Ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων απέδειξε στους Κορίσσιους Διασυλλογικούς Αγώνες Κανόε Καγιάκ που πραγματοποιηθήκαν το σαββατοκύριακο 8 και 9 Οκτωβρίου στην Λίμνη του Κουρνά γιατί θεωρείται από τα πιο καταξιωμένα σωματεία πανελληνίως, κατακτώντας συνολικά 45 μετάλλια (15 χρυσά - 17 ασημένια - 13 χάλκινα)!

Η  διοργάνωση παρότι διεξήχθη κάτω από πολύ δύσκολες καιρικές συνθήκες που κινδύνευσαν να διακόψουν τους αγώνες, ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, περιλαμβάνοντας την ιδιομορφία ότι για πρώτη φορά έλαβαν μέρος αθλητές Special Olympics, οι οποίοι και απόλαυσαν τη συμμετοχή τους.


k2-paidon-arxarion

Σύμφωνα με τον έφορο του τμήματος Κανόε Καγιάκ, Δημήτρη Καλλιβρετάκη: «Όλα κύλησαν καλά, αν και ο καιρός μας δυσκόλεψε πολύ και τις δύο μέρες των αγώνων. Οι αθλητές και οι αποστολές εντυπωσιάστηκαν από την ομορφιά του χώρου. Η οικονομική συγκυρία απέκλεισε φέτος αρκετά σωματεία που δεν κατάφεραν να έρθουν, αυτό ωστόσο δεν μας πτόησε να διοργανώσουμε αγώνες υψηλού επιπέδου. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους βοήθησαν για την πραγματοποίηση των αγώνων και κυρίως τον δήμο Αποκορώνου, τον δήμαρχο κ. Μαρκάκη και όλο το δημοτικό συμβούλιο. Ευχαριστούμε την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, το δήμο Χανίων, την ΑΝΕΚ LINES που αποτελεί το Χρυσό Χορηγό του τμήματος αλλά και όλους τους υπόλοιπους χορηγούς, η βοήθεια των οποίων ήταν καταλυτική για να διεξαχθούν οι Κορίσσιοι αγώνες. Αυτοί οι αγώνες ήταν μια νότα αισιοδοξίας, χαράς και ελπίδας για το σήμερα και το αύριο».


Boulgarakis-Xaroula_Mylonaki

Συνολικά, στους αγώνες που διοργάνωσε ο Ν.Ο. Χανίων σε συνεργασία με τον δήμο Αποκορώνου και συνδιοργανωτές την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων, την Ελληνική Ομοσπονδία Κανόε Καγιάκ και τον δήμο Χανίων, πήραν μέρος έξι σωματεία από την Ελλάδα (Ν.Ο. Χανίων, Ε.Ν.Ο. Αιγυπτιωτών, Ν.Ο. Μεθάνων Νηρηίς, Ν.Α. Σύνδεσμος, Ν.Α.Ο. Καλαμαριάς, Γ.Ν.Ο. Σαλαμίνας) και η Εθνική Ομάδα της Κύπρου.


Αναλυτικά τα αποτελέσματα έχουν ως εξής:
ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
• Κ1 Αγοριών Σκυταλοδρομία 4x100μ.
Αναγνωστόπουλος Α.– Σκορδυλάκης Ν. – Κολτσάκης Μ. – Μπερτσουλάκης Γ.    
• Κ1 Κοριτσιών Σκυταλοδρομία 4x100μ. 
Σαράντου Κ. – Δημητρουλάκη Ζ. – Σηφάκη Ε. – Βεργανελάκη Ε.    
• Κ1 Ανδρών 200μ. Α’ Σειρά
Αναγνωστόπουλος Αναστάσιος    
• Κ2 Κορασίδων 200μ.
Σηφάκη Ευαγγελία – Δημητρουλάκη Ζωή   
• Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Β’ Σειρά
Μπερτσουλάκη Αντωνία  
• Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.
Καρακατσάνη Μαργαρίτα  
• Κ1 Νεανίδων 200μ.
Σαράντου Κων/να 
• Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ. 
Μαρκαντωνάκης Παναγιώτης – Μαρκαντωνάκης Αντώνης  
• Κ2 Παγκορασίδων  200μ.
Σηφάκη Κλεάνθη – Μπερτουλάκη Αντωνία 
• Κ2 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.
Παπασταματάκη Ελευθερία – Καρακατσάνη Μαργαρίτα  
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α’ Σειρά
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης 
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Β’ Σειρά
Μελεμενής Αναστάσιος 
• Κ2 Προαγωνιστικά αγόρια 1000μ.
Σηφάκης Γεώργιος – Παπαδάκης Κων/νος  
• Κ1 Κορασίδων 2000μ.
Δημητρουλάκη Ζωή
• Κ1 Προαγωνιστική αγοριών 1000μ.
Σηφάκης Γεώργιος

 

ΑΣΗΜΕΝΙΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
• Κ1 Κοριτσιών Σκυταλοδρομία 4x100μ.
Στάθη Σ. – Μπουρδάκη Β. – Κουτσοποδιώτη Ο. – Γλεντουσάκη Ε.    
• Κ1 Ανδρών 200μ. Β’ Σειρά
Σκορδυλάκης Νίκος     
• Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Α’ Σειρά
Ροκάκη Φραντζέσκα
• Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Κουτσοποδιώτης Ιωάννης – Μελεμενής Αναστάσιος   
• Κ1 Παμπαίδων 200μ. Α’ Σειρά
Γενεράκης Ιωάννης
• Κ1 Παμπαίδων 200μ. Β’ Σειρά
Κοντάκος Παναγιώτης   
• Κ2 Παγκορασίδων 200μ. 
Ροκάκη Φραντζέσκα – Ζουλάκη Αντωνία
• Κ1 Κορασίδων 200μ. Β’ Σειρά
Σηφάκη Ευαγγελία
• Κ2 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ. 
Γενεράκη Ελισάβετ – Τζανακοπούλου Μαγδαληνή  
• Κ1 Κορασίδων 200μ. Α’ Σειρά
Δημητρουλάκη Ζωή
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α’ Σειρά
Μαρκαντωνάκης Αντώνης  
• Κ2 Προαγωνιστικά αγόρια 1000μ.
Ντουρομπολάκης Ηρακλής – Ποντικάκης Αλέξανδρος   
• Κ1 Κορασίδων 2000μ.
Βεργανελάκη Ευσταθία 
• Κ2 Παμπαίδων 2000μ.
Παπαδάκης Μανόλης – Ποντικάκης Κων/νος 
• Κ1 Παγκορασίδων 2000μ.
Σηφάκη Κλεάνθη
• Κ1 Προαγωνιστική αγοριών 1000μ.
Ποντικάκης Αλέξανδρος
• Κ2 Προαγωνιστική κορίτσια 1000μ
Μελεμένη Μαρία – Ποντικάκη Ελίνα


ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
• Κ2 Κορασίδων 200μ.
Στάθη Σοφία – Βεργανελάκη Ευσταθία    
• Κ2 Παμπαίδων 200μ.
Κοντάκος Παναγιώτης – Παπαδάκης Μανόλης     
• Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Β’ Σειρά
Ζουλάκη Αντωνία  
• Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ. 
Παπασταματάκη Ελευθερία   
• Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ.
Ντουρομπολάκης Χρήστος – Αντωνίου Ιωάννης
• Κ1 Παμπαίδων 200μ. Β’ Σειρά
Παντελάκης Εφραίμ    
• Κ1 Κορασίδων 200μ. Β’ Σειρά
Βεργανελάκη Ευσταθία 
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α’ Σειρά
Μαρκαντωνάκης Παναγιώτης
• Κ1 Κορασίδων 2000μ.
Σηφάκη Ευαγγελία 
• Κ2 Παμπαίδων 2000μ.
Παντελάκης Ευφραίμ – Γενεράκης Ιωάννης
• Κ1 Παγκορασίδων 2000μ.
Ζουλάκη Αντωνία 
• Κ2 Προαγωνιστική κορίτσια 1000μ.
Κοκάκη Ελένη – Σαρτζετάκη Ραφαιλία
• Κ1 Προαγωνιστική αγοριών 1000μ.
Παπαδάκης Κων/νος
• Κ1 Παμπαίδων  200μ. Γ’ Σειρά
Παπαδάκης Μανόλης

4η ΘΕΣΗ
• Κ1 Ανδρών 200μ. Γ’ Σειρά
Κολτσάκης Μανόλης     
• Κ1 Παίδων 200μ. Α΄ Σειρά
Μπερτουλάκης Ιωάννης 
• Κ2 Παμπαίδων 200μ.
Παντελάκης Ευφραίμ – Γενεράκης Ιωάννης     
• Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Α’ Σειρά
Γλεντουσάκη Ελένη 
• Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.
Γενεράκη Ελισάβετ   
• Κ2 Παίδων Αρχαρίων 200μ. 
Ποντικάκης Κυριάκος – Τζανακόπουλος Ιωάννης   
• Κ1 Παμπαίδων 200μ. Β’ Σειρά
Ποντικάκης Κων/νος    
• Κ1 Κορασίδων 200μ. Α’ Σειρά
Μπουρδάκη Βιργινία
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α’ Σειρά
Αντωνίου Ιωάννης 
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ Β’ Σειρά
Ποντικάκης Κυριάκος  
• Κ2 Παμπαίδων 2000μ.
Κοντάκος Παναγιώτης – Παπασταματάκης Ιωάννης 
• Κ1 Προαγωνιστική αγοριών 1000μ.
Ντουρομπολάκης Ηρακλής 
• Κ1 Παγκορασίδων 2000μ.
Μπερτσουλακη Αντωνία

