύθερο, 200μ. ύπτιο, 200 και 400μ. μικτή ατομική και 200μ. πεταλούδα.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ

Επίσης, στους αγώνες κολύμπησαν δεκάδες παιδιά, ηλικίας 9-12 ετών και συγκεκριμένα στη Χειμερινή Ημερίδα Ορίων, αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα για τους αθλητές-τριες του Ν.Ο. Χανίων έχουν ως εξής:

50μ. Eλεύθερο
Ανδρών
2. Παπαστάμος Απόστολος 00:25.30
19. Κοντόπουλος Στυλιανός 00:28.12
40. Γαναδάκης Νικόλαος 00:31.23
47. Τσίγκος Κωνσταντίνος 00:32.63
48. Τζουγκράκης Ιωάννης 00:32.68
Γυναικών
6. Μουντουράκη Νίκη 00:30.72
10. Νταουντάκη Αννα 00:31.15
13. Πλοκαμάκη Νικολέτα 00:31.77
17. Παπαδεράκη Κωνσταντίνα 00:31.95
33. Λεωνίδου Ανδριάνα 00:36.91
36. Μήτρου Σοφία 00:37.98
Προαγωνιστικά Αγόρια
5. Πισσαδάκης Χρήστος 00:33.33
13. Κοπασάκης Νικόλαος 00:37.21
20. Βαζάκας Δημήτρης Παναγιώτης 00:39.50
28. Κωνσταντίνου Ανδρέας 00:40.70
39. Νικολάου Γεώργιος 00:44.57
47. Αλιμπράντης Ωρίωνας 00:46.77
Προαγωνιστικά Κορίτσια
18. Κυριακοπούλου Νικολέτα 00:38.06
24. Περράκη Μαρία 00:38.62
31. Σεργάκη Κυριακή 00:41.08
32. Μαλεκάκη Ερασμία 00:41.20
33. Κυριακουλάη Μελίνα 00:41.49
35. Βαρυπατάκη Αννα 00:41.79
37. Θεοδοσάκη Ευαγγελία 00:42.19
38. Μαραγκουδάκη Αναστασία 00:42.68
48. Μετζιδάκη Αγγελική 00:44.37
52. Χαβρέ Αλεξάνδρα 00:45.53
55. Πυροβολάκη Ζαφειρία 00:46.22
61. Μανάκου Ελένη 00:47.69

100μ. Ελεύθερο
Ανδρών
1. Κάχρης Αλέξανδρος 00:56.84
5. Χαλκιαδάκης Στέφανος 00:59.05
11. Τζουγκράκης Στυλιανός 01:00.021
20. Κοντόπουλος Στυλιανός 01:03.51
27. Διακολουκάς Δημήτριος 01:05.72
42. Γαναδάκης Νικόλαος 01:10.33
43. Τσίγκος Κωνσταντίνος 01:10.65
44. Μέντης Γεώργιος 01:10.92
46. Τζουγκράκης Ιωάννης 01:13.79
Γυναικών
1. Περάκη Φανή-Κυριακή 01:02.56
9. Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 01:06.21
11. Μουντουράκη Νίκη 01:06.89
12. Νταουντάκη Αννα 01:08.72
21. Περβολαράκη Ελένη 01:11.04
23. Κόρακα Δέσποινα 01:13.13
27. Παπαδεράκη Κωνσταντίνα 01:15.16
28. Πλοκαμάκη Νικολέτα 01:15.44
37. Λεωνίδου Ανδριάνα 01:28.02
Προαγωνιστικά Αγόρια
1. Νικολακάκης Κωνσταντίνος 01:08.98
7. Πισσαδάκης Χρήστος 01:15.02
13. Δήμου Δημήτριος 01:16.52
15. Πιτσουλάκης Ευάγγελος 01:17.26
17. Μηλιάκης Αντώνιος 01:19.60
20. Αντωνογιαννάκης Φίλιππος 01:20.31
24. Τρουλάκης Αντώνιος 01:22.44
26. Κοπασάκης Νικόλαος 01:24.75
28. Θωμάκης Νικόλαος 01:26.22
38. Κωνσταντίνου Ανδρέας 01:35.80
Προαγωνιστικά Κορίτσια
3. Μπαλαντίνου Βιολέτα Αικατερίνη 01:14.25
6. Κονταξάκη Ελευθερία 01:16.63
8. Παϊτάκη Αρτεμησία 01:18.85
18. Κόρακα Πολυξένη 01:28.35
22. Περράκη Μαρία 01:29.11
31. Καμισάκη Αργυρώ 01:33.37
33. Σεργάκη Κυριακή 01:34.60
35. Χατζάκη Ιωάννα 01:35.38
39. Κυριακουλάη Μελίνα 01:37.90

