Με ρεκόρ συμμετοχής και καλές επιδόσεις διεξήχθησαν την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου, ημέρα μνήμης του Αγίου Μάρτυρος Νέστορος, προστάτη των Αθλητών, τα «ΙΒ´ ΝΕΣΤΟΡΕΙΑ». Η διοργάνωση των αγώνων πραγματοποιήθηκε στο παραλιακό Δημοτικό Γυμναστήριο της Ιεράπετρας από την Ιερά Μητρόπολη Ιεραπύτνης και Σητείας σε συνεργασία με τον Δήμο Ιεράπετρας και τον Γυμναστικό Σύλλογο της πόλης «Λιβυκός», με σκοπό την τιμή της μνήμης του Αγίου Νέστορα, αλλά και την ανάδειξη και καλλιέργεια του υγιούς αθλητικού πνεύματος.

Ο Σεβ. Μητροπολίτης Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Ευγένιος, μετά την τέλεση του Αγιασμού, κήρυξε τήν έναρξη των αγώνων, υπογραμίζοντας ότι «Η Ορθόδοξη Εκκλησία μας επιδιώκει τη δημιουργία εύρρωστων, ψυχικά και σωματικά υγιών και ισορροπημένων προσώπων, γι αυτό άμεσα ή έμμεσα πάντοτε συνδεόταν με τον γνήσιο αθλητισμό και υποστήριζε κάθε δραστηριότητα, που συμβάλει στην ανάπτυξη και τη συγκρότηση της όλης προσωπικότητας του ανθρώπου. Μας ενδιαφέρει ο ερασιτεχνικός κλασσικός αθλητισμός, τον οποίο και ενισχύουμε διότι υπηρετεί την άσκηση του σώματος, το ῾῾ευ αγωνίσεσθαι’’, τη συναδέλφωση, την ευγενή άμιλλα, μακρυά από τα στημένα παιχνίδια, την εμπορευματοποίηση του αθλητικού πνεύματος, τις δωροδοκίες, το ντόπιγκ και τη βία στα γήπεδα».

Ακολούθησε ο χαιρετισμός του Δημάρχου Ιεράπετρας κ. Σήφη Αναστασάκη, ο οποίος εξήρε την πρωτοβουλία της Τοπικής Εκκλησίας να αγκαλιάσει την αθλούμενη νεολαία, σημειώνοντας ότι ο Δήμος πάντοτε στέκονταν αρωγός σε ό,τι αφορά τον τομέα του αθλητισμού και ιδιαίτερα του μαζικού αθλητισμού.

Επίσης χαιρετισμό απηύθυνε η Πρόεδρος του Γ.Σ.Ι. «Λιβυκός» και μέλος του Δ.Σ. του Σ.Ε.Γ.Α.Σ. κ. Φωτεινή Παπαδάκη, η οποία υπογράμμισε την καθιέρωση των ΝΕΣΤΟΡΕΙΩΝ, ως μιας επιτυχημένης διοργάνωσης παγκρήτιου χαρακτήρα που συμβάλει στην προαγωγή του κλασσικού αθλητισμού και του γνήσιου αθλητικού πνεύματος.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους σύσσωμος ο Ιερός Κλήρος της ευρύτερης περιοχής, οι Αντιδημάρχοι κ.κ. Εμμ. Ζαφειράκης και Γ. Προϊστάκης καθώς και δημοτικοί Σύμβουλοι του Δήμου Ιεράπετρας, ο Περιφ. Σύμβουλος της Περιφερειακής Ενότητας Λασιθίου κ. Ν. Παπαβασιλείου, ο Διοικητής του 3ου Κ.Ε.Π. Ζήρου κ. Γ. Βλάχος, ο Λιμενάρχης Ιεράπετρας κ. Εμμ. Ρασούλης, Προϊστάμενοι Δημοσίων Υπηρεσιών, Εκπαιδευτικοί όλων των βαθμίδων, άνθρωποι του αθλητισμού, πολλοί γονείς, καθώς και εκπρόσωποι της Αστυνομικής Υποδιεύθυνσης Ιεράπετρας, του Τμήματος Σαμαρειτών Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού και της Τοπικής Εφορείας Προσκόπων, οι οποίοι και φέτος συνέδραμαν στην ομαλή διεξαγωγή των αγώνων.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους 17 αγώνες δρόμου και στα τέσσερα αγωνίσματα αλμάτων των ΙΒ´ ΝΕΣΤΟΡΕΙΩΝ έχουν ως εξής:

ΝΕΣΤΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΑΝΔΡΩΝ
1. Ζερβάκης Ιωάννης (Πολεμική Αεροπορία-3ο Κ.Ε.Π. ΖΗΡΟΥ) 22:54
2. Φωτάκης Ανδρέας (Γ.Α.Σ. ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ) 24:26
3. Ριζωνάκης Γεώργιος (Α.Ο. ΛΑΣΙΘΙΟΥ) 25:47

ΝΕΣΤΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
1. Αχλάτη Μαρίνα (ΛΙΒΥΚΟΣ) 31:36
2. Γεροντή Κων/να (Α.Ο.Λ.) 32:52
3. Κασνακίδη Μαρία (Ανεξάρτητη) 41:45

ΝΕΣΤΟΡΕΙΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΒΕΤΕΡΑΝΩΝ ΑΝΔΡΩΝ
1. Καμπιτάκης Μιλτιάδης (ΣΥΛΛ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΚΡΗΤΗΣ) 25:45
2. Καμπιτάκης Νικόλαος (ΣΥΛΛ. ΜΑΡΑΘΩΝΟΔΡΟΜΩΝ ΚΡΗΤΗΣ) 26:10
3. Φιλιππάκης Εμμανουήλ (Ανεξάρτητος) 29:18

ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α´
1. Μεταξάκης Γεώργιος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 5,19 μ.
2. Περάκης Εμμανουήλ (ΛΙΒΥΚΟΣ) 4,85 μ.

ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α´
1. Αγαπάκη Ελευθερία (Γ.Ε.Η.) 4,61 μ.
2. Λυράκη Ιωάννα (Α.Ο.Λ.) 4,39 μ.
3. Αποστολάκη Μαρία (Γ.Ε.Η.) 4,32 μ.

ΜΗΚΟΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β´
1. Σαββόπουλος Γεώργιος (Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 3,98 μ.
2. Περάκης Στέργιος (Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 3,46 μ.

ΜΗΚΟΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β´
1. Γκέλη Κωνσταντίνα (ΛΥΒΙΚΟΣ) 4,51 μ.
2. Φιλλίπα Μαρία (ΛΥΒΙΚΟΣ) 4,12 μ.
3. Παπαδάκη Στέλλα (Γ.Ε.Η.) 3,98 μ.

50 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α´
1. Πετράκης Περικλής (ΛΙΒΥΚΟΣ) 7:38
2. Κουκουρογιαννάκης Παντελής (Α.Ο.Λ.) 7:70
3. Μούτσα Κλωντιάν (ΛΙΒΥΚΟΣ) 7:78

50 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α´
1. Κοχιαδάκη Ανδρονίκη (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 7:31
2. Σαΐπι Ιόλα (Γ.Ε.Η.) 7:61
3. Κουναλάκη Ελευθερία (Γ.Α.Σ. ΜΑΛΛΙΩΝ) 7:91

60 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Β´
1. Πετράκης Εμμανουήλ (ΛΙΒΥΚΟΣ) 8:30
2. Σαββόπουλος Γεώργιος (Β. ΚΟΡΝΑΡΟΣ) 8:90
3. Ορφανουδάκης Κ. Νικόλαος (ΛΙΒΥΚΟΣ) 9:00

60 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Β´
1. Τζαμούση Μαρία (Γ.Ε.Η.) 8:60
2. Μπαχλιτζανάκη Δάφνη (ΛΥΒΙΚΟΣ) 8:70
3. Τζιρή Ειρήνη (Α.Ο.Λ.) 8:79

80 μ. ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α´
1. Καράσαββας Ηλίας (ΛΙΒΥΚΟΣ) 10:04
2. Σαρδέλης Σάββας (ΛΙΒΥΚΟΣ) 10:21
3. Λουκάκης Μάριος (Γ.Ε.Η.) 10:49

80 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α´
1. Λυράκη Ιωάννα (Α.Ο.Λ.) 10:31
2. Αγαπάκη Ελευθερία (Γ.Ε.Η.) 10:81
3. Κεφαλουδάκη Χρύσα (Ανεξάρτητη) 13:91

1.000 μ. ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
1. Γκέλη Ελένη (ΛΙΒΥΚΟΣ) 3:37
2. Κιζάι Ανδριάνα (ΑΟΛ) 4:03
3. Λαμπράκη Ελευθερία (ΓΕΗ) 4:20

1.000 μ. ΜΙΝΙ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ
1. Ντάτζα Άλβι (Α.Ο.Λ.) 3:21:69
2. Ξενιδάκης Χαρίδημος (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 3:22:00
3. Τσαγκαράκης Γιάννης (ΛΙΒΥΚΟΣ) 4:16:9


1.000 μ. ΜΙΝΙ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
1. Καρελλά Ειρήνη (ΣΗΤΕΙΑΚΟΣ) 3:51:22
2. Ραφαϊλάκη Ευαγγελία (ΑΟΛ) 4:26:38
3. Καββουσανού Δέσποινα (ΛΥΒΙΚΟΣ) 4:26:85

100 μ. ΑΝΔΡΩΝ
1. Ζογλοπίτης Ιωάννης (Ο.Φ.Η.) 11:03
2. Ριζάϊ Τάο (Α.Ο.Λ.) 11:31
3. Αγγελάκης Ιωάννης (ΛΙΒΥΚΟΣ) 11:78