Ισόπαλη 1-1 έληξε η φιλική αναμέτρηση που έγινε το Σάββατο το μεσημέρι στο ΒΑΚ ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Εργοτέλη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν με αυτό τον τρόπο να κρατηθούν σε φόρμα λόγω της διακοπής του πρωταθλήματος.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο στο παιχνίδι με τον ΟΦΗ να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος και να ανοίγει το σκορ στο 38΄ με σουτ του Καμπάνταη μετά από πάσα του Γαλανόπουλου από τα αριστερά, και τον Εργοτέλη να βελτιώνεται στο δεύτερο μέρος ειδικά μετά το 60΄ όπου ο Καραγεωργίου έκανε μαζεμένες τις αλλαγές του και καλυτέρευσε κατά πολύ την εικόνα της ομάδας του.

Οι «κιτρινόμαυροι» ισοφάρισαν σε 1-1 στο 83΄ με προβολή του Χρυσοφάκη ύστερα από ασίστ του Χαντί από τα αριστερά, ενώ ο Χαντί είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του δύο λεπτά αργότερα όταν το σουτ που επιχείρησε από πλάγια αριστερά σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Σαχσανίδη.

Μελανό σημείο στο φιλικό ανάμεσα στις δύο ομάδες οι τρεις τραυματισμοί που είχε ο ΟΦΗ στο ματς. Ο Παπουλής αποχώρησε με πρήξιμο στον τετρακέφαλο και η κατάσταση του είναι πιο σοβαρή από τον Ζορμπά που αποχώρησε και αυτός τραυματίας αφού έπαθε διάστρεμμα στον αριστερό αστράγαλο και τον Σουμπίνιο που ένιωσε ενοχλήσεις στη γάμπα μετά το τέλος του ματς.

ΟΦΗ: Βεζυρίδης (80’ Σαχσανίδης), Γαλανόπουλος, Μπουλούτ (46’ Ζόρντι Λόπες), Ταυλαρίδης, Μποντόρ (46’ Σουμπίνιο), Βερόν (46’ Μονιάκης), Ρόβας, Ουκάρ (46’ Ζαχαράκης), Ζορμπάς (λ.τ. 28’ Κάται), Παπουλής (λ.τ. 10’ Χόρχε Λόπες, 80’ Αλσίτο Τζούνιορ), Καμπάνταης.

Εργοτέλης: Καβουσάκης (46’ Πιρσον), Γιαλούσης (61’ Τζανακάκης), Βίσιο (61’ Νταντόμο), Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι (61’ Κυριακίδης), Ολίσε (61’ Μπουχαλάκης), Μπέτο(46’ Μπρούνο), Σαρρής (61’ Γιοβάνοβιτς), Κουτσιανικούλης (61’ Ρέντζας), Λεάλ (61’ Χαντί), Κατσικοκέρης (61’ Χρυσοφάκης).