200μ. Ελεύθερο
Ανδρών
1. Παπαστάμος Απόστολος 01:56.78
2. Κάχρης Αλέξανδρος 02:00.43
4. Χαλκιαδάκης Στέφανος 02:06.33
17. Τζουγκράκης Ιωάννης 02:38.96
Γυναικών
2. Περάκη Φανή-Κυριακή 02:15.25
7. Μουντουράκη Νίκη 02:24.51
9. Πετράκη Νίκη 02:31.23
10. Μαραγκουδάκη Ναυσικά 02:31.38
14. Μαλεκάκη Αργυρώ 02:42.34
Προαγωνιστικά Αγόρια
1. Λιονάκης Μιχαήλ 02:38.78
2. Τρουλάκης Γεώργιος 02:40.18
10. Πισσαδάκης Χρήστος 02:49.50
11. Πιτσουλάκης Ευάγγελος 02:50.29
13. Τρουλάκης Αντώνιος 02:58.31
23. Κοπασάκης Νικόλαος 03:11.51
Προαγωνιστικά Κορίτσια
5. Βυζιράκη Ελένη 02:48.61
9. Πουλιδάκη Ευαγγελία 03:05.74

400μ. Eλεύθερο
Ανδρών
2. Χαλκιαδάκης Στέφανος 04:24.65
9. Διακολουκάς Δημήτριος 04:52.66
13. Τσίγκος Κωνσταντίνος 05:12.90
16. Τζουγκράκης Ιωάννης 05:33.75
Γυναικών
8. Μαραγκουδάκη Ναυσικά 05:12.72
11. Κουργιαντάκη Ραφαέλα 05:25.60
Προαγωνιστικά Αγόρια
1. Τρουλάκης Γεώργιος 05:34.56

800μ. Eλεύθερο
Ανδρών
1. Χαλκιαδάκης Στέφανος 09:05.35
7. Τσίγκος Κωνσταντίνος 10:49.40
Γυναικών
4. Μαραγκουδάκη Ναυσικά 10:45.84

1500μ. Ελεύθερο
Γυναικών
1. Γρηγοράκη Ελένη 18:34.85
2. Νταουντάκη Αννα 18:42.04

50μ. Υπτιο
Ανδρών
4. Κοντόπουλος Στυλιανός 00:33.10
7. Μιχαηλίδης Βασίλειος 00:33.26
Γυναικών
4. Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 00:34.03
5. Δεληογλάνη Στελλίνα 00:35.13
8. Πλοκαμάκη Νικολέτα 00:35.92
10. Θεοδοσάκη Σοφία 00:36.45
13. Κουργιαντάκη Ραφαέλα 00:37.20
16. Ανδρεαδάκη Αιμιλία 00:38.04
18. Μαλεκάκη Αργυρώ 00:38.62
24. Σερλιδάκη Ηλιάνα 00:42.53
25. Λεωνίδου Ανδριάνα 00:43.03
Προαγωνιστικά Αγόρια
2. Λιονάκης Μιχαήλ 00:38.01
5. Καλογερής Γεώργιος 00:39.92
6. Μαλεκάκης Νικόλαος 00:40.00
19. Βαζάκας Δημήτρης Παναγιώτης 00:45.68
24. Ανδρεαδάκης Ανδρέας 00:46.85
Προαγωνιστικά Κορίτσια
1. Περάκη Γεωργία 00:39.21
2. Γιαννουλάκη Αναστασία 00:40.17
7. Πιτσιτάκη Ερατώ 00:42.20
8. Κανδανολέων Ελεάννα 00:42.94
13. Παρασκάκη Αλκηστις 00:47.37
21. Χαβρέ Αλεξάνδρα 00:50.25
23. Θεοδοσάκη Ευαγγελία 00:50.50
26. Μανάκου Ελένη 00:52.49
28. Βαρυπατάκη Αννα 00:53.39
31. Μαραβέλια Ιωάννα 00:55.00

