Δραματικό ήταν το παιχνίδι στα Καθιανά, όπου παιζόταν το τελευταίο… εισιτήριο για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Χανίων. Ο Ίκαρος Μ. όντας πιο ψύχραιμος και εύστοχος πήρε την πρόκριση στα πέναλτι απέναντι στον Πανακρωτηριακό με 4-3, με την κανονική διάρκεια και τα πέναλτι να ολοκληρώνονται με 2-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 15’ με τον νεαρό Μεσαρχάκη για να ισοφαρίσει πέντε λεπτά μετά ο Μιχαλέφσκι. Στο 70’ ο Αργυρίου έφερε… τούμπα το ματς, με τον Αδαμόπουλο όμως να το στέλνει στην παράταση με το γκολ του στις καθυστερήσεις.

Εκεί δεν άλλαξε τίποτα και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι όπου ο Ίκαρος πήρε την πρόκριση με 4-3 στην διαδικασία αυτή.

Στον ένα από τους δύο ημιτελικούς ο σύλλογος από το Πασακάκι θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Μινώταυρο, στο παραδοσιακό ντέρμπι τω Μουρνιών.