Καθόλου καλά δεν ξεκίνησε την παρουσία του στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών ο νεοφώτιστος στην κατηγορία Ηρόδοτος που την Κυριακή στο Κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού γνώρισε βαριά ήττα από το Ψυχικό με 50-86.

Ο Ηρόδοτος αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα από το ξεκίνημα του παιχνιδιού καθώς δεν μπορούσε να σταματήσει επιθετικά τους φιλοξενούμενους, ενώ παράλληλα έχασε κατά κράτος τη μάχη των ριμπάουντ. Έτσι, με οδηγό τον Δορκοφύκη, το Ψυχικό κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς και να προηγηθεί με 11-28 στο 9’ και 13-22 στο 10’.

Στο 2ο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Γιάννη Κόκκινου καθώς με ένα σερί 7-0 το Ψυχικό βρέθηκε στο +15 (13-27) στο 12’. Από εκεί και μετά οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το παιχνίδι και απαντούσαν σε κάθε προσπάθεια του Ηροδότου να επιστρέψει στο ματς. Στο τέλος οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ρίξουν κάπως τη διαφορά και να πάνε στα αποδυτήρια στο –9 (29-38).

Αν και ο Ηρόδοτος έδειξε ότι μπορεί να γυρίσει το ματς μειώνοντας σε 31-38 στο 22’, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Το Ψυχικό ανέβασε στροφές και με σκόρερ τον Μπάρμπα κατάφερε να ανεβάσει ξανά την υπέρ του διαφορά και να προηγηθεί με 31-50 στο 26’. Από εκεί και μετά ήταν πολύ δύσκολο για τους γηπεδούχους να επιστρέψουν στο ματς και ουσιαστικά το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε διαδικαστικού χαρακτήρα με τη διαφορά υπέρ του Ψυχικού να ανεβαίνει και στους 36 πόντους στο φινάλε του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 29-38, 45-61, 50-86.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γ. Κόκκινος): Αρβανίτης 6, Μαϊστρέλης Β. 11 (2), Μαυρόπουλος 9 (1), Σταθάκης 4, Νίχλος, Κολοβός, Παπαδογιαννάκης 4, Μηλαθιανάκης 8, Φραγκιαδάκης, Αποστολίδης 7.

ΨΥΧΙΚΟ (Γ. Ρεμεντελάς): Μπάρμπας 10 (2), Πράτης 2, Κορακίτης, Ψαθάς 14, Δορκοφύκης 19 (2), Κεφαλάς 11 (2), Ντάσης 3 (1), Γκίκας 5 (1), Μιχόπουλος 3 (1), Κορρές 2, Κορίζης 15, Μουρίκης 2.