100μ. Υπτιο
Ανδρών
6. Μιχαηλίδης Βασίλειος 01:10.80
7. Διακολουκάς Δημήτριος 01:11.22
14. Κοντόπουλος Στυλιανός 01:15.90
Γυναικών
2. Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 01:12.45
3. Κουργιαντάκη Ραφαέλα 01:12.67
5. Θεοδοσάκη Σοφία 01:16.21
6. Γρηγοράκη Ελένη 01:17.09
8. Περάκη Φανή-Κυριακή 01:17.66
11. Κόρακα Δέσποινα 01:19.10
15. Μαλεκάκη Αργυρώ 01:21.98
18. Ανδρεαδάκη Αιμιλία 01:23.01
23. Σερλιδάκη Ηλιάνα 01:30.10
Προαγωνιστικά Αγόρια
3. Τρουλάκης Γεώργιος 01:21.69
7. Μαλεκάκης Νικόλαος 01:27.73
8. Δήμου Δημήτριος 01:27.77
Προαγωνιστικά Κορίτσια
2. Μπαλαντίνου Βιολέτα Αικατερίνη 01:22.10
4. Βυζιράκη Ελένη 01:23.78
7. Τζινευράκη Ευτυχία 01:28.60
10. Κόρακα Πολυξένη 01:32.73
18. Παρασκάκη Αλκηστις 01:41.58
19. Φυλλαδιτάκη Μελίνα 01:41.78
20. Χατζάκη Ιωάννα 01:41.99
22. Καμισάκη Αργυρώ 01:45.70

200μ. Υπτιο
Ανδρών
1. Παπαστάμος Απόστολος 02:12.83
4. Μιχαηλίδης Βασίλειος 02:29.64
6. Διακολουκάς Δημήτριος 02:33.46
Γυναικών
2. Κουργιαντάκη Ραφαέλα 02:35.40
4. Πολύμερου Ελπίδα-Ολυμπία 02:39.64
6. Θεοδοσάκη Σοφία 02:43.92
10. Ανδρεαδάκη Αιμιλία 02:55.96
12. Σερλιδάκη Ηλιάνα 03:04.97
Προαγωνιστικά Αγόρια
1. Νικολακάκης Κωνσταντίνος 02:39.73
5. Καλογερής Γεώργιος 03:02.08
8. Μαλεκάκης Νικόλαος 03:10.78
Προαγωνιστικά Κορίτσια
3. Γιαννουλάκη Αναστασία 03:11.75
4. Κόρακα Πολυξένη 03:14.00
7. Παρασκάκη Αλκηστις 03:32.21
8. Χατζάκη Ιωάννα 03:37.56

50μ. Πεταλούδα
Ανδρών
4. Κάχρης Αλέξανδρος 00:27.88
18. Κοντόπουλος Στυλιανός 00:32.32
23. Μέντης Γεώργιος 00:34.46
Γυναικών
12. Περάκη Φανή-Κυριακή 00:34.54
18. Περβολαράκη Ελένη 00:35.42
19. Πλοκαμάκη Νικολέτα 00:35.72
25. Ανδρεαδάκη Αιμιλία 00:37.34
Προαγωνιστικά Αγόρια
3. Πιτσουλάκης Ευάγγελος 00:39.77
7. Μηλιάκης Αντώνιος 00:48.02
12. Ανδρεαδάκης Ανδρέας 00:49.89
Προαγωνιστικά Κορίτσια
3. Βυζιράκη Ελένη 00:40.14
10. Πιτσιτάκη Ερατώ 00:44.43
14. Κανδανολέων Ελεάννα 00:47.40
15. Καμισάκη Αργυρώ 00:47.86
22. Περράκη Μαρία 00:50.92

100μ. Πεταλούδα
Ανδρών
18. Μέντης Γεώργιος 01:19.98
Γυναικών
2. Περβολαράκη Ελένη 01:14.76
Προαγωνιστικά Αγόρια
2. Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 01:24.31
Προαγωνιστικά Κορίτσια
1. Μπαλαντίνου Βιολέτα Αικατερίνη 01:25.37
3. Περάκη Γεωργία 01:32.32
5. Κονταξάκη Ελευθερία 01:39.98

200μ. Πεταλούδα
Ανδρών
1. Παπαστάμος Απόστολος 02:08.37
2. Κάχρης Αλέξανδρος 02:12.70

