Έναν ψυχωμένο Α.Ο. Χανιά είχαν την ευκαιρία να δούνε οι αρκετοί φίλαθλοί του που βρέθηκαν την Κυριακή στα Περιβόλια για το σπουδαίο φιλικό με τον Εργοτέλη, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ξεκίνησε πιο ορεξάτα και κατάφερε να προηγηθεί στο 15’ με σουτ του Αντωνόπουλου. Ο Εργοτέλης… απάντησε με την λήξη του ημιχρόνου (45’) με πλασέ του Ρέντζα.

Οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το 2-1 στο 64’ αλλά το δοκάρι σταμάτησε το σουτ του Ανωγειανάκη. Αντί αυτού έγινε το 1-2 στο 73’ όταν ο Ευστρατίου απέκρουσε αρχικά το σουτ του Χαλκιαδάκη αλλά στην συνέχεια «νικήθηκε» από τον Ευαγγέλου.

Τελικά στο 92’ από το κόρνερ του Παπαδάκη ο Βεστάκης έπσρωξε την μπάλα στα δίχτυα σε μία φάση που άργησε να κατακυρωθεί το γκολ στους «μπλε», με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για χέρι.

Με πολλά παράπονα άφησε ο διαιτητής Ντοκάκης (Μαρνέζος-Καλφάκης) τους γηπεδούχους, μη αποφεύγοντας τα λάθη.

Το φιλμ του αγώνα

12’ Σουτ του Καρέλη μπλόκαρε ο Καλογεράκης.

15’ ΓΚΟΛ: Ο Αντωνόπουλος με σουτ βάζει μπροστά στο σκορ τον ΑΟΧ (1-0).

20’ Σουτ του Κατσικοκέρη άουτ.

30’ Ξανά ο Κατσικοκέρης από πλάγια θέση σουτάρει άουτ.

35’ Σέντρα του Φραγκουλάκη, κεφαλιά του Καρέλη στο δοκάρι.

45’ ΓΚΟΛ: Ο Ρέντζας με πλασέ ισοφαρίζει σε 1-1.

46’ Σουτ του Φραγκουλάκη άουτ.

56’ Σέντρα του Σασιασβίλι κεφαλιά του Κατσικοκέρη άουτ.

61’ Σουτ του Καρέλη αποκρούει σε κόρνερ ο Καλογεράκης.

64’ Ο Ανωγειανάκης με σουτ «σημαδεύει» το δεξί κάθετο δοκάρι του Καβουσάκη.

65’ Ευκαιρία για τον ΑΟΧ με τον Κορδονούρη να μην μπορεί να σκοράρει από κοντά.

73’ ΓΚΟΛ: Ο Χαλκιαδάκης τετ-α-τετ με τον Ευστρατίου σουτάρει, ο νεαρός γκολκίπερ αποκρούει αλλά ο επερχόμενος Ευαγγέλου στέλνει με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

92’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Παπαδάκη ο Βεστάκης με το στήθος σπρώχνει στο βάθος της εστίας για το τελικό 2-2.

Α.Ο. Χανιά (Γιάννης Πετράκης): Καλογεράκης (72’ Ευστρατίου), Καμπλιώνης, Κορδονούρης (74’ Στυλιανάκης), Τσιμπανάκος  (63’ Βουρβαχάκης), Μποχώνης (81’ Τσαρτσίδης), Αντωνόπουλος (81’ Κατάκης), Σελινιωτάκης (69’ Παπαδάκης), Ανωγειανάκης (74’ Τάντσης), Τζανάκης (63’ Μπρατσιάνι), Αργυρίου (81’ Καλπάκης), Βαρουξάκης (63’ Βεστάκης).

Εργοτέλης (Νίκος Καραγεωργίου): Καβουσάκης, Σαρρής, Σασιασβίλι (65’ Γιαλούσης), Ολίσε (46’ Χαλκιαδάκης), Φραγκουλάκης (69’ Κανδηλάκης), Κυριακίδης, Κατσικοκέρης (69’ Ευαγγέλου), Ρέντζας, Νταντόμο, Καρέλης.