Το μεγάλο φαβορί του φετινού πρωταθλήματος της Α’ ΕΠΣΧ, Κισαμικός… φλέρταρε με την πρώτη του απώλεια και μάλιστα εντός έδρας. Η ομάδα του Βασίλη Γκούμπλια για την 2η αγωνιστική ήταν ισόπαλη 1-1 με τον νεανικό Κρ. Αστέρα, αλλά ο Μιχάλης Περράκης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε την λύση και τη νίκη με 2-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 44’ με τον Δαμανάκη αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Αγγελάκη είχε ισοφαρίσει και ήταν κοντά στην έκπληξη με γκολ του Μαυριδάκη στο 80’.

Για τον 2ο όμιλο, επίσης, η Παλαιόχωρα πήρε την πρώτη της νίκη με ανατροπή και σκορ 3-1 απέναντι στα Κεραμειά.

Στον 1ο όμιλο απίστευτης ομορφιάς παιχνίδι έγινε στα Νεροκούρου όπου ο Ίκαρος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Σταθάκη στο 20’ αλλά «γύρισε» το παιχνίδι κερδίζοντας με 4-3 και σκόρερ τους Βογιατζή (33’), Τόλια (46’ και 55’) και Λέττα (64’). Για τον Ηρακλή μείωσαν την έκταση της ήττας οι Αχλάτης (69’) και Πατελάκης (70’).

Στο… μηδέν έμειναν στα Καθιανά Πανακρωτηριακός και Ροδωπού, κάτι που σήμαινε τον πρώτο τους βαθμό στο πρωτάθλημα.