Γνωριμία με τους συγγραφείς, τους καλλιτέχνες και ευρύτερα τους πνευματικούς δημιουργούς του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου και το έργο τους

 

Γνωριμία με τους συγγραφείς, τους καλλιτέχνες και ευρύτερα τους πνευματικούς δημιουργούς του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου και το έργο τους

Τζερμιάδω, Σάββατο 17 και Κυριακή Νοεμβρίου 2018 

Αίθουσα εκδηλώσεων του Δήμου « Αντώνιος Βορεάδης »

Το Κέντρο Κρητικής Λογοτεχνίας, συνεχίζοντας την προσπάθειά του να γνωρίσουμε τους συγγραφείς και γενικότερα τους πνευματικούς δημιουργούς και το έργο τους όλων των Δήμων της Κρήτης, οργανώνει, στην αίθουσα Αντώνιος Βορεάδης του Δήμου Οροπεδίου, στο Τζερμιάδω, στις 17 και 18 Νοεμβρίου 2018, με την αρωγή του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου και τη συνδρομή του Συλλόγου Γυναικών Οροπεδίου Λασιθίου ‘Η Ρέα’, της Πνευματικής Εστίας Οροπεδίου Λασιθίου και του Συλλόγου Λασιθιωτών Αττικής ‘ Ο Δικταίος’, διήμερο με θέμα « Γνωριμία με τους συγγραφείς, τους καλλιτέχνες και ευρύτερα τους πνευματικούς δημιουργούς του Δήμου Οροπεδίου Λασιθίου » και σας προσκαλεί να το παρακολουθήσετε.

Σάββατο 17 Νοεμβρίου 2018 

9.00  Προσέλευση και εγγραφή των συνέδρων

9.30 Καλωσόρισμα από τον δήμαρχο Οροπεδίου κ. Ιωάννη Στεφανάκη

Χαιρετισμός από την πρόεδρο του Συλλόγου Γυναικών ‘Η Ρέα’ κ. Πόπη Σκουληκάρη

Χαιρετισμός από την πρόεδρο της Πνευματικής Εστίας κ. Μαρία Τζενάκη

Χαιρετισμός  από την πρόεδρο των Λασιθιωτών Αττικής κ. Δέσποινα Δαμιανάκη

Χαιρετισμοί Αρχών και Φορέων

Καλωσόρισμα από τον πρόεδρου του Κέντρου Κρητικής Λογοτεχνίας. Γιατί αυτό το διήμερο

Α  ΣΥΝΕΔΡΙΑ  Προεδρείο : Χαρούλα Βερίγου και Γεώργιος Μηλιαράς

10.00  Γεώργιος Μαρκόπουλος, νομικός, σκηνοθέτης, Γνωριμία με το έργο του Αντωνίου Βορεάδη

10.20 Μανόλης Τσικαλάς, νομικός, συγγραφέας, Γνωριμία με το έργο τουΓεωργίου Γραμματικάκη, του Κωνσταντίνου Γραμματικάκη και του

Χρύσανθου Καρύδη

10.40  Άννα Πεντάρη – Χαραλαμπάκη, νηπιαγωγός, Γνωριμία με το έργο της  Όλγας Μπελιβάνη, του Γεωργίου Κασαπάκη και του Εμμανουήλ Φαρσάρη

11.00  Αδαμάντιος Κρασανάκης, πρώην διευθυντής στο ΥΠΟ, Γνωριμία με το  έργο του Γεωργίου Βεληβασάκη, της Κατερίνας Αναστασάκη – Μπέρρυ  και του Κωστή Ατσαλάκη

11.20 Γεώργιος Παναγιωτάκης, ιστορικός ερευνητής, Γνωριμία με το έργο του Ιωάννη Αλεξάκη, του Φραγκίσκου Πλατάκη και του Σοφοκλή Τζιράκη

11.40 Ο λόγος στους δημιουργούς

12.00  Διάλειμμα

Β ΣΥΝΕΔΡΙΑ  Προεδρείο : Γιάννης Σταμέλος και Ελένη Βογιάκη

12.20  Χαρούλα Βερίγου, συγγραφέας, Γνωριμία με το έργο της Μαίρης Γραμματικάκη, του Γιώργη Κοντογιάννη και του Κωστή Μουδάτσου  

12.40  Βούλα Επιτροπάκη, νομικός, ποιήτρια, Γνωριμία με το έργο του Γεωργίου Μαρκόπουλου, του Κωνσταντίνου Τζερμιά και του Μανόλη  Στρατάκη

13.00  Μαρία Σεργάκη, φυσικός, πρώην προϊσταμένη των ΓΑΚ Λασιθίου, 

Γνωριμία με το έργο του Παύλου Τζερμιά, του Ιωάννη Καραβαλάκη και της Παρασκευής Παπαδάκη

