Με πολύ καλή εμφάνιση κόντρα σε μια πιο έτοιμη ομάδα από αυτόν ο ΑΓΟΡ κατάφερε να μπει με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών και να πάρει άνετα τη νίκη στο Κλειστό «Μελ. Μερκούρη» επί του Ίκαρου Καλλιθέας με 76-63.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Στέργιου Κουφού ήταν ο νεοαποκτηθείς Κρίστμας που παρά το γεγονός ότι βρίσκεται μόνο λίγες μέρες στο Ρέθυμνο κατάφερε να κάνει ένα σούπερ ματς στην πρώτη του εμφάνιση με τον ΑΓΟΡ πετυχαίνοντας 24 πόντους με δύο τρίποντα. Τον Κρίστμας ακολούθησε σε απόδοση και ο Τζόνσον που πέτυχε 15 πόντους ενώ πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Καράμπουλας με 14 πόντους και δύο τρίποντα.

Η εικόνα του αγώνα

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν σε χαλαρούς ρυθμούς και χαμηλό τέμπο και δεν κατάφερε καμία να αποκτήσει διαφορά, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται. Όμως, ένα επιμέρους σκορ 5-2 για τους Κρητικούς έφερε ένα +5 για τους νεοφώτιστους, χάρη στις εξάρσεις του Τζόνσον, που βρισκόταν σε καλή μέρα. Ένα σερί 4-0 των φιλοξενουμένων, που είχαν πρωτεργάτη σε αυτό τον Κινγκ, έφερε το -1, με τον Καραμπούλα να βοηθά τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο στο +1 και να δείχνουν πως θα πάμε για μεγάλο ντέρμπι.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Τζόνσον βοηθούσε τον ΑΓΟΡ να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα τριών τεσσάρων πόντων. Όμως, ξαφνικά ένα απίστευτο σερί 10-0 του Ικάρου έκανε το 25-21, 25-31, χάρη στις επινοήσεις του Λιούμπισιτς και τις εύστοχες βολές. Όμως, ένα σερί 10-0 των γηπεδούχων αυτή τη φορά τους έφερε ξανά μπροστά με 35-31, χάρη στον Κρίστμας που πήρε την κατάσταση στα χέρια του, έχοντας και τη βοήθεια του Καράμπουλα. Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν στη συνέχεια ένα μικρό προβάδισμα τριών-τεσσάρων πόντων, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +3.

Στην τρίτη περίοδο, ένα «ξέσπασμα» του ΑΓΟΡ οδήγησε την ομάδα του Στ. Κουφού σε ένα επιμέρους 17-2 που την έφερε στο +18 και της έδωσε, ουσιαστικά, από εκείνη την ώρα το ροζ φύλλο.
Ο Κρίστμας με τον Τζόνσον έκαναν ότι ήθελαν μέσα και έξω από την αντίπαλη ρακέτα και έφτασαν στο +19 τη διαφορά, λίγο πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε τελικά στο +15, χάρη στο έμμεσο τρίποντο του Τσιάρα, που ήταν ο μοναδικός που προσπαθούσε σε αυτό το διάστημα για τον Ίκαρο, μαζί με τον Κινγκ.

Στην τέταρτη περίοδο, η διαφορά πήγαινε από τους 14 μέχρι τους 17 πόντους, χωρίς να έχουν τρόπο οι φιλοξενούμενοι να απειλήσουν τους αντιπάλους τους. Οι Κρίστμας και Τζόνσον έκαναν ότι ήθελαν μέσα και έξω από τη ρακέτα των φιλοξενούμενων, την ώρα που δεν υπήρχε αξιόπιστη επιθετική επιλογή από την απέναντι πλευρά, πλην του Καράμπουλα. Έτσι, το +16 έγινε απλά +13 στη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 42-39, 64-49, 76-63

ΑΓΟΡ (Κουφός): Κρίστμας 24 (2), Κούμουλος, Παπανικολάου 6, Ράιτ, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 8, Τζόνσον 15 (2), Λάτοβιτς 7 (1), Πετγουέι 9, Δέδας 1, Νάγκις 2, Κατσαρές 2.

ΙΚΑΡΟΣ (Λυκογιάννης): Σένσλεϊ, Κινγκ 10, Καράμπουλας 14 (2), Πολυτάρχου 2, Τσιάρας 6, Τζιάλας, Παπαργυρόπουλος 2, Αγαδάκος 11 (1), Τζόνσον 4 (1), Λιούμπισιτς 12.