50μ. Πρόσθιο
Ανδρών
8. Τζουγκράκης Στυλιανός 00:34.86
29. Ριτζάκης Ιωσήφ 00:41.17
36. Γαναδάκης Νικόλαος 00:44.37
Γυναικών
6. Κουργιαντάκη Ευαγγελία 00:39.57
16. Κόρακα Δέσποινα 00:42.57
26. Παπαδεράκη Κωνσταντίνα 00:44.83
29. Μήτρου Σοφία 00:46.90
Προαγωνιστικά Αγόρια
6. Δήμου Δημήτριος 00:47.77
7. Σκουνάκης Αντώνιος 00:50.00
12. Θωμάκης Νικόλαος 00:52.26
19. Αλιμπράντης Ωρίωνας 00:57.75
26. Βαζάκας Δημήτρης Παναγιώτης 01:00.46
29. Νικολάου Γεώργιος 01:01.11
Προαγωνιστικά Κορίτσια
3. Τζινευράκη Ευτυχία 00:44.863
12. Κυριακοπούλου Νικολέτα 00:50.91
15. Πυροβολάκη Ζαφειρία 00:52.66
18. Μαλεκάκη Ερασμία 00:53.23
20. Μαραγκουδάκη Αναστασία 00:53.89
27. Χαβρέ Αλεξάνδρα 00:56.85
28. Φυλλαδιτάκη Μελίνα 00:58.56
29. Μετζιδάκη Αγγελική 00:58.61
31. Μαραβέλια Ιωάννα 01:00.36
33. Θεοδοσάκη Ευαγγελία 01:00.56

100μ. Πρόσθιο
Ανδρών
3. Τζουγκράκης Στυλιανός 01:16.14
14. Ριτζάκης Ιωσήφ 01:27.54
Γυναικών
13. Πετράκη Νίκη 01:31.97
17. Κουργιαντάκη Ευαγγελία 01:33.55
21. Μουντουράκη Νίκη 01:35.24
28. Παπαδεράκη Κωνσταντίνα 01:38.48
32. Μήτρου Σοφία 01:44.68
Προαγωνιστικά Αγόρια
5. Αντωνογιαννάκης Φίλιππος 01:45.83
11. Σκουνάκης Αντώνιος 01:50.45
16. Αλιμπράντης Ωρίωνας 02:01.62
Προαγωνιστικά Κορίτσια
3. Τζινευράκη Ευτυχία 01:37.34
8. Πουλιδάκη Ευαγγελία 01:45.13
12. Γιαννουλάκη Αναστασία 01:47.36
13. Κυριακοπούλου Νικολέτα 01:48.77
24. Φυλλαδιτάκη Μελίνα 01:59.45
25. Μαλεκάκη Ερασμία 02:00.32
31. Μαραβέλια Ιωάννα 02:06.12

200μ. Πρόσθιο
Ανδρών
7. Τζουγκράκης Στυλιανός 02:48.51
15. Ριτζάκης Ιωσήφ 03:03.36
17. Μουζουράκης Γεώργιος 03:04.66
Γυναικών
6. Πετράκη Νίκη 03:08.93
Προαγωνιστικά Αγόρια
2. Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 03:11.08
7. Σκουνάκης Αντώνιος 03:42.42
Προαγωνιστικά Κορίτσια
1. Παϊτάκη Αρτεμησία 03:17.03
6. Πουλιδάκη Ευαγγελία 03:42.15

200μ. Μικτή Ατομική
Ανδρών
1. Παπαστάμος Απόστολος 02:04.20
3. Κάχρης Αλέξανδρος 02:18.70
18. Μέντης Γεώργιος 02:54.45
Γυναικών
2. Περάκη Φανή-Κυριακή 02:37.61
3. Γρηγοράκη Ελένη 02:42.59
4. Νταουντάκη Αννα 02:47.09
5. Περβολαράκη Ελένη 02:47.23
8. Πετράκη Νίκη 02:51.12
12. Κουργιαντάκη Ευαγγελία 02:57.67
13. Κόρακα Δέσποινα 02:57.71
16. Θεοδοσάκη Σοφία 03:00.00
Προαγωνιστικά Αγόρια
1. Νικολακάκης Κωνσταντίνος 02:47.05
3. Αντωνογιαννάκης Ιωάννης 02:53.92
4. Λιονάκης Μιχαήλ 02:57.68
7. Καλογερής Γεώργιος 03:07.77
Προαγωνιστικά Κορίτσια
3. Περάκη Γεωργία 03:01.28
4. Παϊτάκη Αρτεμησία 03:01.63
6. Κονταξάκη Ελευθερία 03:13.47

400μ. Μικτή Ατομική
Ανδρών
1. Παπαστάμος Απόστολος 04:26.37
Γυναικών
1. Γρηγοράκη Ελένη 05:25.26
5. Πετράκη Νίκη 05:51.75