Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το κρητικό ντέρμπι της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών με τον Ηρόδοτο ο Εργοτέλης που συνέτριψε την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού με 98-70 στο Κλειστό του Λίντο.

Ο Εργοτέλης πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο πρώτο του παιχνίδι στη Γ΄ Εθνική, ενώ από την άλλη ο Ηρόδοτος γνώρισε δεύτερη βαριά ήττα στο πρωτάθλημα δείχνοντας και πάλι πολλές αδυναμίες στο παιχνίδι του.

Από το πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Γ. Μακράκη έδειξε ότι υπάρχει διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες καθώς προηγήθηκε με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 19-7 ενώ ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη του με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου όπου ο Εργοτέλης προηγήθηκε με 47 -31. Από εκεί και πέρα το δεύτερο ημίχρονο είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με την διαφορά να φτάνει στους 30 πόντους με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου για να έρθει φυσιολογικά στο τέλος του αγώνα το 98-70 για τους «κιτρινόμαυρους».

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Πάντσιος με 22 πόντους και τρία εύστοχα τρίποντα ενώ από τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Αρβανίτης που σημείωσε 18 πόντους με τέσσερα τρίποντα.
Τα δεκάλεπτα: 19-7, 47-31, 80-50, 98-70.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γ. Μακράκης): Σκάνδαλος 10, Βαρνάβας 5, Χαλκιαδάκης 2, Κρουσταλλάκης, Γρύλλος 13 (3), Γρύλλης 12 (1), Χαριτάκης, Φλιάτης 12, Πάντσιος 22 (3), Γεωργοπαπαδάκος 13 (3), Κομψέλης 2, Τσαμπάς 7.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Γ. Κόκκινος): Σταθάκης, Νίχλος 2, Μαϊστρέλης Β. 18 (2), Μαϊστρέλης Ν. 2, Αρβανίτης 18 (4), Οικονόμου 6, Κολοβός 1, Παπαδογιαννάκης 12 (3), Μηλαθιανάκης 1, Βακιντής, Μαυρόπουλος 5, Αποστολίδης 5.