Μετά από αρκετή αναμονή η Δ΄ Εθνική και πιο συγκεκριμένα ο 10ος όμιλος της Κρήτης αρχίζει σιγά σιγά να μπαίνει στη ζωή μας καθώς σήμερα το μεσημέρι σε ξενοδοχείο του Ρεθύμνου πραγματοποιήθηκε η κλήρωση για τον 10ο όμιλο της Δ΄ Εθνικής.

Η κληρωτίδα στην πρώτη αγωνιστική ανέδειξε τρία Ηρακλειώτικα ντέρμπι ανάμεσα στον ΠΑΟΚρουσώνα και τον Ηρόδοτο, τον Γιούχτα και τον Πατούχα, και την Χερσόνησο με τις Ασίτες και ένα Ρεθυμνιώτικο με τον Ρεθυμνιακό να αντιμετωπίζει στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Ασή Γωνιά.

Όσον αφορά τις υπόλοιπες αναμετρήσεις της πρεμιέρας ο Μινώταυρος θα φιλοξενήσει την Ιεράπετρα και η Επισκοπή το Ζαρό.

Πριν από την έναρξη της διαδικασίας της κλήρωσης η ΕΠΣ Ρεθύμνου βράβευσε τους φιλοξενούμενούς της, αλλά και τον διευθυντή του ξενοδοχείου Creta Panorama κ. Μιχάλη Κριτσωτάκη.

Την ΕΠΟ εκπροσώπησαν στην κλήρωση ο πρόεδρος Επιτροπής Πρωταθλήματος Δ' Εθνικής και πρόεδρος της ΕΠΣ Βοιωτίας, Βαγγέλης Τοπολιάτης, το μέλος της ΕΠΟ και πρόεδρος της ΕΠΣΔΑ Μιχάλης Τζανόπουλος, το μέλος της Επιτροπής Δ’ Εθνικής και πρόεδρος της ΕΠΣ Εύβοιας Γιάννης Παπακωνσταντίνου και ο ανώτατος υπάλληλος της ΕΠΟ, Αντώνης Ραμπαβίλας.

Από την πλευρά των Κρητικών Ενώσεων το «παρών» έδωσε ο πρόεδρος της ΕΠΣ Λασιθίου Μανόλης Σταυρακάκης, ο αντιπρόεδρος της ΕΠΣ Ηρακλείου Κώστας Θεοδοσάκης και ο Υπεύθυνος Επιτροπής Ανάπτυξης Υποδομών Βαγγέλης Παπαγγελής. Από την οικοδέσποινα ΕΠΣ Ρεθύμνου το «παρών» έδωσε ακόμη ο α’ αντιπρόεδρος Γιώργος Δασκαλομαρκάκης και το μέλος Δημήτρης Κουργιεντάκης.

Το «παρών» έδωσαν ακόμη ο αρχιδιαιτητής Ρεθύμνου Κυριάκος Δελήμπασης, το μέλος του Δ.Σ. Βασίλης Γαγάνης, αλλά και ο αξιολογημένος διαιτητής Super League Μιχάλης Βοσκάκης. Ακόμη παρών στην κλήρωση της Δ’ Εθνικής ήταν ο αξιολογημένος διαιτητής Football League Γιάννης Μπινιχάκης.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του 10ου ομίλου της Δ΄ Εθνικής για τη σεζόν 2011-2012:

1η Αγωνιστική- 14η Αγωνιστική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ – ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ
CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΠΟΑ
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ – ΑΣΙΤΕΣ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ

2η Αγωνιστική – 15η Αγωνιστική

ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ – ΓΙΟΥΧΤΑΣ
DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ – CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ – ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ
ΠΟΑ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΑΣΙΤΕΣ – ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ

3η Αγωνιστική – 16η Αγωνιστική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ – ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΣΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
ΑΣΙΤΕΣ – ΠΟΑ

4η Αγωνιστική – 17η Αγωνιστική

ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΓΙΟΥΧΤΑΣ
CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ – ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ
DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ – ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΑΣΙΤΕΣ
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – ΠΟΑ

5η Αγωνιστική – 18η Αγωνιστική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ – ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ
ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ – ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΑΣΙΤΕΣ – DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ
ΠΟΑ – ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ

6η Αγωνιστική -19η Αγωνιστική

ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ – ΓΙΟΥΧΤΑΣ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ
CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ – ΑΣΙΤΕΣ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ – ΠΟΑ
DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ

7η Αγωνιστική – 20η Αγωνιστική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ – ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ
ΑΣΙΤΕΣ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΠΟΑ – ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ – DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ

8η Αγωνιστική – 21η Αγωνιστική

ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ – ΓΙΟΥΧΤΑΣ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΑΣΙΤΕΣ
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ – ΠΟΑ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ
CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ – ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ – DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ

9η Αγωνιστική – 22η Αγωνιστική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – ΑΣΙΤΕΣ
ΠΟΑ – ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ – ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ
CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ – ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ

10η Αγωνιστική – 23η Αγωνιστική

ΠΟΑ – ΓΙΟΥΧΤΑΣ
ΑΣΙΤΕΣ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ – DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ

11η Αγωνιστική -24η Αγωνιστική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΠΟΑ
ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ – ΑΣΙΤΕΣ
DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ – ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ – ΕΠΙΣΚΟΠΗ
CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ – ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ

12η Αγωνιστική – 25η Αγωνιστική

ΗΡΟΔΟΤΟΣ – ΓΙΟΥΧΤΑΣ
ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ – ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ
ΠΟΑ – DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ
ΑΣΙΤΕΣ – ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ
ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ – CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ – ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ
ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ – ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

13η Αγωνιστική – 26η Αγωνιστική

ΓΙΟΥΧΤΑΣ – ΑΣΗ ΓΩΝΙΑ
DP STUDIES ΠΑΤΟΥΧΑΣ – ΗΡΟΔΟΤΟΣ
ΡΕΘΥΜΝΙΑΚΟΣ – ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ
CRETA PERGOLA ΠΑΟΚ – ΠΟΑ
ΜΙΝΩΤΑΥΡΟΣ – ΑΣΙΤΕΣ
ΑΓΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ – ΝΕΡΟ ΖΑΡΟΣ
ΕΠΙΣΚΟΠΗ –ΧΕΡΣΟΝΗΣΟΣ