Αν και πάλεψε αρκετά κόντρα σε μια ομάδα που αγωνίζεται μία κατηγορία πιο πάνω , το «Ηράκλειο» δεν κατάφερε να συνεχίσει την πορεία του στον θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος καθώς έχασε την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό του Λίντο με 77-66 από τον Απόλλωνα Πατρών και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Το συγκρότημα του Β. Ράλλη ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε να χάνει με 9-22. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να κυνγάει συνεχώς το σκορ στο πρώτο ημίχρονο στο οποίο με την λήξη του η ομάδα της Πάτρας είχε διαφορά πέντε πόντων (35-40).

Κακό ποιοτικά ήταν το 3ο δεκάλεπτο με τους παίκτες των δύο ομάδων να είναι άστοχοι. Παρόλο αυτά οι γηπεδούχοι είχαν επιστρέψει στο παιχνίδι και έδειχναν αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τη νίκη ως το τέλος. Μάλιστα μείωσαν στον πόντο (43-44) με τρίποντο του Χαρίση 4’:38’’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα κλείνοντας την περίοδο στο -6 (45-51).

Οι γηπεδούχοι έδειξαν να χάνουν τον έλεγχο του παιχνιδιού όταν βρέθηκαν πίσω με 50-57 6’:15 πριν το τέλος, αλλά δεν τα παράτησε. Με πρωταγωνιστή τον Πετράκη μείωσε σε 58-59 στο 35’ και το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι που ο Πετρόπουλος πήρε πάνω του την Πάτρα και την οδήγησε στη 2η αγωνιστική του Κυπέλλου. Πέτυχε και τους 16 πόντους του στην 4η περίοδο δίνοντας αέρα νικητή στην ομάδα του, η οποία στο τέλος έχτισε και διαφορά μια και στην προσπάθειά τους να ξαναμπούν στο ματς, οι παίκτες του Ηρακλείου ήταν βιαστικοί στην επίθεση.

Από το «Ηράκλειο» κορυφαίος ήταν ο Αλ. Πετράκης που ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του σημειώνοντας 20 πόντους με 4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 9-22, 35-40 (ημίχ.), 45-51, 66-77.

«ΗΡΑΚΛΕΙΟ» (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 5 (1), Στεφανάκης 2, Ξενάκης 8 (1), Κουμάκης, Αρναουτάκης Γ., Καραλής 17 (4), Παπαδόπουλος 2, Στρατάκης, Χαρίσης 12 (2), Πετράκης 20 (4), Φραγκιαδάκης.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Βετούλας): Βιρίγιεβιτς, Καπερώνης Π., Πετρόπουλος 16 (3), Θανόπουλος 7 (1), Λιανός 22, Δανιήλ 11 (2), Ζαφείρης 4, Λυμπέρης 2, Κρόλο 8, Σταμόπουλος 7.