Την ήττα με 80-72 γνώρισε την Τετάρτη το απόγευμα η ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη στη Χαλκίδα από την ομόνυμη ομάδα στο εξ αναβολής ματς για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου του Νότου της Γ΄ Εθνικής.

Το συγκρότημα του Γ. Μακράκη έκανε πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα και μάλιστα προηγήθηκε με ένα πόντο τόσο στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όσο και του δεύτερου (33-34).

Οι παίκτες της Χαλκίδας όμως αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές τους Γέρεμιτς και Γεώργαρο κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά 9 πόντων (53-44) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου την οποία μπόρεσαν να την διατηρήσουν και στο τέταρτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 80-72.

Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Γέρεμιτς με 18 πόντους ενώ καταπληκτική εμφάνιση για τον Εργοτέλη έκανε ο Πάντσιος που σημείωσε 30 πόντους ευστοχόντας 7 φορές από την γραμμή του τριπόντου.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 33-34, 53-44, 80-72

ΧΑΛΚΙΔΑ (Καλογήρου): Γεώργαρος 17, Πανταζής 9 (1), Αγγέλου 2, Πούλος 4, Κατσούλης 15, Τομαράς 11 (1), Σαμουρέλης 1, Σωτηρίου 3 (1), Γέρεμιτς 18.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος 6 (2), Βαρνάβας 2, Γρύλλης Σ. 6 (2), Σλιάτης 7 (1), Πάντζιος 30 (7), Γεωργοπαπαδάκος 12 (1), Κομψέλης 1, Τσαμπάς 8.