Πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση του μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας ο ΟΦΗ κατάφερε να κερδίσει άνετα το Παγκράτι με 95-71 το Σάββατο το απόγευμα στο Κλειστό του ΒΑΚ για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο ΟΦΗ με μια πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφερε να πάρει ισχυρό προβάδισμα στο σκορ κλείνοντας στο +12 το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-10.

Η διαφορά αυτή παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΟΦΗ να κλείνει το πρώτο ημίχρονο έχοντας μια διαφορά 14 πόντων (48-34).

Με την διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων να είναι εμφανής ο ΟΦΗ πάτησε και άλλο γκάζι στα επόμενα δύο δεκάλεπτα με αποτέλεσμα να έρθει με σχετική ευκολία το τελικό 95-71.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του συγκροτήματος του Β. Βλάχου και η δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας. Κορυφαίος παίκτης και πρώτος σκόρερ για τον ΟΦΗ κόντρα στο Παγκράτι ήταν ο Τουντζιαράκης που έκανε ότι ήθελε κάτω από το καλάθι των φιλοξενούμενων και σημείωσε συνολικά 25 πόντους ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση και ο Λιούις που πέτυχε 21 πόντους με 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 48-34, 70-56, 95-71.

ΟΦΗ (Β. Βλάχος): Τσερκιτσόγλου 3 (1), Μπάρδας 7 (2), Λιούις 21 (2), Σκαμνάκης 2, Σιζόπουλος 11 (3), Παναγάκης 5 (1), Κερασοβίτης 6, Τουντζιαράκης 25, Κατιάκος 15 (1), Κατσούλας.

Παγκράτι (Π. Καλαντζής): Μρέισι Μπ. 21, Μακρής, Συριστατίδης 4, Σακελλαρόπουλος 1, Ράπτης 4, Δημακός 16 (3), Κουτρούλιας 12, Συγκούνας 13 (1), Μανταλβάνος.