Αν και δήλωσε συμμετοχή την τελευταία στιγμή η Αναγέννηση Ιεράπετρας κατάφερε να κάνει πρεμιέρα με το... δεξί στο Περιφερειακό, παίρνοντας ένα σπουδαίο «διπλό» στην έδρα του Μινωταύρου, με 1-0.

Από νωρίς σημειώθηκε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση στις Μουρνιές, αφού μόλις στο 6’ ο Μπαριτάκης κέρδισε πέναλτι από τον Πατεράκη.

Ο ίδιος ο «παθών» ανέλαβε την εκτέλεση «νικώντας» τον Συροκάκη.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια πίεσαν για την ισοφάριση και έχασαν αρκετές ευκαιρίες.

Στο 24’ σε έμμεσο φάουλ μέσα στην περιοχή οι Βακαλουνάκης και Νταγκουνάκης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, ενώ δύο λεπτά μετά το φάουλ του τελευταίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ταρτάλας.

Στο 35’ ο Βακαλουνάκης σούταρε άουτ, μετά τη σέντρα του Γαλανάκη και στο 43’ ο Καβρουλάκης έστειλε με σουτ την μπάλα στην αγκαλιά του Ταρτάλα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τους «πράσινους», που όμως δεν κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση, χάνοντας τις καλύτερες ευκαιρίες τους στο 47’ με τον Βακαλουνάκη και στο 78’ με τον ίδιο πάικτη, που «σημάδεψε» το δοκάρι με κεφαλιά.

Η Αναγέννηση έπαιζε από το 64’ με δέκα παίκτες λόγω της δεύτερης κίτρινης κάρτας του Λαγουδάκη.

Μινώταυρος (Βασίλης Παπαδάκης): Συροκάκης, Γαλανάκης, Βαρδάκης (76’ Καράκης), Μαρινάκης, Πατεράκης, Τζαγκαράκης, Καβρουλάκης, Νταγκουνάκης (76’ Τσικουδάκης), Βακαλουνάκης, Ψαράκης, Δημούσης (63’ Μιχάκης).

Αναγέννηση Ιεράπετρας (Νίκος Δεδελετάκης): Ταρτάλας, Λαγουδάκης, Μαστοράκης, Λιοντάκης, Χατζάκης, Παϊσανίδης, Μαραβέλας, Μακράκης (90’+ Χρυσοφάκης), Μπαριτάκης (68’ Χριστάκης), Κουτούζος, Αρχαγγελίδης (86’ Γερομαρκάκης).