Έστω και αν χρειάστηκε το αυτογκόλ του Λευτέρη Κατσαμά στο 76’ ο Ερμής πανηγύρισε την 5η του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και απολαμβάνει πλέον την μοναξιά της κορυφής στην Α’ ΕΠΣΡ, μετά το 1-0 επί της Δόξας Πλατανέ.

Ο μέχρι πρότινος «συγκάτοικος» των Ζωνιανών, Αετός Ανωγείων είδε τον Αστέρα Ρεθύμνου να του βάζει… φρένο και να τον νικάει με 1-0 (26’ Χατζηάδης).

Στην 2η θέση έπιασε την ομάδα του Νίκου Μακράκη το Αρκάδι, που κέρδισε εκτός έδρας με 4-2 τον Τάλω Γαράζου έχοντας για οδηγό τον Λυκούργο Τζαγκαράκη.

Την νίκη της αγωνιστικής πέτυχε με… αστρονομικό σκορ το Σπήλι, που «φιλοδώρησε» με 12 (!) γκολ την Πηγή (12-0).

Δεν ανέδειξε νικητή το παραδοσιακό ντέρμπι του Μυλοποτάμου στο Πέραμα, με τα Λιβάδια και τον Αστέρα να «μοιράζονται» γκολ, βαθμούς και εντυπώσεις (2-2).

«Καρέ» νικών συμπλήρωσε ο Τάλως Μελιδονίου, που κέρδισε το πρωί της Κυριακής τον Ψηλορείτη με 3-1.

5η αγωνιστική                                        
Σάββατο 8 Οκτωβρίου
Φλόγα Ρουστίκων-Άρης Ρεθύμνου 0-2
(54’ Πετράκης, 90’ Ρότση)

Ποσειδώνας Γερανίου-Ο.Φ. Αρμένων 0-0

Κυριακή 9 Οκτωβρίου (12.00)
Τάλως Μελιδονίου-Ψηλορείτης 3-1
(3’ Χοτζάι, 78’, 90’ Γ.Γ. Σταρράς-27’ Ματαραγκάσι)

Κυριακή 9 Οκτωβρίου (16.00)
Σπήλι-Πηγή 12-0
(11’, 55’, 57’ Λογιάκης, 13’ Γ. Πετρογιαννάκης, 25’, 36’, 41’ Παπαδογιαννάκης, 45’, 65’ Κυριτσιμπασάκης, 51’, 74’ Κ. Βαβουράκης, 63’ Ψυχουντάκης)

Τάλως Γαράζου-Αρκάδι Αγγελιανών 2-4
(33’ Κορνάρος, 37’ Γ.Ε. Αλεξάκης-21’, 43’ πεν. Τζαγκαράκης, 70’ Κοτσίφης, 72’ Θεοδωρομανωλάκης)

Αστέρας Ρεθύμνου-Αετός Ανωγείων 1-0
(26’ Χατζηάδης)

Δόξα Πλατανέ-Ερμής Ζωνιανών 0-1
(76’ αυτ. Λ. Κατσαμάς)

Λιβάδια-Αστέρας Περάματος 2-2
(32’ Η. Χνάρης, 68’ Δ. Χνάρης-40’, 75’ Ορφανός)

Η βαθμολογία (σε 5 αγώνες)
1.Ερμής Ζωνιανών 15

2.Αετός Ανωγείων 12

-.Αρκάδι Αγγελιανών 12

-.Τάλως Μελιδονίου 12

5.Αστέρας Περάματος 10

-.Αστέρας Ρεθύμνου 10

7.Άρης Ρεθύμνου 9

8.Σπήλι 7

-.Ποσειδώνας Γερανίου 7

-.Ο.Φ. Αρμένων 7

11.Ψηλορείτης 6

12.Λιβάδια 4

13.Δόξα Πλατανέ (-2) 2

14.Τάλως Γαράζου 1

15.Φλόγα Ρουστίκων 0

16.Πηγή 0

Η επόμενη αγωνιστική (6η-15 και 16/10)
Αστέρας Ρεθ.-Φλόγα Ρ.

Άρης Ρεθ.-Τάλως Γαρ.

Ο.Φ. Αρμένων-Σπήλι

Αστέρας Περ.-Τάλως Μελ.

Αετός Αν.-Ποσειδώνας Γερ.

Αρκάδι Αγγ.-Λιβάδια

Πηγή-Ερμής Ζων.

Ψηλορείτης-Δόξα Πλ.

Λευτέρης Αντωνακάκης