Άμιλλα και Πλάτανος πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια το απόγευμα της Κυριακής στην Β’ ΕΠΣΧ, ενώ «σεφτέ» έκαναν οι Νέοι Χανίων με εκτός έδρας «τρίποντο».

Στη Σούδα τα γκολ από τους Ορνεράκη (φώτο) στο 42’ και Τζωρτζάκη στο 89’ χάρισαν την δεύτερη νίκη στην ομάδα του Μάκη Σωφρόνογλου, ενώ στον Πλάτανο η τοπική ομάδα βρέθηκε να χάνει από το Νέο Αστέρα μέχρι το 89’ με το γκολ του Ισμαηλίδη από το 3’. Στο 89’ ο Χριστοδουλάκης ισοφάρισε και στο 93’ ο Α. Μαργαριτάκης ολοκλήρωσε την ανατροπή-νίκης για τον σύλλογο της Κισσάμου.

Με πρωταγωνιστή και σκόρερ (11’ και 65’) τον Γ. Χαλιβελάκη οι Νέοι Χανίων έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από τον Βάμο, επικρατώντας με 2-1 της Δάφνης, η οποία προηγήθηκε με τον Μπερικάκη στο 10’.

2η αγωνιστική
Σάββατο 24 Σεπτεμβρίου
Χάλης-Διαγόρας 3-0
(Μπουτζαλής, Μανωλακάκης, Παπασηφάκης)

Σπάθα-Ε.Θ.Κ. 4-0
(8’ Μοσχανάκης, 32’ Παπαδάκης, 48’ Αγγελάκης, 90’ Χρυσαφάκης)

Φωστήρας-Α.Ε. Κυδωνίας 0-0

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου (πρωί)
Παγχανιακός-Διγενής 6-2
(15’, 63’ Φαντάκης, 25’, 65’ Γιούλα, 75’ Παρασκευάς, 90’ Παπαδημητράκης-5’ Ι. Κουμάκης, 85’ αυτ. Στραταριδάκης)

Ποσειδών Τσικ.-Αλμυρός 2-0
(25’ Φαραζής, 35’ Μαρινάκης)

Ιδομενέας-Άρης Βουκ. 3-1
(40’ Βούρβαχης, 60’ Νταμοτσίδης, 68’ Ν. Κελάκης-85’ Γιανναράκης)

Κυριακή 25 Σεπτεμβρίου (απόγευμα)
Δάφνη-Νέοι Χανίων 1-2
(10' Μπερικάκης-11', 65' Γ. Χαλιβελάκης)

Απόλλων-Άμιλλα 0-2
(42' Ορνεράκης, 89' Τζωρτζάκης)

Πλάτανος-Νέος Αστέρας 2-1
(89' Χριστοδουλάκης, 93' Α. Μαργαριτάκης-3' Ισμαηλίδης)

Η βαθμολογία (σε 2 αγώνες)
1.Πλάτανος 6

-.Παγχανιακός 6

-.Σπάθα 6

-.Χάλης 6

-.Ιδομενέας 6

-.Άμιλλα 6

7.Α.Ε. Κυδωνίας 4

8.Δάφνη 3

-.Νέοι Χανίων 3

-.Ποσειδών Τσικ. 3

11.Φωστήρας Αγ. Σαράντα 2

12.Άρης Βουκ. 1

13.Νέος Αστέρας 0

-.Διαγόρας 0

-.Διγενής 0

-.Ε.Θ.Κ. 0

17.Απόλλων -2

18.Αλμυρός -2

 

Η επόμενη αγωνιστική (3η)
Σάββατο 1 Οκτωβρίου (16.00)
Αλμυρός-Χάλης

Σπάθα-Απόλλων

Διγενής-Πλάτανος

Κυριακή 2 Οκτωβρίου (10.30)
Διαγόρας-Νέοι Χανίων

Α.Ε. Κυδωνίας-Ιδομενέας

Άμιλλα-Φωστήρας Αγ. Σαράντα

Ε.Θ.Κ.-Παγχανιακός

Κυριακή 2 Οκτωβρίου (16.00)
Άρης Βουκ.-Δάφνη

Τετάρτη 5 Οκτωβρίου (16.00)
Νέος Αστέρας-Ποσειδών Τσικ.

 

Λευτέρης Αντωνακάκης