Και όμως, κυνηγάει την Ευρώπη κάνοντας ακόμη και τους πιο δύσπιστους να πιστέψουν ότι μπορεί να φτάσει στο όνειρο... Ο Εργοτέλης κατατρόπωσε και τη Καβάλα με 2-1 στο Παγκρήτιο Στάδιο παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 22ο λεπτό της αναμέτρησης.

Το ματς ήταν συναρπαστικό. Δύο ομάδες που έχουν εντυπωσιάσει στο φετινό πρωτάθλημα, πάλεψαν στα ίσια με τους κιτρινόμαυρους να είναι καλύτεροι και δίκαια να παίρνουν το ροζ φύλο στο τέλος του αγώνα.

Ψυχρολουσία και αδικία

Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά από την Καβάλα και μόλις στο 4’ ο Ρουμπάκης από δεξιά προσπάθησε να απειλήσει με μια σέντρα σουτ όμως οι Καβαλιώτες έδιωξαν δύσκολα σε κόρνερ. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπέτο έδωσε στον Μπούντιμιρ, ο Κροάτης με την σειρά πάσαρε στον Βερπακόφσκις, ο τελευταίος επιχείρησε να πλασάρει τον Γκαλίνοβιτς, όμως ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων έδιωξε εντυπωσιακά. Στο 12’ η Καβάλα απείλησε με τον Νικολάε, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Δασκαλάκη.

Στο 15’ ο Βερπακόφσκις με κεφαλιά χάνει μοναδική ευκαιρία να σκοράρει. Στο 21’ ο διαιτητής αρνείται πεντακάθαρο πέναλτι πάνω στον Βερπακόσφκις και στην εξέλιξη της φάση ο Ονουάτσι θα σκοράρει βάζοντας μπροστά την Καβάλα.

Τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου σαρανταπενταλέπτου, ο Μπέτο εκτελεί το φάουλ από πλεονεκτική θέση, ο Γκαλίνοβιτς και πάλι θα πει όχι στους γηπεδούχους.
Ο Κροάτης πορτιέρο όμως δεν μπόρεσε να αντιδράσει στο 44’ όταν ο Βίσιο άλλαξε τη μπάλα με τον Ρομάνο, αυτός έδωσε με μία στον Μπέτο που με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια.

Την πάτησε στο δεύτερο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Εργοτέλης έδειξε τις προθέσεις του. Στο 48’ ο Ρουμπάκης από δεξιά θα δώσει στον Ρομάνο το δυνατό σουτ στην κίνηση του οποίου θα διώξει δύσκολα και εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Γκαλίνοβιτς. Στο 71’ ο Εργοτέλης θα κερδίσει πέναλτι. Ο Λέαλ θα περάσει μέσα στην περιοχή θα ανατραπεί από τον Ντουγκλάο και ο Θάνος θα δώσει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση θα την αναλάβει ο ίδιος ο Λεάλ και θα κάνει το 2-1 για τον Εργοτέλη

Πέντε λεπτά μετά το 2-1, ο Ρομάνο θα δώσει στον Μπούντιμιρ, ο οποίος μόνος απέναντι στον Γκαλίνοβιτς δεν θα μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα της Καβάλας που θα αποκρούσει εντυπωσιακά, η μπάλα στη συνέχεια έφτασε στον Βίσιο ο οποίος από αριστερά θα κάνει τη σέντρα, με τον Λεάλ να πιάνει την κεφαλιά και η μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Στο 82’ ο Λεάλ θα προσπαθήσει να σκοράρει, ο Γκαλίνοβιτς θα διώξει με τη μπάλα να φτάνει στον Ρομάνο, το σουτ του οποίου θα μπλοκάρει ο Κροάτης τερματοφύλακας.

Συμπληρώνοντας 85’ παιχνιδιού, ο Λεάλ θα σεντράρει, ο Ρομάνο με κεφαλιά θα προσπαθήσει να σκοράρει, θα αποκρούσει ο Γκαλίνοβιτς για να φτάσει η μπάλα και πάλι στον Ρομάνο το κοντινό πλασέ του οποίου θα διώξει πάνω στη γραμμή ο Τόμασιτς.

Εργοτέλης (Ν. Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Βίσιο, Χίμπλιγκερ, Σασιασβίλι, Σίλβα Ζούνιορ, Ολίσε, Μπέτο(62’ λ.τ. Ορφανός), Ρομάνο (91’ Κυριακίδης) , Βερπακόφσκις (56’ Λεάλ), Μπούντιμιρ.

Καβάλα (Χ. Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πέρτζελ (78’ Ογκμπέτσε), Πετκάκης (46’ Σιόντης), Τόμασιτς, Ντουγκλάο, Ντικρόκ, Ντιέ, Αμπντούν, Ονουάτσι, Νικολάε, Ρίος.