Καθ΄ όλα έτοιμη και σε πλήρη ετοιμότητα βρίσκεται η Δημοκρατική Συμμαχία σε όλη τη χώρα για τη διεξαγωγή των εσωκομματικών εκλογών της Κυριακής, 2 Οκτωβρίου 2011, για την εκλογή των ΔΣ των Τοπικών Οργανώσεων - Ομάδων Πρωτοβουλίας σε όλη τη χώρα.

Ειδικότερα, σε επίπεδο Κρήτης, οι κάλπες θα στηθούν την Κυριακή, 2 Οκτωβρίου, από τις 10:00 έως τις 19:00 στα κατά τόπους γραφεία της Δημοκρατικής Συμμαχίας και στους 4 νομούς. Δικαίωμα συμμετοχής στην εκλογική διαδικασία θα έχουν όλα τα μέλη του κινήματος, τα οποία εγγράφονται έως και την ημέρα της διεξαγωγής των εκλογών ενώ δικαίωμα υποψηφιότητας είχαν όσοι απέκτησαν την ιδιότητα του μέλους του κινήματος έως και την 25η Σεπτεμβρίου 2011 και δήλωσαν συμμετοχή έως και την 30η Σεπτεμβρίου 2011. Οι υποψήφιοι ανά νομό σε κάθε ομάδα πρωτοβουλία είναι:

1. Νομός Ηρακλείου
(α) Ομάδα Πρωτοβουλίας Ηρακλείου:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Ακρολέωντος 17, Ηράκλειο

1. Βλατάκης Μύρωνας
2. Βλάχος Γεώργιος
3. Γαρεφαλάκης Μαρίνος
4. Γύπαρη Μαρία
5. Επιτροπάκης Γεώργιος
6. Ζαχαριουδάκης Ηλίας
7. Καραμανωλάκης Δημήτριος
8. Κοζής Βασίλειος
9. Κρασανάκης Γεώργιος
10. Κριαράς Μανούσος
11. Κριτσωτάκης Γεώργιος
12. Κυρλάκη Εμμανουέλα
13. Λιναρδάκης Μιχάλης
14. Μελισσουργάκης Δημήτριος
15. Παπαχατζάκης Εμμανουήλ
16. Σαριδάκης Ελευθέριος
17. Σκουραδάκης Γεώργιος
18. Σκουραδάκης Νικόλαος
19. Σμαριανάκης Θεοχάρης
20. Τζώρτζη Ευαγγελία
21. Τσαγκαράκης Νικόλαος
22. Τσιμπραγός Εμμανουήλ
23. Χαλκιαδάκης Γεώργιος
24. Χατζηνικολάου Ιωάννης
25. Ψαρολογάκης Νικόλαος

(β) Ομάδα Πρωτοβουλίας Φαιστού:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Πλατεία Μοιρών, Μοίρες

1. Αγγελιδάκης Εμμανουήλ
2. Αναγνωστάκης Ιωάννης
3. Βαρδουλάκης Κωνσταντίνος
4. Διακουμάκης Μιχαήλ
5. Καμάρη – Πιλατάκη Ευαγγελία
6. Καπετανάκης Λεωνίδας
7. Καρτερής Ιωάννης
8. Καφάτου Μαρία
9. Κοκαράκης Γεώργιος
10. Κυπριωτάκης Βασίλειος
11. Κωστομανωλάκης Κωνσταντίνος
12. Μασαούτης Μιχαήλ
13. Μπομποδάκης Στυλιανός
14. Νικολακάκης Γεώργιος
15. Πουλινάκης Αντώνιος
16. Πουλινάκης Μανούσος
17. Ρομπογιαννάκης Εμμανουήλ
18. Σπανακάκης Εμμανουήλ
19. Σοινθάκης Εμμανουήλ
20. Φασουλάκης Ιωάννης
21. Φουστανάκης Δημήτριος


2. Νομός Ρεθύμνου
Ομάδα Πρωτοβουλίας Ρεθύμνου:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Μουάτσου & Δημοκρατίας 44, Ρέθυμνο.

1. Αγαλιώτης Άγγελος
2. Βάμβουκας Μιχαήλ
3. Δασκαλάκης Χάρης
4. Δαφνομήλης Ανδρέας
5. Μακρυδάκης Ευαγγελία
6. Μελαμπιανάκης Γέωργιος
7. Παπαδογιαννάκης Πέτρος
8. Πετράκης Ιωσήφ
9. Σταματεράκη Άννα
10. Στασινοπούλου Αρετή
11. Τσαγκαράκης Λυκούργος

3. Νομός Λασιθίου
Ομάδα Πρωτοβουλίας Αγίου Νικολάου:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Χειμάρας 2, Άγιος Νικόλαος.

1. Αγγελάκης Γεώργιος
2. Καλογεράκης Γέωργιος
3. Κικιβαράκης Νικόλαος
4. Μπαρμπούνης Γεώργιος
5. Μπετούρα Μαρία
6. Παπαβασιλείου Νεκτάριος
7. Παπαδάκης Οδυσσέας
8. Παρασύρης Μιχαήλ
9. Ψυλλάκης Γεώργιος

4. Νομός Χανίων
(α) Ομάδα Πρωτοβουλίας Χανίων:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Κυδωνίας 16, Χανιά.

1. Ανδρεαδάκης Νεκτάριος
2. Βιριράκης Δημήτριος
3. Γιαννουλάκης Γεώργιος
4. Καπιδάκης Στέφανος
5. Καραβιτάκης Μάρκος
6. Κουκλάκης Γεώργιος
7. Μαραγκάκςη Προκόπης
8. Μαυριγιαννάκης Εμμανουήλ
9. Μουδάκης Νικόλαος
10. Μυριδάκης Σταύρος
11. Πατεράκης Νεκτάριος
12. Σαρικάκης Ιωσήφ
13. Σχετάκη Αλεξία
14. Φορτσάκης Γεώργιος

(β)Ομάδα Πρωτοβουλίας Κισσάμου:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Κυδωνίας 16, Χανιά.

1. Αποστολάκη Αντωνία
2. Ηλιάκης Παναγιώτης
3. Θεοδωρογλάκης Μιχαήλ
4. Καστρινάκης Γεώργιος
5. Κατερουδάκης Αθανάσιος
6. Κοκοτσάκης Αντώνιος
7. Μακράκη Αργυρώ
8. Μαρής Ανώνιος
9. Μπενιουδάκης Μιχαήλ

(γ) Ομάδα Πρωτοβουλίας Πλατανιά:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Κυδωνίας 16, Χανιά.

1. Γαλάνης Ελευθέριος
2. Δασκαλάκης Βασίλειος
3. Κοκολάκης Μανούσος
4. Κουκουνάκης Μιχαήλ
5. Μανωλακάκη Αναστασία
6. Μπριτζολάκης Ευστάθιος
7. Σταματάκης Γεώργιος
8. Τερεζάκης Νικόλαος
9. Ψαρουδάκης Γεώργιος

(δ) Ομάδα Πρωτοβουλίας Αποκορώνου:
Γραφείο Δημοκρατικής Συμμαχίας, Κυδωνίας 16, Χανιά.

1. Αγγελάκης Εμμανουήλ
2. Βροντάκης Ανδρέας
3. Γλεντζάκης Ιωάννης
4. Δερμιτζάκης Κωνσταντίνος
5. Δραμηλάρης Γεώργιος
6. Κολώνης Χρήστος
7. Μαρκουλάκης Γιώργος
8. Μαυράκης Εμμανουήλ
9. Σπανουδάκης Ιωάννης