Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο ΟΦΗ έφτασε μια ανάσα από το να πάρει την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα στο ντέρμπι με τους Ίκαρους όμως η ομάδα των Σερρών ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία λεπτά ενώ ευνοήθηκε και από κάποιες αποφάσεις των διαιτητών που έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους για να πάρουν τη νίκη με 84-81.

Όπως και στον αγώνα του Κυπέλλου το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και εκμεταλλευόμενοι την κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του Β. Βλάχου πήραν μια διαφορά 9 πόντων με την λήξη του (30-21).

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου ο ΟΦΗ κατάφερε να καλύψει την διαφορά και να ισοφαρίσει σε 30-30 με πρωταγωνιστή τον Κατιάκο, όμως οι γηπεδούχοι ανέκτησαν και πάλι μια διαφορά 7 πόντων 37-30 την οποία ο ΟΦΗ κάλυψε και πάλι μειώνοντας στο πόντο 39-38, με τους Ίκαρους στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου να κάνουν ένα 6-0 και να προηγούνται στο ημίχρονο με 45-38.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν και το χειρότερο για τον ΟΦΗ καθώς το συγκρότημα του Β. Βλάχου ήταν εκτός παιχνιδιού στο μεγαλύτερο διάστημα με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στους 16 πόντους . Ο ΟΦΗ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο χάνοντας με 66-55.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο ΟΦΗ θα έφευγε ηττημένος από τις Σέρρες , η κρητική ομάδα με ένα εκπληκτικό come back κατάφερε να μειώσει στο πόντο σε 72-71 κάνοντας ένα εκπληκτικό σερί το οποίο συνέχισε και 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα κρατούσε τη νίκη στα χέρια του καθώς προηγούταν με 73-79. Ένα γκολ φάουλ του Καμπερίδη στο 39΄ μείωσε την διαφορά στο τρίποντο και ο Μαργαρίτης με δύο εύστοχες βολές πήγε το ματς στον πόντο. Εκει κάπου χάθηκε και το ματς για τον ΟΦΗ όταν και ο πάγκος της κρητικής ομάδας δέχθηκε τεχνική ποινή ο Μπεχλιβάνης με δύο εύστοχες βολές έκανε το 80-79 , ο ΟΦΗ αστόχησε στην επίθεση ο Μαργαρίτης έκανε με δύο βολές και πάλι το 82-79 , ο Λιούις μείωσε σε 82-81, όμως ο Μπεχλιβάνης με δύο εύστοχες βολές 17΄΄ πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ομάδα του. Ο ΟΦΗ στην τελευταία επίθεση είχε την δυνατότητα να στείλει το ματς στην παράταση όμως ο Μπάρδας αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έτσι παρέμεινε το τελικό 84-81.

Κορυφαίοι από τον ΟΦΗ ήταν οι Κατιάκος με 22 πόντους και 1 τρίποντο, Λιούις με 18 πόντους και Μπάρδας με 16 και 2 τρίποντα ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Μαργαρίτης που ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 45-38, 66-55, 84-81

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ (Καμαράκης): Μπεχλιβάνης 16 (1), Μούρτος 5(1), Τότσιος 16, Τεβετζίδης , Καμπερίδης 21 (1), Συμμεωνίδης 3, Μαργαρίτης 21, Ιωσηφίδης, Βοιβατόπουλος 2.

ΟΦΗ (Βλάχος): Τσερκιτζόγλου 3 (1), Μπάρδας 16 (2), Λιούις 18, Σκαμνάκης, Ορφανός, Σιζόπουλος 4, Παναγάκης 9 (2), Μπαλάφας 5 (1), Κερασοβίτης 4, Τουτζιαράκης, Κατιάκος 22 (1).