Το μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής βρήκε νικητή τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός έδειξε πως το ήθελε περισσότερο κάνοντας ανατροπή του σκόρ μέσα σε 7 λεπτά και πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Βαλβέρδε μπήκε δυνατά και οι παίκτες του τα έδωσαν όλα, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ, από μια επιπόλαιη έξοδο του Κοστάνσο και την αποτελεσματικότητα του ΠΑΟΚ του Λάζλο Μπόλονι.

Οι "ερυθρόλευκοι" όμως μέσα σε επτά λεπτά έφεραν το ματς... τούμπα και πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-1, που έμεινε και μέχρι το τέλος.

Άρης και Skoda Ξάνθη έμειναν στο 0-0 στο”Κλεάνθης Βικελίδης” για την 5η αγωνιστική.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0) έληξε το ματς του Άρη με την Skoda Ξάνθη στο "Κλεάνθης Βικελίδης" για την 5η αγωνιστική της Super League.

Ο Άρης για τρίτο ματς στο πρωτάθλημα, έμεινε χωρίς νίκη και έδειξε πως θέλει πολύ δουλειά κυρίως στον επιθετικό τομέα. Από την άλλη η Skoda Ξάνθη που ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στους 4 βαθμούς.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Κέρκυρας. Δυο δοκάρια είχαν οι Φαίακες.

Η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα πέτυχε μία νίκη παραμονής, αφού κέρδισε με 2-1 την Κέρκυρα ομάδα με την οποία θα παλέψουν για την παραμονή τους στην Superleague.

Πλέον ο "Άγιαξ" έχει φτάσει τους 8 βαθμούς σε πέντε παιχνίδια και την επόμενη αγωνιστική έχει την ευκαιρία με νίκη επί του Πανιώνιου εντός να ξεφύγει οριστικά από τις τελευταίες θέσεις.

Η ΑΕΚ πήρε μία μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις με 1-0 στην Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου σε ένα πολύ κακό παιχνίδι.

Ο αγώνας είχε ελάχιστες φάσεις, έλλειψη διάθεσης από τους περισσότερους ποδοσφαιριστές και τέσσερις αναγκαστικές αλλαγές.