Την ανοδική της πορεία στο πρωτάθλημα της Α2 κατηγορίας συνέχισε η ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ που κατάφερε να σημειώσει την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 82-62 του Ερμή Λαγκαδά στο Κλειστό του ΒΑΚ για την 6η αγωνιστική, σε ένα ματς που έγινε παρουσία λίγων φιλάθλων.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα καθώς οι φιλοξενούμενοι για 30 λεπτά ήτανε μέσα στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ να καταφέρνει στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να πάρει μια μικρή διαφορά 7 πόντων (57-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης όμως οι παίκτες του Β. Βλάχου πάτησαν γκάζι και με εκπληκτική άμυνα και επίθεση φωτιά κατάφεραν να δεχτούν μόλις 12 πόντους και να βάλουν 25 για να έρθει εύκολα το τελικό 82-62.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον ΟΦΗ ήταν οι Μπάρδας και Τουντζιαράκης που σημείωσαν από 22 πόντους με τον πρώτο να ευστοχεί και σε 5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 40-38, 57-50, 82-62.

ΟΦΗ (Β. Βλάχος): Τσερκιτσόγλου, Μπάρδας 22(5), Λιούις 18, Σκαμνάκης, Ορφανός 2, Σιζόπουλος 3 (1), Παναγάκης 2, Κερασοβίτης 2, Τουτζιαράκης 22, Κατιάκος 11 (3).

Ερμής Λαγκαδά (Αντ. Μπαξεβάνης): Καϊκλής 2, Τρουλιάλης, Ονάσογλου 6, Κέκελης 12 (2), Καμαριώτης 1, Ηλιάδης 17 (2), Αναγνωστόπουλος 7 (1), Νησιώτης 7, Γκαμούρας 6, Λευκαδίτης 2.