Παρά την χρησιμοποίηση αρκετών ποδοσφαιριστών με λίγο χρόνο συμμετοχής στα έως τώρα φιλικά ο Πλατανιάς δεν είχε κανένα πρόβλημα να επικρατήσει εύκολα με 4-0 της Επισκοπής, η οποία παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενομένου.

Η χανιώτικη ομάδα ήταν «καταιγιστική» και μπήκε από νωρίς σε θέση… οδηγού στην αναμέτρηση με γκολ του Δρακάκη στο 5’, ενώ πριν συμπληρωθούν καν 25 λεπτά ο Μαρτσάκης έκανε το 2-0 (21’).

Η Επισκοπή είχε την ευκαιρία να ξαναμπει στο παιχνίδι όταν κέρδισε πέναλτι στο 34’ με τον Κοζανίδη (ανατροπή από Κονονένκο) αλλά ο Λαζαρίδης απέκρουσε την εκτέλεση του Γωνιωτάκη. Αυτό ήταν το τρίτο πέναλτι που αποκρούει ο υψηλόσωμος τερματοφύλακας του Πλατανιά, αφού είχαν προηγηθεί αυτές στα φιλικά με Αλμωπό και Αετό Σκύδρας.

Ο Μαρτσάκης στο 40’ με εξαιρετικό σουτ έστειλε τον Πλατανιά με… αέρα τριών τερμάτων στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Παρά τις αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε και πολύ και ο Μιρτσέτα με σουτ-«βολίδα» στο 67’ «έγραψε» το 4-0.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο «μηδέν» παρά τις καλές φάσεις που είχαν στο δεύτερο 45λέπτο με τους Χνάρη και Βελονάκη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κατσαρός με βοηθούς τους Αποστολάκη και Βαβουράκη.

Το φιλμ του αγώνα

5’ ΓΚΟΛ: Σέντρα του Γκονζάλες πλασέ του Δρακάκη και 1-0.

8’ Σουτ του Μαρτσάκη μπλοκάρει ο Κελαϊδής.

13’ Ο Ταμάμης «στρώνει» στον Κοζανίδη, που σουτάρει και στέλνει την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Λαζαρίδη.

18’ Σουτ του Γκονζάλες εξουδετερώνει ο Κελαϊδής.

21’ ΓΚΟΛ: Ο Γκονζάλες ανοίγει την μπάλα στον Τσεσμελή που σεντράρει και ο Μαρτσάκης με προβολή πετυχαίνει το 2-0.

34’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Κοζανίδης ανατρέπεται από τον Κονονένκο αλλά το πέναλτι που εκτελεί ο Γωνιωτάκης το αποκρούει ο Λαζαρίδης.

39’ Ο Αντιασβίλι πασάρει στον Κοζανίδη που σουτάρει και υποχρεώνει σε απόκρουση τον Λαζαρίδη.

40’ ΓΚΟΛ: Ο Μαρτσάκης ξεμαρκάρεται έξω από την περιοχή και με ιδανικό σουτ σημειώνει το 3-0.

48’ Σουτ του Τσεσμελή άουτ.

54’ Σέντρα του Δράμι κεφαλιά του Παπαζούδη αποκρούει ο Κελαϊδής.

58’ Σουτ του Παπαζούδη με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει ο Κελαϊδής.

61’ Σουτ Χνάρη στην αγκαλιά του Γκολέμη.

67’ ΓΚΟΛ: Ο Μιρτσέτα με εκπληκτικό σουτ κάνει το σκορ 4-0.

86’ Σέντρα Αντιασβίλι κεφαλιά του Βελονάκη άουτ.

Πλατανιάς (Ανδρέας Παντζιαράς): Λαζαρίδης (46’ Γκολέμης), Κονονένκο (46’ Μπινιχάκης), Τσικνίδης (46’ Παπαχρήστος), Τζανής (66’ Μπασιαδάκης), Ραπτάκης, Πουλάκης (66’ Πότσι), Τσεσμελής (66’ Μιρτσέτα), Τσοντάκης (66’ Βαγιωνάκης), Δρακάκης (46’ Δράμι), Γκονζάλες (59’ Περδικάκης).

Επισκοπή (Γιώργος Ξηράκης): Κελαϊδής, Αργυράκης, Μαραθιανός (70’ Ξυνομηλάκης), Ζαμπετάκης (70’ Σιόρε), Κουδουνάκης, Φρατζεσκάκης (46’ Χνάρης), Καραβιώτης (46’ Σουμπασάκης), Αντιασβίλι, Γωνιωτάκης (46’ Μουρτζανός), Κοζανίδης, Ταμάμης (59’ Βελονάκης).