Εντυπωσιακό πέρασμα έκανε από τα Περιβόλια ο Εργοτέλης απέναντι στον ΑΟΧ/Κισσαμικό (3-0), παίρνοντας βαθμολογική ανάσα εν όψει της συνέχειας.

“Βρίσκοντας” γκολ με τη σέντρα του ματς η ομάδα του Τάκη Γκώνια έκανε… παρέλαση στη συνέχεια στον αγωνιστικό χώρο των Περιβολίων αξιοποιώντας κάθε ευκαιρία που της παρουσιάστηκε. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης οι σπουδαίες ευκαιρίες Χαλκιαδάκη (29′), Σελινιωτάκη (30′), που αν είχαν μετατραπεί σε γκολ ίσως να διεκδικούσε κάτι καλύτερο η ομάδα του Γιώργου Πετράκη.

Έφορντ (1′ και 39′) και Κάιπερς (13′) πέτυχαν τα γκολ του θριάμβου του Εργοτέλη.

1′ ΓΚΟΛ: Ο Ροβίθης έβγαλε τη σέντρα και ο Έφορντ με σουτ πέτυχε το 0-1.
11′ Σουτ του Μπουτσάκη έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.
13′ ΓΚΟΛ: Ο Έφορντ γυρίζει την μπάλα στον Κάιπερς που πλασάρει για το 0-2.
17′ Σουτ του Μπουτσάκη άουτ.
29′ Σουτ του Μπουρσέλη μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.
29′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΧ-Κισσαμικό. Ο Χαλκιαδάκης στην πλάτη της άμυνας πλασάρει, ο Κατσιμήτρος αποκρούει και η μπάλα πάει ξανά στον Χαλκιαδάκη που σε σχεδόν κενή εστία πλασάρει για να καταλήξει η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
31′ Νέα απίστευτη ευκαιρία. Ο Σελινιωτάκης έκλεψε την μπάλα, την άφησε στο Λεμονή που απέφυγε τον Λεμονή και έκοψε ξανά στον Σελινιωτάκη, που προσπάθησε να σκοράρει με “τακουνάκι” αλλά ο Τσέλιος στη γραμμή απομακρύνει.
34′ Ο Κάιπερς βγάζει στον Ροβίθη, που φεύγει στην πλάτη της άμυνας και προσπαθεί να “κρεμάσει” τον Λαζαρίδη με την μπάλα να καταλήγει άουτ.
37′ Πάσα του Λεμονή στον Ξύδα το σουτ του οποίου μπλοκάρει ο Κατσιμήτρος.
39′ ΓΚΟΛ: Σε αντεπίθεση του Εργοτέλη ο Έφορντ με σουτ κάνει το 0-3.
40′ Ο Ξύδας αλλάζει την μπάλα με τον Αποστολίδη και σουτάρει, το σουτ κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.
45′ Ο Λαζαρίδης αποκρούει σε κόρνερ το πλασέ του Έφορντ.
48′ Ο Κάιπερς στάθηκε τυχερός από τις κόντρες αλλά το σουτ του απέκρουσε ο Λαζαρίδης.
58′ Σέντρα του Σταμόπουλου κεφαλιά του Κάιπερς η μπάλα από το σώμα του Ζιούλη καταλήγει κόρνερ.
70′ Στην πλάτη της άμυνας ο Λέο από πάσα του Λεμονή αλλά το πλασέ του αποκρούεται από τον Κατσιμήτρο.
90+2′ O Λαζαρίδης αποκρούει το πλασέ του Σταματάκου.

Διαιτητής: Κολυτάς (ΕΠΣ Λασιθίου)
Βοηθοί: Δέτση (ΕΠΣ Αθηνών)-Χρηστάκος (ΕΠΣ Πειραιά)
4ος διαιτητής: Σωτηριάδης (ΕΠΣ Λασιθίου)

Κίτρινες κάρτες: Λεμονής (54′), Έφορντ (64′), Σταμόπουλος (71′)

ΑΟ Χανιά-Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Παντελάκης, Ζιούλης, Φουάσης (46′ Λέο), Σελινιωτάκης, Λεμονής, Σάλιακας (80′ Βρεττός), Αποστολίδης, Ξύδας, Χαλκιαδάκης (55′ Γκίνη).

Εργοτέλης (Τάκης Γκώνιας): Κατσιμήτρος, Νικολακάκης, Μπάτζιος, Πάτας (83′ Οικονόμου), Σταμόπουλος, Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (70′ Ιατρούδης), Ροβίθης (60′ Σταματάκος), Έφορντ, Κάιπερς.