Πρεμιέρα στο Ρέθυμνο και με έναν βατό θεωρητικά αντίπαλο θα κάνει η ομάδα μπάσκετ του ΑΓΟΡ στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας του οποίου η κλήρωση πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή το βράδυ στην Αθήνα.

Η κληρωτίδα θα μπορούσε να πει κανείς ότι χαμογέλασε στους Ρεθυμνιώτες που από την μια θα συνδυάσουν το πρώτο τους ματς με την επιστροφή τους στην Α1 με παιχνίδι στην έδρα τους που μάλιστα αν προσέξουν μπορούν να πάρουν και το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα σε ένα αντίπαλο που δεν αποτελεί φόβητρο.

Την δεύτερη αγωνιστική ο ΑΓΟΡ θα έχει ρεπό κάτι που θα συμβαίνει σε κάθε αγωνιστική για μια ομάδα του πρωταθλήματος από την στιγμή που αυτό θα διεξαχθεί με 13 ομάδες μετά την αποβολή του Πανελληνίου από την Α1. Στη συνέχεια την 3η αγωνιστική ο ΑΓΟΡ θα φιλοξενήσει στο Κλειστό «Μελ. Μερκούρη» σε ένα μεγάλο παιχνίδι τον Ολυμπιακό.

Το πρώτο τζάμπολ για τη νέα σεζόν στην Α1 κατηγορία θα γίνει το επόμενο Σαββατοκύριακο (15-16 Οκτωβρίου) και η αυλαία της κανονικής περιόδου θα πέσει στα μέσα με τέλη Απριλίου για να αρχίσουν αμέσως τα play offs και να ολοκληρωθεί νωρίς η σεζόν, λόγω της συμμετοχής της Ελλάδας στο Προολυμπιακό Τουρνουά (2-8 Ιουλίου).

Αναλυτικά όλο το πρόγραμμα της Α1 κατηγορίας για την αγωνιστική περίοδο 2011-2012:

1η Αγωνιστική – 14η Αγωνιστική

Παναθηναϊκός-Άρης
ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός
Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος
ΑΓΟΡ-Ίκαρος Καλλιθέας
Περιστέρι-ΚΑΟΔ
Ηλυσιακός-Καβάλα
Μαρούσι: Ρεπό

2η Αγωνιστική – 15η Αγωνιστική

Άρης-Κολοσσός Ρόδου
ΚΑΟΔ-Παναθηναϊκός
Ίκαρος Καλλιθέας-Περιστέρι
Ολυμπιακός-Μαρούσι
Καβάλα-ΠΑΟΚ
Πανιώνιος-Ηλυσιακός
Ρεπό: ΑΓΟΡ

3η Αγωνιστική – 16η Αγωνιστική

Κολοσσός Ρόδου-ΚΑΟΔ
Παναθηναϊκός-Ίκαρος Καλλιθέας
ΑΓΟΡ-Ολυμπιακός
Μαρούσι-Καβάλα
ΠΑΟΚ-Ηλυσιακός
Πανιώνιος-Άρης
Ρεπό: Περιστέρι

4η Αγωνιστική – 17η Αγωνιστική

Ίκαρος Καλλιθέας-Κολοσσός Ρόδου
Ολυμπιακός-Περιστέρι
Καβάλα-ΑΓΟΡ
Ηλυσιακός-Μαρούσι
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος
ΚΑΟΔ-Άρης
Ρεπό: Παναθηναϊκός

5η Αγωνιστική – 18η Αγωνιστική

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός
Περιστέρι-Καβάλα
ΑΓΟΡ-Ηλυσιακός
Μαρούσι-ΠΑΟΚ
Πανιώνιος-ΚΑΟΔ
Άρης-Ίκαρος Καλλιθέας
Ρεπό: Κολοσσός Ρόδου

6η Αγωνιστική – 19η Αγωνιστική

Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου
Καβάλα-Παναθηναϊκός
Ηλυσιακός-Περιστέρι
ΠΑΟΚ-ΑΓΟΡ
Μαρούσι-Πανιώνιος
Ίκαρος Καλλιθέας-ΚΑΟΔ
Ρεπό: Άρης

7η Αγωνιστική – 20η Αγωνιστική

Κολοσσός Ρόδου-Καβάλα
Παναθηναϊκός-Ηλυσιακός
Περιστέρι-ΠΑΟΚ
ΑΓΟΡ-Μαρούσι
Πανιώνιος-Ίκαρος Καλλιθέας
Άρης-Ολυμπιακός
Ρεπό: ΚΑΟΔ

8η Αγωνιστική – 21η Αγωνιστική

Ηλυσιακός-Κολοσσός Ρόδου
ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός
Μαρούσι-Περιστέρι
ΑΓΟΡ-Πανιώνιος
Καβάλα-Άρης
Ολυμπιακός-ΚΑΟΔ
Ρεπό: Ίκαρος Καλλιθέας

9η Αγωνιστική – 22η Αγωνιστική

Κολοσσός Ρόδου-ΠΑΟΚ
Παναθηναϊκός-Μαρούσι
Περιστέρι-ΑΓΟΡ
Άρης-Ηλυσιακός
ΚΑΟΔ-Καβάλα
Ίκαρος Καλλιθέας-Ολυμπιακός
Ρεπό: Πανιώνιος

10η Αγωνιστική – 23η Αγωνιστική

Μαρούσι-Κολοσσός
ΑΓΟΡ-Παναθηναϊκός
Περιστέρι-Πανιώνιος
ΠΑΟΚ-Άρης
Ηλυσιακός-ΚΑΟΔ
Καβάλα-Ίκαρος Καλλιθέας
Ρεπό: Ολυμπιακός

11η Αγωνιστική – 24η Αγωνιστική

Κολοσσός Ρόδου-ΑΓΟΡ
Παναθηναϊκός-Περιστέρι
Πανιώνιος-Ολυμπιακός
Άρης-Μαρούσι
ΚΑΟΔ-ΠΑΟΚ
Ίκαρος Καλλιθέας-Ηλυσιακός
Ρεπό: Καβάλα

12η Αγωνιστική – 25η Αγωνιστική

Περιστέρι-Κολοσσός
Παναθηναϊκός-Πανιώνιος
ΑΓΟΡ-Άρης
Μαρούσι-ΚΑΟΔ
ΠΑΟΚ-Ίκαρος Καλλιθέας
Καβάλα-Ολυμπιακός
Ρεπό: Ηλυσιακός

13η Αγωνιστική – 26η Αγωνιστική

Κολοσσός Ρόδου-Παναθηναϊκός
Πανιώνιος-Καβάλα
Άρης-Περιστέρι
ΚΑΟΔ-ΑΓΟΡ
Ίκαρος Καλλιθέας-Μαρούσι
Ολυμπιακός-Ηλυσιακός
Ρεπό: ΠΑΟΚ