Με τρία γκολ στο τελευταίο ημίωρο της αναμέτρησης ο Πλατανιάς κέρδισε το φιλικό απέναντι στον αξιόμαχο Κισαμικό με 3-0 στο Μάλεμε.

Το συγκρότημα του Ανδρέα Παντζιαρά ανέβασε… στροφές μετά το 60’, διάστημα κατά το οποίο και «καθάρισε» την φιλική νίκη.

Ο Παπαζούδης στο 60’, ο Μαρτσάκης ένα λεπτό μετά και ο νεαρός Βαγιωνάκης  στο 82’ σκόραραν για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι είναι… «νερατζούρι» στα φιλικά, βάσει εμφάνισης.

Το φιλμ του αγώνα

(πηγή: fcplatanias.gr)

9’ Σουτ από τον Μιρτσέτα καταλήγει στην αγκαλιά του Βλαχάκη

30’ Ο Περράκης εκτελεί φάουλ και ο Γκολέμης με εντυπωσιακή απόκρουση στην πάνω αριστερή του γωνιά διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ

33’ Κάθετη πάσα του Γκονζάλες για τον Δρακάκη, ο οποίος στο πλασέ που επιχειρεί, νικιέται από τον Βλαχάκη που διώχνει σωτήρια σε κόρνερ

47’ Ο Μαρτσάκης πραγματοποιεί σέντρα για τον Μαραγκουδάκη, το πλασέ του οποίου καταλήγει στην αγκαλιά του Βλαχάκη

48’ Ο Παπαχρήστος γεμίζει στην περιοχή του Κισαμικού για τον Μαραγκουδάκη, που πραγματοποιεί κεφαλιά αλλά η μπάλα περνά ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Βλαχάκη

52’ Δυνατό σουτ από τον Μαραγκουδάκη, η μπάλα πάνω στον Βλαχάκη

53’ Ο Παπαζούδης πλασάρει στην αγκαλιά του Βλαχάκη

58’ Ο Γκονζάλες στρώνει ωραία τη μπάλα για τον Μαρτσάκη αλλά υπό την πίεση του Μπουρμπάκη, σουτάρει άστοχα

60’ ΓΚΟΛ: Ο Παπαζούδης με δυνατό σουτ από τα όρια της περιοχής σουτάρει εύστοχα προς την εστία του Βλαχάκη ανοίγοντας το σκορ για τον Πλατανιά

61’ ΓΚΟΛ: Ο Μαραγκουδάκης βγάζει μία εξαιρετική μπαλιά για τον Μαρτσάκη, που από πλάγια θέση αριστερά διπλασιάζει με ωραίο πλασέ τα γκολ του Πλατανιά

82’ ΓΚΟΛ: Ο Μπασιαδάκης πασάρει για τον Βαγιωνάκη το πλασέ του οποίου καταλήγει στα δίχτυα του Σκαλιδάκη

Πλατανιάς: Γκολέμης (64’ Κοκκαλάς), Μπινιχάκης (46’ Τσοντάκης, 79’ Πατρικάκης), Παπαχρήστος (56’ τσικνίδης), Παληγεώργος (62’ Ραπτάκης), Παπαζούδης (64’ Μπασιαδάκης), Πότσι (46’ Τζανής), Πουλάκης (59’ Δράμι), Γκονζάλες (72’ Κονονένκο), Δρακάκης (46’ Τσεσμελής), Μιρτσέτα (40’ Μαρτσάκης), Μαραγκουδάκης (64’ Βαγιωνάκης)

Κισαμικός: Βλαχάκης (78’ Σκαλιδάκης), Δαμανάκης (71’ Μαρκετάκης), Παπακαστρίσιος, Φραγκιουδάκης (78’ Τερεζάκης), Μπουρμπάκης (87’ Σημαντηράκης), Μπαγλατζής (26’ Χαλκιαδάκης), Περράκης (64’ Περαθωράκης), Κουλάκης (81’ Αποστολάκης), Ντεντάκης (46’ Σουχλάκης, 68’ Βαρουχάκης), Βασαδάκης (77’ Γιουρουκάκης), Ανιάγκμπε (62’ Ντόντα)

Παντζιαράς: «Ικανοποιημένος μόνο στο β’ ημίχρονο»

Απογοητευμένος από την εμφάνιση της ομάδας του στο α’ ημίχρονο ήταν ο προπονητής του Πλατανιά, Ανδρέας Παντζιαράς, που ωστόσο δήλωσε ικανοποιημένος από την εικόνα στο β’.

Σύμφωνα με όσα είπε: «Δώσαμε ένα ακόμα παιχνίδι φιλικού χαρακτήρα. Σίγουρα είναι αρκετά κουραστικό για τους ποδοσφαιριστές να μην γνωρίζουν, όχι την ακριβή ημερομηνία, αλλά τον ακριβή μήνα που θα ξεκινήσουν στο πρωτάθλημα. Μας ταλαιπωρεί ψυχολογικά πάρα πολύ αυτό το πράγμα. Κανονικά θα έπρεπε σε 2 εβδομάδες να ήμασταν πανέτοιμοι για την έναρξη του πρωταθλήματος κι έτσι είχαμε δουλέψει. Πρέπει να προσαρμοστούμε όμως στην ελληνική πραγματικότητα. Αυτό που συμβαίνει είναι παγκόσμιο φαινόμενο! Στο πρώτο ημίχρονο δείξαμε ότι είμαστε απογοητευμένοι και παρουσιάσαμε μία τραγική εικόνα. Είναι φυσιολογικό βέβαια στα φιλικά παιχνίδια να υπάρχουν αυξομειώσεις στην απόδοση αλλά η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν πραγματικά τραγική. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε μεγαλύτερη διάθεση. Πιστεύω ότι παίξαμε αυτό που μπορεί να παίξει η ομάδα, ένα γρήγορο κι επιθετικό ποδόσφαιρο. Γενικά, από την εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου έμεινα αρκετά ικανοποιημένος».