Ιδανικά άρχισαν το πρωί της Κυριακής 17α Βενιζέλεια Κολύμβησης, αφού σημειώθηκαν εξαιρετικές επιδόσεις.

Οι αθλητές που συμμετέχουν δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό με τις κούρσες να παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Η ενημέρωση του ΝΟΧ αναφέρει τα εξής:

Εξαιρετικές επιδόσεις σημειώνονται στα 17α Βενιζέλεια κολύμβησης που πραγματοποιούνται στο Κολυμβητήριο Χανίων.

Το ιστορικό διεθνές μίτινγκ επιβεβαιώνοντας τη φήμη του παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρουσες κούρσες, με τους συμμετέχοντες αθλητές να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό.

Μέχρι στιγμής, η επίδοση στα 400μ. ελεύθερο από τον Κωνσταντίνο Εγγλεζάκη είναι η καλύτερη στους αγώνες, καθώς ο αθλητής του ΑΝΟ Γλυφάδας «άγγιξε» το όριο για το πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ελσίνκι, χάρη στο χρόνο του με 03:56.70.

Από εκεί και πέρα, οι σπουδαιότεροι αθλητές επιβεβαιώνουν με τους χρόνους τους την καλή κατάσταση που βρίσκονται αυτή την περίοδο.

Ντουντουνάκη.

Ο Απόστολος Παπαστάμος αναδείχτηκε νικητής στα 200μ. πεταλούδα και στα 200μ. πρόσθιο, όπως και η Αννα Ντουντουνάκη στα 50 και 100μ. πεταλούδα.

Συνολικά, μετά την 1η μέρα των αγώνων, ο Ναυτικός Ομιλος Χανίων μετρά έξι μετάλλια, εκ των οποίων τέσσερα χρυσά και δύο ασημένια.

Ειδικότερα, τα χρυσά έρχονται, εκτός από τον Παπαστάμο, τη Στελίνα Δεληογλάνη στα 200μ. ύπτιο και την Ελένη Γρηγοράκη στα 200μ. μικτή ατομική. Τα ασημένια μετάλλια έχουν κερδίσει ο Αλέξανδρος Κάχρης στα 200μ. πεταλούδα και η Ραφαέλα Κουργιαντάκη στα 200μ. ύπτιο.

Λεβεντάκη.

Νταουντάκη.

Αναλυτικά οι επιδόσεις για τους αθλητές του Ν.Ο. Χανίων είναι οι εξής:

• 1η θέση
Απόστολος Παπαστάμος 200μ. πεταλούδα 02:04.65
Απόστολος Παπαστάμος 200μ. πρόσθιο 02:23.95
Στελίνα Δεληογλάνη 200μ. ύπτιο 02:30.25
Ελένη Γρηγοράκη 200μ. μικτή ατομική 02:30.83

• 2η θέση
Αλέξανδρος Κάχρης 200μ. πεταλούδα 02:07.89
Ραφαέλα Κουργιαντάκη 200μ. ύπτιο 02:30.84

• 4η θέση
Στέφανος Χαλκιαδάκης 400μ. ελεύθερο 04:12.44

• 5η θέση
Ραφαέλα Κουργιαντάκη 50μ. ύπτιο 00:33.70
Ελπίδα-Ολυμπία Πολυμέρου 200μ. ύπτιο 02:38.24
Αννα Νταουντάκη 800μ. ελεύθερο 09:44.28

• 6η θέση
Αλέξης Παπακυριακού 100μ. ύπτιο 01:05.36
Ελπίδα-Ολυμπία Πολυμέρου 50μ. ύπτιο 00:33.84

• 7η θέση
Αλέξης Παπακυριακού 100μ. ελεύθερο 00:56.36
Καλλιόπη Ματζοράκη 50μ. ύπτιο 00:34.52
Καλλιόπη Ματζοράκη 200μ. ύπτιο 02:38.60
Φανή-Κυριακή Περάκη 50μ. ελεύθερο 00:28.98
Ελένη Περβολαράκη 200μ. μικτή ατομική 02:41.45

• 8η θέση
Βασίλης Μιχαηλίδης 100μ. ύπτιο 01:10.12
Σοφία Θεοδοσάκη 50μ. ύπτιο 00:34.79
Σοφία Θεοδοσάκη 200μ. ύπτιο 02:41.00
Παναγιώτα Λεβεντάκη 100μ. πρόσθιο 01:24.58
Αννα Νταουντάκη 200μ. ελεύθερο 02:17.79
Νίκη Πετράκη 200μ. μικτή ατομική 02:43.05