Φαίνεται ότι ο ΟΦΗ έχει συνηθίσει πλέον όλα τα παιχνίδια που δίνει στην Α2 κατηγορία να κρίνονται στον πόντο και στις τελευταίες επιθέσεις και επειδή ήδη δύο φορές την έχει πατήσει σε αυτή την διαδικασία η κρητική ομάδα το Σάββατο το απόγευμα κόντρα στον Πανερυθραϊκό είχε την τύχη με το μέρος της με αυτή την φορά και κέρδισε στην παράταση με 84-82 στο Κλειστό της Νέας Ερυθραίας.

Το συγκρότημα του Β. Βλάχου έφτασε για ακόμη μια φορά κοντά στο να χάσει ένα δικό του παιχνίδι καθώς ο ΟΦΗ μπήκε φουριόζος στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 58-64 στο 34’:30’’ με καλάθι του Λιούις. Έκτοτε διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα, με το σκορ να είναι 69-73 1’:10’’ πριν το τέλος. Με δύο βολές του Κατούφα και μία του Ξιούρα ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 72-73, ενώ με δύο βολές ο Μπάρδας έκανε το 72-75 στα 19’’.

Ο Ροδόστογλου μείωσε σε 74-75. Ακολούθησε φάουλ στον Μπάρδα που με 1/2 βολές έκανε το 74-76 για να φέρει το ματς στα ίσα ο Ροδόστογλου στα 6’’. Στην τελευταία επίθεση ο Λιούις προσπάθησε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, αλλά ήταν άστοχος και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί ο ΟΦΗ βρέθηκε να χάνει με 80-79, αλλά η συνέχεια ανήκε στον ΟΦΗ, ο οποίος με το τρίποντο του Μπάρδα και το καλάθι του Λιούις προηγήθηκε με 80-84 33’’ πριν το τέλος. Ο Μαχαίρας μείωσε σε 82-84, ακολούθησε λάθος του Σιζόπουλου, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Κατούφας αστόχησε σε τρίποντο κι έτσι ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 37-35, 52-54, 76-76, 82-84.

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης, Στραγανιώτης 6, Καλλιανιώτης 11 (1), Ξιούρας 5, Πρίτσος 9 (1), Μαχαίρας 19, Ροδοστόγλου 19 (3), Κατούφας 13 (1).