13.20  Πόπη Κασσωτάκη, σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής, Γνωριμία με το έργο του Φραγκίσκου Πλατάκη, του Ελευθερίου Πετράκη και του Κώστα Πατεράκη

13.40 Δέσποινα Διαμανάκη, γιατρός, ποιήτρια, Γνωριμία με το έργο του Αριστοτέλη Γραμματικάκη, του Νίκου Ανδρουλάκη και του Μανόλη  Σπανάκη ( γιατρού )

14.00 – 14.20  Ο λόγος στους δημιουργούς

Γ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ  Προεδρείο : Γεώργιος Κρασανάκης και Αλέξανδρος Ξωμεριτάκης

17.30 Μαρία Τζενάκη, επίτιμος σύμβουλος Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης,  Γνωριμία με το έργο της Δέσποινας Δαμιανάκη, της Παυλίνας Παμπούδη και της Μαρίας Παπαδάκη

17.50  Γιάννης Χρονάκης, φιλόλογος, πρώην λυκειάρχης, Γνωριμία με το έργο  της Αικατερίνης Μαριδάκη -  Κασσωτάκη, του Μιχάλη Κασσωτάκη και  του Γεωργίου Χατζάκη

18.10 Ειρήνη Βογιατζή, DEA Φιλολογίας, γραμματέας της Ιστορικής και Λαογραφικής Εταιρείας Ρεθύμνης, Γνωριμία με το έργο της Γεωργίας Βεληβασάκη, της Μαρίας Πετράκη και του  Νίκου Χατζάκη 

18.30 Δημήτρης Αγαπάκης, διευθυντής του 2ου Εργαστηριακού Κέντρου Ηρακλείου, Γνωριμία με το έργο του Γεωργίου Παναγιωτάκη ( ιστορικού ερευνητή ), του Γιάννη Τσαμάνδουρα και του Γιάννη Σωμαρά

18.50 Κωστής Μουδάτσος, οικονομολόγος, καλλιτέχνης, Γνωριμία με το έργο του Νίκου Τζερμιαδιανού, της Αικατερίνης Φραγκάκη και του Αντώνη  Φραγκάκη

19.10 Ο λόγος στους δημιουργούς

19.30 -  21.30  Μουσική εκδήλωση με συντονισμό του Κωστή Μουδάτσου

Κυριακή 18 Νοεμβρίου 2018 

Δ  ΣΥΝΕΔΡΙΑ  Προεδρείο : Ευαγγελία Ορφανού και Νικόλαος Μακαρώνας

10.30  Αντωνία Κυπριωτάκη, φιλόλογος, Γνωριμία με το έργο της Ρέας Γαλανάκη, του Αδαμάντιου Κρασανάκη και της Ευαγγελίας Καλλέργη – Χαραλαμπάκη

10.50 Μαρία Πετράκη, φιλόλογος, συγγραφέας, Γνωριμία με το έργο της Χαρούλας Βερίγου ( Ζωής Δικταίου ), του Ιωάννη Αναστασάκη και του  Μανόλη Σπανάκη ( μηχανικού )

11.10  Αταλάντη Μιχελογιαννάκη, διδάκτωρ Φιλολογίας, Γνωριμία με το έργο  της Μαρίας Βισκαδουράκη, του Γιάννη Γιαμαλή και του Κωστή Γιαμαλή

11.30  Ελένη Κωβαίου, φιλόλογος ΜΑ, Γνωριμία με το έργο της Χρύσας Δαμιανάκη, του Νίκου Παναγιωτάκη και του Αντώνιου Τζομπανάκη

11.50 Ο λόγος στους δημιουργούς

12.10 Διάλειμμα

Ε  ΣΥΝΕΔΡΙΑ  Προεδρείο :  Δέσποινα Χατζάκη και Ελένη Κωβαίου

12.30 Όλγα Τσούρτη, αρχαιολόγος, Γνωριμία με το έργο του Γεωργίου  Παναγιωτάκη ( ζωγράφου ) και του Ρουσσέτου Παναγιωτάκη

12.50 Κώστας Μουτζούρης, φιλόλογος, Γνωριμία με το έργο του Στέργιου  Σπανάκη, του Μανόλη Τσικαλά και του Ιωάννη Καραβέλα

13.10 Αυτοπαρουσίαση δημιουργών οι οποίοι, ενδεχομένως, δεν έχουν περιληφθεί στο πρόγραμμα

13.30 Ο λόγος στους δημιουργούς

13.50 – 14.00  Απολογισμός – ( Από ) Χαιρετισμοί