5η ΘΕΣΗ   
• Κ1 Ανδρών 200μ. Β’ Σειρά
Τζανάκης Σάββας      
• Κ1 Παγκορασίδων 200μ. Β’ Σειρά
Τζανακοπούλου Ολυμπία
• Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ.
Τζανακοπούλου Ιωάννης    
• Κ2 Παγκορασίδων 200μ.
Γλεντουσάκη Ελένη – Τζανακοπούλου Ολυμπία  
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α’ Σειρά
Τζανακόπουλος Ιωάννης  
• Κ1 Κορασίδων 200μ. Α’ Σειρά
Στάθη Σοφία
• Κ1 Παμπαίδων 200μ, Α’ Σειρά
Ποντικάκης Παναγιώτης

6η ΘΕΣΗ
• Κ2 Παμπαίδων 200μ.
Παπασταματάκης Ιωάννης – Ποντικάκης Παναγιώτης      
• Κ2 Παμπαίδων 2000μ.
Καλλιβρετάκης Χρήστος – Ποντικάκης Παναγιώτης
• Κ1 Παίδων Αρχαρίων 200μ. Α’ Σειρά
Μπουγέλης Ιωάννης
• Κ1 Παμπαίδων 200μ. Α’ Σειρά
Παπασταματάκης Ιωάννης

7η ΘΕΣΗ
• Κ2 Παμπαίδων 200μ.
Ποντικάκης Κων/νος – Κοκολαντωνάκης Γεώργιος      
• Κ1 Κορασίδων Αρχαρίων 200μ. 
Τρουλάκη Μαρία

8η ΘΕΣΗ
• Κ1 Παγκορασίδων 2000μ.
Γλεντουσάκη Ελένη

Ο Ναυτικός Όμιλος Χανίων ευχαριστεί θερμά για την υλική και οικονομική στήριξή τους, τον Χρυσό Χορηγό των αγώνων, την ΑΝΕΚ LINES.
Ακόμη:
• Την ΕΤΑΝΑΠ
• Το Οβελιστήριο «ΝΟΣΤΙΜΟΣ» στη Σούδα
• Το κοσμηματοπωλείο «ΧΡΥΣΟ – ΑΣΗΜΙ – ΡΟΛΟΙ» Θ. & Γ. ΚΥΡΙΑΚΑΚΗΣ» στα Χανιά
• Τον κύριο Γρηγόρη Κοκολαντωνάκη-«PORTRAY» στα Χανιά και στον Πλατανιά
• Την εταιρεία «Μελέτες, Κατασκευές Πρασίνου» Γ. Ποντικάκη & Σια Ο.Ε.
• Την εταιρεία «ΔΗΜΟΤΑΚΗΣ – ΧΑΛΕΒΕΛΑΚΗΣ ΚΑΥΣΙΜΑ» στον Βλητέ Σούδας
• Την οικογένεια του κ. Παναγιώτη Ποντικάκη, την γιατρό των αγώνων κ. Ράνια Μαρκαντωνάκη, το συγκρότημα Ρότα Καλλιβρετάκη, το χορευτικό συγκρότημα του κ. Μπούζουκα καθώς και όλους τους γονείς και τους φίλους για την συνεισφορά τους στους αγώνες.

Επόμενη αγωνιστική δραστηριότητα του τμήματος είναι στην Διεθνή Ρεγγάτα της Κύπρου που θα πραγματοποιηθεί από τις 29 έως τις 31 Οκτωβρίου στο Φράγμα Γερμασόγειας στη Λεμεσό.


Εν τω μεταξύ, οι εγγραφές για αθλητές και αθλήτριες στο τμήμα κανόε καγιάκ συνεχίζονται. Οι προπονήσεις πραγματοποιούνται στο Δημοτικό Ναυταθλητικό Κέντρο Σούδας καθημερινά από τις 15:30-17:30 και το Σάββατο από τις 09:30-11:30. 


Στο άθλημα μπορούν να εγγραφούν αγόρια και κορίτσια ηλικίας 8-12 ετών τα οποία έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν τις μέρες που επιθυμούν για την εκμάθηση και την προπόνησή τους. Ο Ν.Ο. Χανίων δίνει την δυνατότητα δια μέσω και του αθλήματος του Κανόε Καγιάκ σε παιδιά με ιδιαιτερότητες να μπορούν να αθλούνται με τα ειδικά σκάφη τα οποία παραχωρήθηκαν στο τμήμα από τα Special Olympics. Οι προπονήσεις θα ξεκινήσουν στις 17 Οκτωβρίου και θα πραγματοποιούνται στο Δημοτικό Ναυταθλητικό Κέντρο Σούδας, κάθε Δευτέρα και Πέμπτη στις 16:00-17:00.


Αρωγός του τμήματος και για το 2011 είναι ο Επίσημος Χορηγός του, η μεγάλη Ναυτιλιακή εταιρεία ANEK LINES.


Πηγή: nox.gr